Կառավարությունից շարունակում են պահանջել ընտանեկան բռնությունը կանխարգելող օրենք ընդունել. երթ
Բռնությունը հայաստանյան ընտանիքներում շարունակում է մնալ տարածված և իրավական մեխանիզմներից դուրս հանցագործություն, սակայն ընտանեկան բռնությունը կանխարգելող օրենք մինչ օրս չի ընդունվել։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է ընտանեկան բռնության կանխարգելման մասին օրենքն ընդունելու պահանջով այսօր կազմակերպված երթի մասնակից, հրապարակախոս Զառա Հովհաննիսյանը։
Օրենքի ընդունման պահանջով կանանց իրավունքներով զբաղվող ՀԿ֊ները դեռ հոկտեմբերի 1-ին դիմել էին Կառավարությանը և պատասխան ստացել, թե օրենքի նախագծի վրա աշխատանքներ են տարվում։ Այսօր ՀԿ֊ների ներկայացուցիչները պաստառներով, բռնության մասին իրազեկման թերթիկներ բաժանելով՝ կրկին երթ են անցկացրել դեպի Կառավարության շենք։ Նրանք մեկնարկել են Կասյան փողոցից, անցել են Բաղրամյան և Հյուսիսային պողոտաներով՝ հասնելով են Հանրապետության հրապարակ։
Երթի մասնակիցները վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին և Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին նամակներ են հանձնել՝ կոչ անելով օրենքի մշակման աշխատանքներում կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող մասնագետների ներգրավել։
Նշենք, որ ընտանեկան բռնությունը կանխարգելող օրենքի նախագիծը 2013 թվականին բերվել է ԱԺ և մերժվել։ Epress.am֊ի հետ զրույցում պատգամավորներից մի քանիսը պատճառաբանել են, որ նման օրենքի անհրաժաշետություն չկա։
«Այս ոլորտում գործող օրենք մշակելու համար պետք է մասնագետների հետ քննարկել։ Տարիներով կանանց պաշտպանություն իրականացնելով՝ այդ մասնագետները մեծ փորձ են ձեռք բերել։ Եթե այսքան ռեսուրս կա երկրում, Կառավարությունը պետք է այդ մասնագետներին ներգրավի օրենքի մշակման պրոցեսում», ֊ ասել է հրապարակախոս Զառա Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ օրենքի ընդունումը հրատապ է, քանի որ կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ՀԿ֊ները չեն կարող բռնության բոլոր հետևանքների դեմ պայքարել։
«Նախ, ՀԿ֊ները չեն հասցնում։ Եվ ի վերջո, հարցեր կան, որ մենք չենք էլ կարող լուծել, օրինակ, ընտանեկան բռնությունից տուժած ընտանիքների երեխաների կրթության հարցը, տուժածներին նպաստներ տալու հարցը, նրանց ռեաբիլիտացիան և այլն», ֊ ասել է մեր զրուցակիցը։
Նշենք, որ այսօրվա երթը «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի» կողմից անցկացվող գենդերային բռնության դեմ պայքարի 16-օրյակի շրջանակներում առաջին միջոցառումն էր։

Шествие в Ереване продолжает требовать принятия закона о домашнем насилии
Насилие в армянских семьях остается преступлением вне пределов правовых механизмов, однако до сих пор не принят закон, предотвращающий домашнее насилие. Об этом в беседе с Epress.am заявила участник шествия, проведенного в Ереване 25 ноября с требованием принять соответствующий закон, публицист Зара Ованисян.
Напомним, что 1 октября 2015 года общественные организации, занимающиеся правами женщин, обратились в правительство с требованием принять закон. Им ответили, что работы над законопроектом продолжаются.
Надпись на плакате "Вместе бороться против домашнего насилия"
"Мир из семьи миру"
Демонстранты двинулись шествием к зданию правительства, раздавая прохожим листовки, оповещающие о проблеме. Кроме того, передали письма премьеру Овику Абрамяну и министру юстиции Арпине Ованисян, призывая вовлечь в разработку закона экспертов по защите прав женщин.
"Безразличие может стоить жизни"
"Насилие порождает насилие"
В 2013 году закон, предотвращающий домашнее насилие, был внесен в повестку Национального Собрания и отклонен. Некоторые депутаты заявили, что нет необходимости в подобном законе.
"Не все раны видимы"
«Для разработки закона, связанного с этой сферой, неоходимо работать с экспертами. Годами занимаясь защитой женщин, они приобрели большой опыт. Если в стране есть такой ресурс, правительство должно привлечь этих экспертов к разработке закона», - считает Ованисян.
На плакатах номера телефонов горячих линий
Собеседница считает срочным принятие закона, так как общественные организации не могут бороться со всеми последствиями насилия. «Во-первых, организации не успевают. И в конце концов, есть вопросы, которые мы решить не можем. К примеру, вопрос образования детей из семей, пострадавших от домашнего насилия, вопрос пособия для пострадавших, их реабилитация».
Сегодняшнее шествие – первое мероприятие в рамках 16 дней акций против гендерного насилия, проводимых «Коалицией против насилия над женщинами».