ԵՄ, թե՞ ԵՏՄ․ մեկ տարվա ընթացքում հայաստանցիների կարծիքը գրեթե չի փոխվել
Հայաստանի բնակչության 36.1 տոկոսը ցանկանում է, որ երկիրն անդամակցի ռուսամետ կառույցներին, 24.3 տոկոսը կողմ է եվրոպական կառույցներին անդամակցելուն։ Այս մասին վկայում են Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հարցման արդյունքները։ Հարցումն իրականացվել է 2015 թվականին Հայաստանի բոլոր մարզերում, դրան մասնակցել են 18 տարեկանից բարձր 1200 քաղաքացիներ, որոնք ընտրվել են պատահականության սկզբունքով։
Հարցվածների 12.6 տոկոսը համարում է, որ Հայաստանը պետք է անդամակցի թե՛ ռուսամետ (Եվրասիական տնտեսական միություն), թե՛ եվրոպամետ (Եվրամիություն) կառույցներին, իսկ 8.3 տոկոսը գտնում է, որ երկիրը չպետք է անդամակցի ոչ ԵՏՄ֊ին, ոչ էլ ԵՄ֊ին։ 18.2 տոկոսը դժվարացել են պատասխան տալ, իսկ հարցվածների 0.6 հրաժարվել են պատասխանել։
2014 թվականին նման հարցում էր անցկացրել «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» ՀԿ-ն, և դրա արդյունքները շատ նման են այս տարվա հարցման արդյունքներին։ Մասնավորապես, 2014-ին հարցվածների 38.4 տոկոսը ցանկանում էր, որ Հայաստանը միանա ԵՏՄ֊ին, իսկ 24.8 տոկոսը՝ ԵՄ֊ին։ Երկու կառույցներին էլ կողմ էր հարցման մասնակիցների 11.8 տոկոսը, երկուսին էլ դեմ էր՝ 10.1 տոկոսը, իսկ 15 տոկոսը դժվարացել էր պատասխանել հարցին։

За год население Армении почти не изменило мнения о членстве в ЕАЭС и ЕС
36.1% населения Армении хочет, чтобы страна членствовала в пророссийских, 24.3% поддерживает членство в европейских структурах. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного ванадзорским офисом Хельсинкской гражданской ассамблеи. Опрос был проведен в 2015 году во всех регионах Армении, в нем приняли участие 120 граждан выше 18 лет, выбранных случайно.
12.6% опрошенных считает, что Армения должна присутствовать как в пророссийских (Евразийский экономический союз), так и в проевропейских (Евросоюз) структурах. По мнению 8.3%, страна не должна быть членом ни ЕАЭС, ни ЕС. 18.2% затруднились ответить, а 0.6% - отказались.
В 2014 году схожий опрос был проведен общественной организацией «Ведущая группа общественных исследований». Результаты совпадают с результатами опроса 2015 года. В частности, тогда 38.4% респондентов желала видеть Армению в Евразийском экономическом союзе, 24.8% - в Европейском союзе. За обе структуры высказались 11.8%, против обеих были 10.1%. 15% затруднились ответить.