Հայաստանում բնակչության թվի մասին պաշտոնական թվերն ուռճացված են․ «ՀԺ»
Հայաստանում առկա բնակչության թվի մասին պաշտոնական ցուցանիշները խիստ ուռճացված են: «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի հետ զրույցում այս պնդումն է արել հանրաքվեից առաջ բնակչության «գույքագրում» կատարող թաղային խմբերից մեկի ղեկավարը։
«Խոսքն այն խմբերի մասին Է, որոնք իշխանության պատվերով ամեն ընտրությունից կամ հանրաքվեից առաջ ընկնում են տնետուն և «հաշվառում» բոլոր բնակիչներին ու նաև մոտավոր պատկեր կազմում բնակչության տրամադրությունների վերաբերյալ։ Երևանի Աջափնյակի մի բավականին մեծ հատվածում նման «հաշվառում» անցկացնող խմբի ղեկավարը մեր թղթակցի հետ զրույցում պնդել Է, որ «փակ դռների» թիվը աննախադեպ Է դարձել։
«Իմ «աշխատողները» շատ լավ գիտեն, թե ովքեր են խոպան գնում, երբ են գալու։ Բայց «հաշվառման» ժամանակ մերոնք պարզել են, որ խոպանից վերադարձածների թիվը շատ ավելի քիչ է, քան սպասվում էր։ Նրանք իրենց հետ տարել են նաև ընտանիքի անդամներին», – ասել Է մեր զրուցակիցը։
Վերջինիս մոտավոր գնահատականով՝ սպասվող 100 վերադարձողներից 25-30-ը մինչ օրս չի վերադարձել ու դժվար էլ վերադառնան, որովհետև «խոպանի» սեզոնը վաղուց ավարտվել է», ֊ գրում է թերթը։

2 дня до референдума: официальные данные о населении Армении сильно раздуты
Сильно раздуты официальные показатели наличного населения Армении. Об этом в беседе с корреспондентом «Айкакан жаманак» заявил один из участковых, проводящих «инвентаризацию» населения в преддверии намеченного на 6 декабря референдума по конституционным реформам.
«Речь о группах, которые по заказу властей в преддверии каждых выборов и референдумов ходят по домам и «пересчитывают» жильцов, а также составляют приблизительное представление о настроениях населения. Руководитель группы, проводящей подобный «пересчет» в довольно крупной части ереванского административного района Ачапняк утверждает, что количество «закрытых дверей» беспрецедентно выросло.
«Моим «работникам» хорошо известно, кто уезжает на заработки заграницу, когда они вернутся. Но во время «пересчета» наши выяснили, что число вернувшихся гораздо меньше, чем ожидалось. Они увезли с собой и членов семьи», - сообщил собеседник.
По его приблизительной оценке, 25-30 человек из 100, возвращение которых ожидалось, до сих пор не вернулись и вряд ли вернутся, потому что сезон заработков заграницей давно закрыт», - заключило издание.