«Հանցավոր խմբի» գործի շրջանակներում կալանավորվածը 1 ամիս է հացադուլ է անում բանտում․ «ՀԺ»
2015 թվականի նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից վնասազերված «հանցավոր խմբին» զենք վաճառելու մեղադրանքով դեկտեմբերի 6-ին կալանավորված ազատամարտիկ Հարություն Սարիբեկյանը արդեն 32 օր է, ինչ հացադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով ազատ արձակել իրեն: Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը:
Թերթի հետ զրույցում ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից տեղեկացրել են, որ Սարիբեկյանը հացադուլը սկսել է դեկտեմբերի 11-ին և գտնվում է հացադուլավորների համար նախատեսված հատուկ խցում: Ըստ Քրեակատարողական վարչության, նրա վիճակը գնահատվում է բավարար և աշխատանքներ են տարվում հացադուլը դադարեցնելու ուղղությամբ:
Թերթի հետ զրույցում ազատամարտիկի կինը՝ Ռուզան Հովհաննիսյանը ասել է, որ իր ամուսինը ոչ միայն հացադուլ, այլ նաև ջրադուլ է հայտարարել։ Կինը պնդում է, որ ամուսինը ոչ մի կապ չունի հանցավոր խմբի հետ:
Հովհաննիսյանը նշել է, որ ամուսնու առողջական վիճակը մինչ ձերբակալությունն էլ լավ չէր․ սիրտը զոնդավորված էր և մեկ ամիս հետո պետք է վիրահատեին:
Կինը ներկայացրել է ամուսնուն ձերբակալելու հանգամանքերը․ «Գնացել էր մեր գյուղապետարան (Արևշատ), դուրս էր եկել, ու դիմակավորված անձինք ձերբակալել են իրեն: Նույն օրը ԱԱԾ աշխատակիցները եկել էին մեր տուն և մի քանի ժամ խուզարկություն իրականացրել: Ամբողջ տունը, տանիքը, այգիները խուզարկելուց հետո ոչ մի բան չեն հայատնաբերել»:
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ամուսինն իրեն ասել է, որ չի ճանաչում ձերբակալված խմբի անդամներին:
«Թե ինչի են պահում, բան չեմ հասկանում, ես էլ չգիտեմ՝ ում դիմեմ, ում բողոքեմ», -հավելել է Սարիբեկյանի կինը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 25-ին ԱԱԾ֊ն հայտնել էր, որ բացահայտել է «կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն», որի ղեկավարն է 34-ամյա Արթուր Վարդանյանը։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն` խմբի անդամները հանցագործություններ էին պատրաստում «քաղաքական գործիչների, քաղաքացիների, պետության առանձին ճյուղերի դեմ»։

Арестованный по делу о «преступной группировке» месяц проводит голодовку - газета
32-й день с требованием об освобождении проводит голодовку ветеран Карабаха Арутюн Сарибекян, арестованный по подозрению в продаже оружия «преступной группировке», обезвреженной 25 ноября 2015 года Службой нацбезопасности Армении. Представитель пресс-службы уголовно-исполнительного управления министерства юстиции сообщил газете «Айкакан жаманак», что Сарибекян объявил голодовку 11 декабря и находится в специальной камере. Его состояние оценивается как удовлетворительное, ведутся работы для прекращения акции, сказал источник.
Супруга ветерана Рузан Ованисян сообщила изданию, что муж объявил также сухую голодовку. Состояние здоровья, по ее словам, и до ареста было не лучшим: сердце зондировано, ожидалась операция.
Ованисян рассказала об аресте супруга: «Он был в сельской администрации (село Аревшат), на выходе его арестовали люди в масках. В тот же день к нам домой пришли сотрудники СНБ, несколько часов проводили обыск. Не нашли ничего, обыскав весь дом, крышу, сады». По словам женщины, Сарибекян признался ей, что не знаком с членами арестованной группы.
«Почему его держат, я не понимаю. И не знаю, к кому обратиться, кому жаловаться», - заявила Ованисян.
25 ноября Служба нацбезопасности Армении сообщила о раскрытии «организованной преступной группировки», главой которой является 34-летний Артур Варданян. По официальной версии, члены группировки намеревались совершить преступления «против политических деятелей, граждан, отдельных ветвей государства».