ԵՄ, թե՞ ԵՏՄ․ մեկ տարվա ընթացքում հայաստանցիների կարծիքը գրեթե չի փոխվել
Հայաստանի բնակչության 36.1 տոկոսը ցանկանում է, որ երկիրն անդամակցի ռուսամետ կառույցներին, 24.3 տոկոսը կողմ է եվրոպական կառույցներին անդամակցելուն։ Այս մասին վկայում են Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հարցման արդյունքները։ Հարցումն իրականացվել է 2015 թվականին Հայաստանի բոլոր մարզերում, դրան մասնակցել են 18 տարեկանից բարձր 1200 քաղաքացիներ, որոնք ընտրվել են պատահականության սկզբունքով։
Հարցվածների 12.6 տոկոսը համարում է, որ Հայաստանը պետք է անդամակցի թե՛ ռուսամետ (Եվրասիական տնտեսական միություն), թե՛ եվրոպամետ (Եվրամիություն) կառույցներին, իսկ 8.3 տոկոսը գտնում է, որ երկիրը չպետք է անդամակցի ոչ ԵՏՄ֊ին, ոչ էլ ԵՄ֊ին։ 18.2 տոկոսը դժվարացել են պատասխան տալ, իսկ հարցվածների 0.6 հրաժարվել են պատասխանել։
2014 թվականին նման հարցում էր անցկացրել «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» ՀԿ-ն, և դրա արդյունքները շատ նման են այս տարվա հարցման արդյունքներին։ Մասնավորապես, 2014-ին հարցվածների 38.4 տոկոսը ցանկանում էր, որ Հայաստանը միանա ԵՏՄ֊ին, իսկ 24.8 տոկոսը՝ ԵՄ֊ին։ Երկու կառույցներին էլ կողմ էր հարցման մասնակիցների 11.8 տոկոսը, երկուսին էլ դեմ էր՝ 10.1 տոկոսը, իսկ 15 տոկոսը դժվարացել էր պատասխանել հարցին։

According to a survey conducted by the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office, 36.1% of Armenia's population support the country's membership into pro-Russian structures, while 24.3% of respondents spoke in favour of a pro-European approach. The study was conducted in 2015 on a sample of 1200 randomly selected citizens aged 18 and older.
12.6% of respondents believe that Armenia should join both pro-Russian (Eurasian Economic Union) and pro-European (European Union) structures; 8.3% are convinced the country should join neither the EEU nor the EU. 18.2% of respondents were undecided, while 0.6% refused to answer the question.
A similar study conducted by “Leading Group of Social Research” NGO in 2014 had revealed an almost identical result: 38.4% and 24.8 % of respondents supported Armenia's membership into the EEU and the EU, respectively. 11.8% said they wanted Armenia to join both the unions, while 10.1% didn't want to see Armenia in either of the structures.