Դատապարտյալը բողոքարկել է ՔԿՀ-ի ղեկավարության օգտին կայացված որոշումը
Դատապարտյալ Արմեն Շամիրյանը և նրա փաստաբան Տիգրան Սաֆարյանը բողոքարկել են «Հրազդան» ՔԿՀ-ի աշխատակիցների դեմ հարուցված քրեական գործը կարճելու մասին որոշումը: Այս մասին ասված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ:
«Հրազդան» ՔԿՀ-ի պետի ռեժիմային գծով տեղակալ Սամվել Բաբայանի և նույն ՔԿՀ-ի մեկ այլ աշխատակից Լեոնիդ Մկրտչյանի դեմ հաղորդում տված դատապարտյալ Արմեն Շամիրյանը հայտնել էր, որ ինքն ու Բաբայանը «Հրազդան» ՔԿՀ֊ի կալանավորների շրջանում բջջայիններ սպառելու մասին պայմանավորվածություն են ունեցել։ Շամիրյանի հարազատները հեռախոսները գնել են, և Սամվել Բաբայանի աջակցությամբ դրանք ներս են բերվել «Հրազդան» ՔԿՀ։
Դատապարտյալի պնդմամբ՝ մինչև շահույթի ստացումը նրան տեղափոխել են «Հրազդան» ՔԿՀ-ից «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, ինչի պատճառով նա զրկվել է իր բաժին գումարից:
Դեպքի առթիվ 2014 թվականի դեկտեմբերի 1-ին ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել էր քրեական գործ, սակայն մեկ տարի անց՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 23-ին, ՀՔԾ ավագ քննիչ Գ. Բեգոյանի կողմից որոշում է կայացվել կարճել հարուցված քրեական գործը:
2016 թվականի հունվարի 11-ին Արմեն Շամիրյանը բողոքարկել է որոշումը՝ դրա անհիմն լինելու հիմքով: Բողոքում նշվում է, որ կատարված քննությունն ի սկզբանե նպատակ չի ունեցել պատասխանատվության ենթարկելու հանցագործություն կատարած անձանց, քանզի քննիչը, ունենալով իրար հակասող ապացույցների երկու աղբյուր, հիմնվել է միայն քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողների ցուցմունքների վրա։ Շամիրյանը նշում է, որ իր և իր հարազատների կողմից տրվել են տրամաբանական և ներքին հակասությունից զերծ ցուցմունքներ, ինչը չի կարելի ասել Քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողների կողմից տրված ցուցմունքների մասին: Ինչպես նշված է բողոքում, կատարված քննությունն այնպիսի տպավորություն է ստեղծում, որ Հատուկ քննչական ծառայության «միակ հույսը» քրեակատարողական ծառայողների ազնիվ խոստովանությունն է եղել: Բացի դրանից, այն դատապարտյալները, որոնք ներքաշված են եղել վերոնշյալ գործարքի մեջ որպես գնորդներ կամ ուղղակի ականատեսներ, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, պիտի խուսափեին ասել ողջ ճշմարտությունը, քանի որ ենթադրյալ հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող անձինք շարունակում են պաշտոնավարել նույն ՔԿՀ-ում:
«Այսպիսով՝ Արմեն Շամիրյանը և նրա փաստաբան Տիգրան Սաֆարյանը ՀՀ Գլխավոր դատախազություն ներկայացված բողոքով պահանջել են՝ վերացնել ՀՔԾ ՀԿԳ քննիչ Գ. Բեգոյանի կողմից կայացված որոշումը, գործն ուղարկել նախաքննության՝ դրա կատարումը հանձնարարելով մեկ այլ քննիչի», ֊ նշված է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ ավելի վաղ փաստաբանը հայտնել էր, որ Արմեն Շամիրյանին սպառնացել էին մեկ այլ գործով որպես մեղադրյալ ներգրավել, եթե վերջինս հետ չվերցնի իր ցուցմունքը։

In a statement issued Saturday, January 16, the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor  office (HCAV) reported that Tigran Safaryan, a lawyer for Nubarashen penitentiary convict Armen Shamiryan, has appealed the decision to terminate the criminal case on abuse of official position against Hrazdan prison deputy warden Samvel Babayan and officer Leonid Mkrtchyan.
Recall, Shamiryan, a former Hrazdan inmate, had filed a complaint with Armenia's Special Investigation Service against the prison officials, claiming to have had come to an agreement with Babayan over selling mobile phones inside the prison. The inmate's family and friends would buy the phones, while Samvel Babayan would allow their entrance to the prison. The profit from the sale was to be split 50/50 between the parties, however, as stated by Shamiryan, the deputy head went back on the agreement, transferred the prisoner to Nubarashen jail, and kept the entire money for himself.
Subsequently, the SIS initiated criminal proceedings, accusing Babayan and Mkrtchyan of abusing their power. On December 23, 2015, however, SIS head investigator G. Begoyan decided to drop the case due to absence of corpus delicti. Shamiryan appealed against the decision on January 11, 2016, claiming that “the investigation had no initial aim of prosecuting the offenders since the investigator, having in his possession two sourced of conflicting evidence, chose to exclusively on the testimonies of the penitentiary's officials.”
The convict's appeal also stated that Shamiryan and his friends “gave logical testimonies, void of any contradictions; the same, however, cannot be said for .”
“There's an impression that the investigation's 'only hope' was the prison officers' honest confession. Additionally, the inmates who were involved in the transaction either as buyer or witnesses had to avoid telling the truth for safety reasons since the accuses continue to hold their positions in the same prison,” the appeal said.
Armen Shamiryan and his lawyer Tigran Safaryan, as stated in HCAV's statement, demand that the General Prosecutor's office send the case back to preliminary investigation, entrusting it to another investigator.