Հայաստանում բնակչության թվի մասին պաշտոնական թվերն ուռճացված են․ «ՀԺ»
Հայաստանում առկա բնակչության թվի մասին պաշտոնական ցուցանիշները խիստ ուռճացված են: «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի հետ զրույցում այս պնդումն է արել հանրաքվեից առաջ բնակչության «գույքագրում» կատարող թաղային խմբերից մեկի ղեկավարը։
«Խոսքն այն խմբերի մասին Է, որոնք իշխանության պատվերով ամեն ընտրությունից կամ հանրաքվեից առաջ ընկնում են տնետուն և «հաշվառում» բոլոր բնակիչներին ու նաև մոտավոր պատկեր կազմում բնակչության տրամադրությունների վերաբերյալ։ Երևանի Աջափնյակի մի բավականին մեծ հատվածում նման «հաշվառում» անցկացնող խմբի ղեկավարը մեր թղթակցի հետ զրույցում պնդել Է, որ «փակ դռների» թիվը աննախադեպ Է դարձել։
«Իմ «աշխատողները» շատ լավ գիտեն, թե ովքեր են խոպան գնում, երբ են գալու։ Բայց «հաշվառման» ժամանակ մերոնք պարզել են, որ խոպանից վերադարձածների թիվը շատ ավելի քիչ է, քան սպասվում էր։ Նրանք իրենց հետ տարել են նաև ընտանիքի անդամներին», – ասել Է մեր զրուցակիցը։
Վերջինիս մոտավոր գնահատականով՝ սպասվող 100 վերադարձողներից 25-30-ը մինչ օրս չի վերադարձել ու դժվար էլ վերադառնան, որովհետև «խոպանի» սեզոնը վաղուց ավարտվել է», ֊ գրում է թերթը։

Armenia's official population numbers are extremely exaggerated, local Haykakan Zhamanak's reporter was told by a head of one of the district groups in Yerevan conducting inventory on residents ahead of the December 6 nationwide referendum on Serzh Sargsyan-initiated constitutional amendments.
“These are groups commissioned by the government to go door to door ahead of each and every referendum and elections and 'count' the tenants, get a rough idea on the mood among the population. The head of one such group operating in Yerevan's Ajapnyak district told our reporter that the number of 'closed doors' has unprecedentedly increased,” the paper writes.
“My 'workers' have a pretty good idea who usually leaves for work abroad and when they come back. However, their survey has found out that the number of returnees is much less than expected. Moreover, they've also taken their family members with them,” the group head is cited as saying.
Haykakan Zhamanak's interviewee added that 25-30 out of the 100 expected returnees have yet to come back: “They're unlikely to return – the season of working abroad is long over.”