Սխալ հաշվարկ․ Հայաստանի՝ ԵՏՄ֊ին անդամակցելը տնտեսապես շահավետ չէ․ փորձագետ
Ակնկալիքները, թե ԵՏՄ֊ին անդամակցելուց հետո Հայաստանի համար մեծ շուկա է բացվում, պրոֆեսիոնալ չէին։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է տնտեսագետ Աշոտ Եղիազարյանը։
«Իրականությունից շատ հեռու մոտեցումներ էին, միայն քարոզչություն, որևէ իրական, հիմնավորված մոտեցում գոյություն չուներ։ ԵՏՄ անդամ երկրները տնտեսության կառուցվածքով շատ նման են միմյանց։ Դրանք հումք արտահանող երկրներ են և արտադրության առումով շատ պրիմիտիվ կառուցվածք ունեն՝ գյուղատնտեսական մթերքի արտադրություն, դրա առաջնային վերամշակում, որոշ երկրներում էլ, ասենք, Բելառուս, Ռուսաստան, կա որոշակի առաջին սպառման ապրանքների արտադրություն, որոնք այդքան բարդ արտադրություններ չեն։ Այս երկրները, ըստ էության, իրար հետ փոխանակելու շատ քիչ բան ունեն։ Պատահական չէ, որ այս երկրների՝ միմյանց միջև առևտրաշրջանառությունը կազմում է 8-9 տոկոս, մնացածը բաժին է ընկնում արտաքին աշխարհի երկրներին», ֊ նշել է տնտեսագետը։
Եղիազարյանի խոսքով՝ ստեղծված պայմաններում ԵՏՄ անդամ յուրաքանչյուր երկիր ուզում է, որ շուկան մի փոքր ավելի մեծ լինի իր արտադրած ապրանքի իրացման համար, իսկ այդ պայմաններում բնական է, որ ԵՏՄ֊ն, առաջին հերթին, պիտի ծառայեր Ռուսաստանին։ Վերջինս արևմտյան երկրների հետ ունեցած խնդիրների և պատժամիջոցների հետևանքով հայտարարեց ինքնաբավության քաղաքականությունը, որի նպատակն է բավարարել սեփական կարիքները, առաջին հերթին, պարենային ապրանքների գծով։
«Էսպիսի պայմաններում հասկանալի է, որ Հայաստանի համար էլ այդ շուկան չի բացվում, քանի որ Ռուսաստանի քաղաքականությունն ուղղված է իր արտադրողներին խրախուսելուն։ Միաժամանակ այստեղ մեկ այլ գործոն էլ սկսեց գործել՝ շուկան սկսեց փոքրանալ։ Հայտնվելով պատժամիջոցների տակ, մեկուսանալով՝ Ռուսաստանը խնդիրներ ունեցավ. նավթի գներն անկում ապրեցին, իսկ այդ երկիրը, ըստ էության, ապրում է նավթադոլարների հաշվին։ Երկիրը դարձավ ավելի քիչ վճարունակ, և այն ապրանքները, որոնք Հայաստանից արտահանվում էին, օրինակ, կոնյակը, ավելի քիչ է գնվելու։ Երբ, օրինակ, ասում ենք 170 միլիոնանոց շուկա, դա բնակչության թիվն է՝ 170 միլիոն։ Երբ տնտեսական ցուցանիշներով են խոսում, պետք է հասկանալ, այդ շուկան քանի միլիարդի Հայաստանից արտահանվող ապրանք կարող է կլանել։ Էդ իմաստով շուկան վերջին տարվա ընթացքում փոքրացավ։ Չհաշված, որ Հայաստանը խնդիրներ ունի տրանսպորտի, փոխադրումների հետ, չհաշված, որ հայաստանցիների առևտրային գործունեությունը դարձավ ռիսկային, քանի որ ռուբլին արժեզրկվեց, իսկ պայմանագրերը ռուսական կողմը ռուբլիով էր կնքում։ Հայ արտահանողներն այս իրավիճակում մեծ վնասներ էին կրում։ Այսինքն, բազմաթիվ պրոբլեմներ ի հայտ եկան Ռուսաստանի թուլացմանը զուգահեռ։ Ասեմ, որ դրանք կասկածելի չէին մինչև ԵՏՄ֊ի պայմանագրի կնքումը, սխալ կլինի։ Եթե լուրջ մոտենայինք, գիտականորեն մոտենայինք, հաշվի առնեինք մի շարք գործոններ, հաշվի առնեինք փոփոխվող արտաքին միջավայրը, պետք էր ակնկալել, որ մենք կանգնելու էինք այդ հիմնախնդիրների առաջ, ինչն էլ եղավ», ֊ նշել է Աշոտ Եղիազարյանը։

Можно было предвидеть проблемы, возникшие у Армении после вступления в ЕАЭС - экономист
Непрофессионально ожидать того, что после вступления в Евразийский экономический союз для Армении откроется большой рынок, в беседе с Epress.am заявил экономист Ашот Егиазарян.
«Были далекие от реальности подходы, только пропаганда, не было никакого реального обоснованного подхода. Страны-члены ЕАЭС структурно очень похожи друг на друга. Данные страны экспортируют сырье и с точки зрения производства имеют очень примитивную структуру: производство сельхозпродукции, ее первичное перепроизводство, в некоторых странах, скажем, в Беларуси, России, существует производство товаров повседневного спроса, что не столь сложно. Эти страны, по сути, мало чем могут обменяться друг с другом. Неслучайно товарооборот между ними составляет 8-9%, остальное достается странам внешнего мира», - отметил эксперт.
В сложившихся условиях, по мнению собеседника, каждая страна-член ЕАЭС хочет, чтобы рынок был несколько больше, а в таких условиях естественно, что Евразийский союз, в первую очередь, должен был служить России. РФ из-за проблем с западными странами и санкций заявила о политике импортозамещения, цель которой заключается в самостоятельном удовлетворении своих потребностей, в первую очередь, по части продовольственных товаров.
«Ясно, что в таких условиях этот рынок не открывается и для Армении, так как политика России направлена на поощрение своих производителей. В то же время начал действовать и другой фактор: рынок начал уменьшаться. С попаданием под санкции, в изоляцию у России возникли проблемы: упали цены на нефть, а эта страна, по сути, живет за счет нефтедолларов. Страна стала менее платежеспособной, и товары, экспортируемые из Армении, к примеру, коньяк, будут покупать меньше. Когда мы говорим, к примеру, о 170-миллионом рынке, это численность населения – 170 миллионов. Когда ссылаются на экономические показатели, нужно понимать, какой объем экспортируемых из Армении товаров этот рынок может поглотить. В этом смысле за последний год рынок уменьшился. Не считая проблем Армении с транспортом, перевозками, не учитывая того, что торговая деятельность жителей страны стала рискованной, так как рубль девальвировался, а договоры российская сторона заключала в рублях. В этих условиях армянские производители несли большие убытки. То есть параллельно с ослаблением России возникло множество проблем. Говорить, что подобных прогнозов до заключения договора не было, неверно. Если бы мы подошли серьезно, научным образом, учли ряд факторов, меняющуюся внешнюю среду, можно было бы предвидеть эти проблемы», - заключил Егиазарян.