Հայկ Կյուրեղյանը դադարեցրեց հացադուլը․ նրան սատարողին ոստիկանություն տարան
Օդամղիչ ատրճանակով ոստիկանների ուղղությամբ կրակելու համար 9 տարվա ազատազրկման դատապարտված Հայկ Կյուրեղյանն այսօր դադարեցրել է 27 օր տևած հացադուլը։
Կյուրեղյանը պահանջում էր իրեն առանձին, չծխողների համար խուց տեղափոխել։ Ինչպես տեղեկացնում է Hetq.am-ը, Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից իրենց հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրել, որ այս պահին Կյուրեղյանը գտնվում է բժիշկների հսկողության ներքո: Հարցին` արդյոք բավարարվել է Կյուրեղյանի պահանջը` իրեն տեղափոխել առանձին խուց, ՔԿՎ ներկայացուցիչը նշել է, որ իրենք կապահովեն անհրաժեշտ պայմանները:
Մինչ Կյուրեղյանի՝ հացադուլից դուրս գալու մասին տեղեկատվության տարածումը, Ազատության հրապարակում նոր Սահմանդրության կասեցման դեմ պայքարող «Նոր Հայաստան» շարժման նստացույցի մասնակցից Արամ Թարվերդյանն ակցիա է անցկացրել՝ պահելով Հայկ Կյուրեղյանի նկարը։ «Նոր Հայաստանը» տարածած հաղորդագրության մեջ նշում է, որ Թարվերդյանը նաև Կյուրեղյան սպառնացող վտանգի մասին պաստառ էր պահել, սակայն չի նշվում՝ կոնկրետ ինչ էր գրված պաստառի վրա։ Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Կյուրեղյանը ծայրահեղ հյուծված վիճակում է գտնվում։
Epress.am–ի հետ զրույցում ոստիկանության ՀՀ ոստիկանության լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի աշխատակից Արմեն Մալխասյանը նշեց, որ ակտիվիստին բերման են ենթարկել Վարչական օրենսգրքի 182 հոդվածի հատկանիշներով՝ ոստիկանության ծառայողի պահանջը չկատարելու համար։

Заключенный Айк Кюрегян прекратил голодовку
Приговоренный к 9 годам тюрьмы за стрельбу в направлении полицейских из пневматического пистолета Айк Кюрегян прекратил голодовку, которая длилась 27 дней. Кюрегян проводил акцию, требуя перевести его в отдельную камеру для некурящих. Как сообщает Hetq.am, представитель пресс-службы уголовно-исполнительного управления сообщил, что в настоящее время заключенный находится под наблюдением врачей. На вопрос, было ли выполнено его требование, представитель ответил, что они обеспечат необходимые условия.
До прекращения Кюрегяном акции на площади Свободы в центре Еревана состоялась акция участника сидячей забастовки движения «Новая Армения» («Нор Айастан»), борющегося за отмену новой Конституции, Арама Тарвердяна. В заявлении движения говорится, что кроме изображения Кюрегяна в руках Тарвердяна был плакат, оповещающий о грозящей заключенному опасности. Точных цитат в заявлении нет.
Сотрудник пресс-службы полиции Армен Малхасян сообщил Epress.am, что активиста задержали по признакам статьи 182 Кодекса об административных правонарушениях – за невыполнение требований служащего полиции. При этом, в чем заключалось требование, собеседник не уточнил.
Ранее сообщалось, что, несмотря на крайнюю истощенность, Айк Кюрегян не намерен прекращать голодовку. «Он был очень истощен, находился в камере для проводящих голодовку. Других арестантов там не было. Мы поговорили о ситуации, о правах заключенного. Он сказал, что написал заявление на имя начальника уголовно-исполнительного учреждения, однако о его содержании сказать ничего не могу», - в беседе с «А1+» заявил председатель общественной мониторинговой группы в уголовно-исполнительных учреждениях Рубен Саргсян.