Ցմահ դատապարտվածների հարազատները սպառնում են միանալ հացադուլին
Այսօր Կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա են անցկացրել արդեն 4 օր հացադուլի նստած 52 ցմահ ազատազրկվածների հարազատները։ Նրանք դատապարտում են Կառավարության անդամների վարքը, որոնք բացարձակ անտարբեր են հացադուլավորների պահանջների հանդեպ։ Բողոքողները սպառնացել են, որ իրենք էլ հացադուլ կսկսեն, եթե հարցին լուծում չտրվի։
Ցմահ դատապատվածները պահանջում են վերանայել իրենց գործերը, հնարավարություն տալ 20 տարուց ավել բանտում անցկացրած անձանց, օրենքի համաձայն, վաղաժամ ազատվել։
Այսօր հարազատները լրագրողների հետ զրույցում ասում էին, որ ցմահ ազատազրկվածներից շատերը դատապարտվել են այլոց կողմից կատարված հանցանքների համար, մյուսները ստացել են արարքին ոչ համարժեք պատիժ։ Ակցիայի մասնակիցները նաև դժգոհում էին ԶԼՄ֊ների, հատկապես՝ հեռուստատեսությունների անտարբերությունից։ Նրանք նշում էին, որ հեռուստատեսությամբ ցույց են տալիս այլ երկրներում դատավճիռների, դրանց վերանայումների մասին սյուժեներ, սակայն Հայաստանում ընթացող հացադուլը չեն լուսաբանում, չեն խոսում ցմահ դատապարտվածների պահանջներից։
Բողոքող կանանցից մեկն ասել է՝ ցմահ ազատազրկվածները բանվորական ընտանիքներից են և նրանց մեծ մասը հայտնվել են խցում միայն այն պատճառով, որ իրենք փող չեն ունեցել։
Ցմահ ազատազրկվածներից 14֊ը դատապարտվել են զինված ուժերում կատարված հանցագործությունների համար։ Այդպիսի մի գործով դատապարտվել է 3 ամսվա զինծառայող Էմիլ Չիվթչյանը։ Նրա մայրը՝ Վարսենիկ Ղազարյանը, Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ պահանջում է վերանայել գործը, քանի որ սպանության վարկածը հիմնավորող բավարար ապացույցներ չեն եղել։
Հայաստանում 108 ցմահ ազատազրկվածներից 46֊ը դատապարտվել են մեկ մարդու սպանության համար։ Նման հանցագործության համար է ազատազրկվել Լոռու մարզի Ագարակ համայնքի բնակիչ Արեն Չատինյանը։
«Իմ որդուց եղունգների տվյալներ, մատնահետքեր են վերցրել, չի համապատասխանել դեպքի վայրի ապացույցների հետ։ Այդտեղ ծխախոտի մնացորդներ են եղել, դրանք էլ չեն համապատասխանել որդուս մոտ եղածին։ Թող վերաբացեն գործը, եթե ապացուցեն, որ ինքն է արել, ես ձենս կկտրեմ»,֊ ասել է Չատինյանի մայրը՝ Ալլա Մարտիրոսյանը։
Սպանության համար է դատապարտվել նաև Վաղարշակ Ավետիսյանը։ Վերջինիս մայրը՝ Մարինե Բադալյանը, Կառավարության շենքի մոտ հայտարարել է, որ իր որդուն ծեծել է Գորիսի դատախազը, ով Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, ներկայումս Հայաստանի կողմից ՄԻԵԴ֊ում դատավոր Արմեն Հարությունյանի եղբայրն է։
«Ինձ ասում էր՝ ում պետք է բողոքես։ ՄԻՊ֊ին պետք է բողոքես, եղբայրս է։ Ես Գորիսում մտնում էի խանութ, մարդիկ չգիտեին, որ ես Վաղարշակի մայրն եմ, խոսում էին՝ էդքան ծեծելուց հետո ոնց իր վրա չի վերցնում։ Դատախազը որդուս ասել էր՝ քո վրա վերցրու՝ 15-20 տարի կտանք։ Մինչև վերջ չվերցրեց», ֊ ասել է Բադալյանը։

Relatives of the 52 life-term prisoners who've declared an indefinite hunger strike in Yerevan's Nubarashen penitentiary held a protest action in front of the Armenian Government's building on Thursday, October 15, condemning “the authorities' total neglect” of the inmates' demands. The relatives threatened to join the prisoners' hunger strike if the lifers' cases are not reviewed and their sentences revisited.
Speaking to reporters, the demonstrators said many of the prisoners received life-term sentences for crimes they did not commit, others were handed down a disproportionate punishment. The prisoners' relatives also expressed their annoyance about the media, namely TV's indifference to the issue. Armenian TV networks, protesters said, provide coverage on international criminal cases and sentencings; however, they do not wish to televise the hunger strike in their own country.
14 of the prisoners were sentenced to a life in prison for crimes committed in the military. A three-month conscript Emil Zivtchyan is just one such case. His mother, Varsenik Ghazaryan, said in an interview with Epress.am she demanded that her son's case be reviewed since “the murder allegations were not supported by a sufficient amount of substantiating evidence.”
Inmate Aren Chatinyan, a resident of the town of Agarak in Armenia's Lori province, also received a life sentence on murder charges. “They took my son's which had no relation to the evidence from the crime scene. The cigarette butts on the scene also did not match the kind . Let them revise the case; if they prove his guilt, I'll shut up,” Chatinyan's mother, Alla Martirosyan said.
Protester Marine Badalyan, the mother of inmate Vagharshak Avetisyan also convicted of murder, said that her son had been beaten by the prosecutor of Goris. The letter, as stated by the woman, is the brother of Armenia's former Ombudsman, currently judge representing Armenia in ECHR Armen Harutyunyan.
“He used to say 'Who are you going to complain to? To the ? Well, he's my brother.' I'd go to a shop in Goris where people did not know I was Vagharshak's mother, and they'd say how surprised they were would not take the blame after so much beating. The prosecutor urged my son to plead guilty, and they'd give him 15-20 years. He denied the accusations until the end,” Badalyan stated.