Քաղաքացիները պնդում են՝ էլէներգիայի դիմաց պարտք չեն․ ՀԷՑ֊ից խոստանում են «հասկանալ խնդիրը»
Արարատի մարզի Տափերական համայնքի բնակիչներն ահազանգում են, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ–ի (ՀԵՑ) տեսուչները պահանջում են մարել, նրանց խոսքով, 2002 թվականից կուտակված ժամկետանց պարտքերը։
ՀԵՑ-ի տեսուչները պարտքերը չվճարելու համար 2 օր առաջ փորձել են հոսանքազրկել Տափերականի բնակիչների տները, սակայն գյուղացիների կողմից բարձրացված աղմուկի հետևանքով հոսանքազրկում չի եղել։ Այնուամենայնիվ, տեսուչները խոստացել են մի քանի օրից վերադառնալ և հոսանքազրկել պարտքերը չվճարածների տները։
Epress.am֊ի հետ զրույցում Տափերականի բնակիչ Գայանե Դիլանյանն ասել է, որ իրենք պարտքի մասին առաջին անգամ են լսում․ «Մեզ էլեկտրաէներգիայի 120 հազար դրամ պարտքի ծանուցում ա եկել, բայց ես իմ վճարման բոլոր կտրոններն ունեմ։ Այնտեղ երևում ա, որ ես ամեն ամիս վճարել եմ ու չունեմ պարտք։ Եկել էին, ուզում էին գյուղի մեծ մասի տները հոսանքազրկել։
Չեքերը ձեռքս գնացի Վեդիի էլեկտրացանց՝ ցույց տալու համար, որ ես իմ վճարումները կատարել եմ, բայց աշխատողն ինձ ասում ա՝ դա ոչ մի բան չի նշանակում. չեքը կա, բայց գումարը չկա, կարողա մուծել եք, բայց գումարը չի հասել տեղ, կամ էլ տվել եք էլեկտրիկին՝ կեսը մուծել ա, կեսն էլ պահել ա ու ձեր վրա պարտք ա կուտակվել։ Ասեց՝ եթե 2 ամսում չմարեք, լույսերը անջատելու ենք։ Ոնց կարա 2002 թվականից իմ վրա պարտք կուտակվի, երբ մի անգամ 4 հազար դրամ պարտք էի մնացել էլեկտրիկը եկավ, հոսանքն անջատեց ու իմ 4 անչափահաս երեխաներ հետ մնացինք առաց էլեկտրականության»։
Գյուղի մեկ այլ բնակիչ՝ Անահիտ Կարապետյանը, նույնպես նշել է, որ մշտապես վճարել է, իսկ վճարումները գրանցվել են հատուկ գրքույկի մեջ։ Այդ գրքույկը էլեկտրացանցի ներկայացուցիչը հաշվառման պատրվակով տարել է ու հետ չի վերադարձրել։ Կարապետյանը նշել է, որ ինքը պահել է նաև վճարման անդորրագրերը, սակայն նրան էլ ասել են, որ 18 հազարից ավել պարտք ունի։
ՀԷՑ մամուլի խոսնակ Նատալյա Սարջանյանը մեզ հետ զրույցում հավաստիացրել, որ նման բան չի կարող լինել․ «Եթե բաժանորդը վճարում է կատարել և ունի կտրոնները, անհնար է, որ դա բազայում չլինի։ Անգամ եթե բազայի հետ կապված խնդիր կա, անհնար է, որ ասեն, թե կտրոնը ոչինչ չի նշանակում։ Դուք կարող եք մեր հեռախոսահամարներից մեկը տալ այդ քաղաքացուն, թող նա մեր հետ կապ հաստատի, որ հասկանանք խնդիրը»։
Սարջանյանը պարզաբանել է, որ քաղաքացիներին ներկայացվող պարտքերը 2002 թվականի նոյեմբեր ամսվանից սկսած ժամկետանց դեբիտորական պարտքերն են․ «Օրինակ, հնարավոր է քաղաքացին ինչ-որ ամիս վճարել է գումարի մի մասը և ինչ-որ գումար մնացել է չվճարված, բայց քանի որ վճարել է, չենք հոսանքազրկել։ Հաջորդ ամիս նորից վճարել է ընթացիկ գումարը և այդ պարտքը շարունակել է մնալ։ 1 տարի հետո, գուցե, նորից ինչ-որ թերվճարում է արել, կամ մի ամսվա համար չի վճարել, իսկ հաջորդ ամսվա գումարը վճարել է ու չի հոսանքազրկվել։ Յուրաքանչյուր քաղաքացու դեպքը ինդիվիդուալ է, ու չեմ կարող ասել, թե որ մեկինը ոնց է առաջացել։ Բաժանորդները կարող են մեզ հետ կապ հաստատաել և իմանալ, թե կոնկրետ ո՞ր ժամանակահատվածի համար է գոյացել իրենց պարտքը»։
Այն հարցին, թե ինչո՞ւ այս տարիների ընթացքում քաղաքացիներին չեն տեղեկացրել իրենց կուտակած պարտքերի մասին և միայն 10 կամ ավելի տարի անց են պահանջում մարել պարտքը՝ ՀԵՑ մամուլի խոսնակը պատասխանել է, թե իրենք միշտ զբաղվել են այդ պարտքերի խնդիրներով և տեսուչները քաղաքացիներին զգուշացրել այդ մասին․ «10 տարի հետո չենք պահանջում։ Կան մարդիկ, որ 2015 թվականին են կուտակել այդ պարտքերը։ Ճիշտ է կան նաև դեպքեր, որ 2002 թվականից են կուտակել, բայց բոլորը չեն, որ այդ թվականից են պարտք կուտակել»։
Սարջանյանը նշել է, որ այս պահին Հայաստանի Հանրապետության բնակչության ժամկետանց ամբողջ պարտքը կազմում է 3,2 միլիարդ դրամ։

Resident of the village of Taperakan in the Armenian Ararat province have reported that inspectors of Electric Networks of Armenia (ENA), the country's power distribution network, have been demanding that the villagers pay off utility arrears that have accumulated since 2002.
Two days ago, employees of the power utility tried to cut off the power supply of nearly the entire village but were prevented in doing so by the protesting villagers. Nevertheless, the inspectors have promised to come back in a few days and cut off the supply of the houses of those who do not pay the bills.
In an interview with Epress.am, Taperakan resident Gayane Dilanyan said she had never heard of these debts before: “They notified us about a 120 thousand drams debts, but I have the receipts for all the payments. I've payed the [utility bills] and have no debts. They wanted to cut off the power of the majority of the village's houses.
“I took the receipts to the [Vedi branch of ENA] to show them I've made all the payments. However, the officer told me 'it means nothing, the receipt doesn't prove anything. You might have given the money to the inspector, and he might have kept part of it for himself, leading to the accumulation of your debt.' They said they'll cut off the power supply if we don't pay off the money within 2 months. How could I have accumulated a debt since 2002 if one time the inspector left my four minor kids without electricity because of a 4000 drams debt?”
Villager Anahit Karapetyan also claimed to have payed all the bills. She said that the payments were logged in a special register; however, an ENA representative has taken away the register “for accounting purposes” and hasn't returned it yet. Despite having kept all the receipts, Karapetyan has also been faced with a more than AMD 18 000 debt.
Speaking to Epress.am, ENA spokesperson Natalya Sarjanyan said: “If a citizen has made the payments, and if  there are receipts, it's impossible for it to not have been registered in the database. Even if there were problems with the database, they can't say the receipt means nothing.”
Sarjanyan urged our reporter to provide the protesting citizens with their contact information “in order for us to understand what the problem is.” She added that the debts these villagers have been presented with “must be overdue receivables that have accumulated since November, 2002.”
“Each case is different; I can't say how and when each of their debts has accumulated. They should contact us [for details],” the spokesperson said.