ՀՀԿ-ն միջազգային վարկը կօգտագործի նախընտրական քարոզարշավի համար, խոստովանել է պատգամավորը
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանն այսօր Ազգային ժողովում հաստատել է, որ պետության կողմից վերցված վարկով Հանրապետական կուսակցությունը նաև իր նախընտրական ծրագրերն է իրականացնելու։
ԱԺ֊ն այսօրվա նիստի ընթացքում քննարկել է Հայաստանի և Վերակառուցման ու զարգացման միջազգային բանկի միջև 2015թ. օգոստոսի 26-ին ստորագրված «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի համար լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը: Փաստաթղթով նախատեսվում է, որ ՎԶՄԲ-ն 25 տարի մարման ժամկետով Հայաստանին կտրամադրի 40 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ:
ՀԱԿ խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը քննարկման ժամանակ հարակից զեկուցող ՀՀԿ֊ական պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանից պահանջել է մինչև քվեարկությունը տեղեկատվություն տրամադրել այն մասին, թե հիմնանորոգման համար նախատեսված այդ 7 ճանապարհների վրա պետությունը երբ է վերջին անգամ գումար ծախսել․ «Եթե հանկարծ պարզվի, որ 5 տարի առաջ մեծ գումարներ են ներդրվել այդ ճանապարհները նորոգելու համար, կստացվի, որ այս վարկային միջոցներով հանցանշաններ ենք վերացնում»։
Փաշինյանը նկատել է, որ 40 միլիոն դոլար վարկից դեռ միայն «11 միլիոնի հասցեն է» իրենց հայտնի, որն այս տարի է օգտագործվելու, իսկ մնացածը օգտագործվելու է 2017 թվականի նախընտրական շրջանում։
Ընդդիմադիր պատգամավորը կանխատեսել է, որ մնացած 30 միլիոն դոլարի հիմնանորոգումն արվելու է Հանրապետական կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ․ «Այդ ռեյտինգային Հանրապետական պատգամավորները ընտրատարածքում ձեռքերը խաչած կատոկների վերևը կկանգնեն, կասեն՝ էս ա, ժողովուրդ ջան, տեսեք մենք ոնց ենք աշխատում, բայց իրականում էդ փողը ժողովրդի ու պետության վզին ա դրած։ Ուզում եմ իմանալ, թե ի՞նչ երաշխիք կա, որ այդպես չի լինելու։ Ինչի՞ պետք է Հայաստանի Հանրապետությունը 30-40 միլիոն վարկ վերցնի ՀՀԿ-ի նախընտրական կարիքների համար։ Դուք, որպես ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչ, կարո՞ղ եք բարձրաձայն ասել, որ 2017 թվականի այդ ասֆալտապատման ծրագրերը ոչ մի կապ չունեն ՀՀԿ-ի գործունեության հետ»։
Խոսրով Հարությունյանն հայտարարել է, որ ճանապարհների վերանորոգման մասին տեղեկատվությունը, իրոք, պետք է պահանջել. «Իսկ ինչ վերաբերվում է մյուս հարցին, որն ավելի շատ քաղաքական է, կասեմ, որ յուրաքանչյուր ոք իշխանության գալուց նույն կերպ է վարվում։ Հանրապետական կուսակցությունը ոչ մի արտառոց բան չի անում։ Այո՛, նախընտրական ծրագրի խոստումներ է տվել և հիմա այդ խոստումները կատարում է, ընդ որում, օգտագործելով՝ թե՛ բյուջետային ռեսուրսները, թե՛ հանրության խնայողությունները։ Սա է իրականությունը։ Որևէ արտառոց բան կա՞ էստեղ։ Խի կարծո՞ւմ եք Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, որ եկավ իշխանության, արտաքին պարտքից հրաժարվե՞ց։ Ոչ: Խի մեր նախկին իշխանություններն այդպես չե՞ն արել։ Իհարկե, արել են, և այստեղ ոչ մի անտրամաբանական բան չկա»։
Նիկոլ Փաշինյանը ծիծաղելով արձագանքել է․ «Ես չգիտեմ՝ նախկին իշխանություն ասելով՝ դուք ում նկատի ունեք, բայց ես երբեք իշխանություն չեմ եղել նախկինում, ապագայում՝ միգուցե: Իսկ նախկին իշխանությունը Դուք եք, Գալուստ Սահակյանն է, Սերժ Սարգսյանն է։
Դուք հաստատեցիք իմ մտահոգությունները և սա կարելի է համարել ՀՀԿ նախընտրական վարկ։ Հետևաբար ես դեմ եմ քվեարկելու»:

Партия президента Армении потратит международный кредит на предвыборную кампанию
Депутат Хосров Арутюнян подтвердил, что на взятый государством кредит правящая Республиканская партия Армении (РПА) также осуществит свои предвыборные программы.
На заседании 4 февраля Национальное Собрание обсуждало кредитный договор «Улучшение сети дорог жизненно важного значения», подписанный Арменией и Международным банком реконструкции и развития 26 августа. Документ предусматривает предоставление Банком 40 миллионов долларов со сроком погашения на 25 лет.
Член фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян потребовал от содокладчика, члена РПА Хосрова Арутюняна предоставить до начала голосования информацию о том, когда государство в последний раз тратило деньги на дороги, реконструкция которых предусматривается: «Если вдруг выяснится, что 5 лет назад на ремонт этих дорог выделили большие суммы, выйдет, что на эти кредитные средства мы уничтожаем улики».
Депутат отметил, что из 40-миллионного кредита им известны «адреса лишь 11 миллионов», которые будут потрачены в 2016 году, а остальные потратят в предвыборный период 2017-ого. По прогнозу оппозиционера, капитальным ремонтом стоимостью в 30 миллионов долларов воспользуются во время предвыборной кампании Республиканской партии: «Эти рейтинговые республиканские депутаты, скрестив руки на избирательном участке, встанут над катком и скажут «вот, народ, посмотрите, как мы работаем». Но на самом деле эти деньги лежат на шее народа и государства. Я хочу знать, какие есть гарантии того, что будет не так? Почему Республика Армения должна брать 30-40-миллионный кредит на предвыборные нужды РПА? Вы, как представитель Республиканской партии, можете громогласно заявить, что программы асфальтирования не имеют никакого отношения к деятельности РПА?».
Арутюнян согласился с тем, что информацию о ремонте дорог действительно стоит требовать: «Что касается другого вопроса, более политического, скажу, что любой пришедший к власти человек поступает так же. Республиканская партия не делает ничего особенного. Да, она давала предвыборные обещания и теперь выполняет их, причем, используя как бюджетные средства, так и сбережения общества. Такова реальность. В этом есть что-то странное? Думаете, придя к власти, канцлер Германии Ангела Меркель отказалась от внешнего долга? Нет. Разве наша предыдущая власть так не делала? Конечно, делала, и ничего алогичного в этом нет».
Ответ республиканца рассмешил Пашиняна: «Не знаю, кого вы имеете в виду, говоря о прежней власти, но прежде я никогда не был у власти, в будущем – возможно. А прежняя власть – это вы, Галуст Саакян, Серж Саргсян.
Вы подтвердили мои опасения, и это можно считать предвыборным кредитом Республиканской партии. Следовательно, я проголосую против».