ՀՀԿ-ն միջազգային վարկը կօգտագործի նախընտրական քարոզարշավի համար, խոստովանել է պատգամավորը
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանն այսօր Ազգային ժողովում հաստատել է, որ պետության կողմից վերցված վարկով Հանրապետական կուսակցությունը նաև իր նախընտրական ծրագրերն է իրականացնելու։
ԱԺ֊ն այսօրվա նիստի ընթացքում քննարկել է Հայաստանի և Վերակառուցման ու զարգացման միջազգային բանկի միջև 2015թ. օգոստոսի 26-ին ստորագրված «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի համար լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը: Փաստաթղթով նախատեսվում է, որ ՎԶՄԲ-ն 25 տարի մարման ժամկետով Հայաստանին կտրամադրի 40 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ:
ՀԱԿ խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը քննարկման ժամանակ հարակից զեկուցող ՀՀԿ֊ական պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանից պահանջել է մինչև քվեարկությունը տեղեկատվություն տրամադրել այն մասին, թե հիմնանորոգման համար նախատեսված այդ 7 ճանապարհների վրա պետությունը երբ է վերջին անգամ գումար ծախսել․ «Եթե հանկարծ պարզվի, որ 5 տարի առաջ մեծ գումարներ են ներդրվել այդ ճանապարհները նորոգելու համար, կստացվի, որ այս վարկային միջոցներով հանցանշաններ ենք վերացնում»։
Փաշինյանը նկատել է, որ 40 միլիոն դոլար վարկից դեռ միայն «11 միլիոնի հասցեն է» իրենց հայտնի, որն այս տարի է օգտագործվելու, իսկ մնացածը օգտագործվելու է 2017 թվականի նախընտրական շրջանում։
Ընդդիմադիր պատգամավորը կանխատեսել է, որ մնացած 30 միլիոն դոլարի հիմնանորոգումն արվելու է Հանրապետական կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ․ «Այդ ռեյտինգային Հանրապետական պատգամավորները ընտրատարածքում ձեռքերը խաչած կատոկների վերևը կկանգնեն, կասեն՝ էս ա, ժողովուրդ ջան, տեսեք մենք ոնց ենք աշխատում, բայց իրականում էդ փողը ժողովրդի ու պետության վզին ա դրած։ Ուզում եմ իմանալ, թե ի՞նչ երաշխիք կա, որ այդպես չի լինելու։ Ինչի՞ պետք է Հայաստանի Հանրապետությունը 30-40 միլիոն վարկ վերցնի ՀՀԿ-ի նախընտրական կարիքների համար։ Դուք, որպես ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչ, կարո՞ղ եք բարձրաձայն ասել, որ 2017 թվականի այդ ասֆալտապատման ծրագրերը ոչ մի կապ չունեն ՀՀԿ-ի գործունեության հետ»։
Խոսրով Հարությունյանն հայտարարել է, որ ճանապարհների վերանորոգման մասին տեղեկատվությունը, իրոք, պետք է պահանջել. «Իսկ ինչ վերաբերվում է մյուս հարցին, որն ավելի շատ քաղաքական է, կասեմ, որ յուրաքանչյուր ոք իշխանության գալուց նույն կերպ է վարվում։ Հանրապետական կուսակցությունը ոչ մի արտառոց բան չի անում։ Այո՛, նախընտրական ծրագրի խոստումներ է տվել և հիմա այդ խոստումները կատարում է, ընդ որում, օգտագործելով՝ թե՛ բյուջետային ռեսուրսները, թե՛ հանրության խնայողությունները։ Սա է իրականությունը։ Որևէ արտառոց բան կա՞ էստեղ։ Խի կարծո՞ւմ եք Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, որ եկավ իշխանության, արտաքին պարտքից հրաժարվե՞ց։ Ոչ: Խի մեր նախկին իշխանություններն այդպես չե՞ն արել։ Իհարկե, արել են, և այստեղ ոչ մի անտրամաբանական բան չկա»։
Նիկոլ Փաշինյանը ծիծաղելով արձագանքել է․ «Ես չգիտեմ՝ նախկին իշխանություն ասելով՝ դուք ում նկատի ունեք, բայց ես երբեք իշխանություն չեմ եղել նախկինում, ապագայում՝ միգուցե: Իսկ նախկին իշխանությունը Դուք եք, Գալուստ Սահակյանն է, Սերժ Սարգսյանն է։
Դուք հաստատեցիք իմ մտահոգությունները և սա կարելի է համարել ՀՀԿ նախընտրական վարկ։ Հետևաբար ես դեմ եմ քվեարկելու»:

Khosrov Harutyunyan, an MP from the ruling Republican Party (RPA) parliamentary faction, confirmed at a National Assembly sitting today that an international loan that was taken by the Armenian government in 2015 will also be used by the ruling party for implementation of its programs during 2017 general election campaign.
At the sitting on Thursday, lawmakers discussed the $40 million loan agreement signed between the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) and Armenia on August 26, 2015; the loan was provided to the country as additional financing for its Lifeline Roads Network Improvement Project.
Before the the loan's approval was put to vote, opposition Armenian National Congress MP Nikol Pashinyan asked that rapporteur Harutyunyan provide information on when the state last spent money on the roads that need major reconstruction. The oppositionist noted that $11 million from the loan, they knew, are planned to be used in 2016. As for the remaining $30 million, Pashinyan predicted that the Republican Party intends to use it as part of its 2017 election campaign: “The notable Republican MPs will claim all credit for [road renovations] and try to convince the people that they are doing actual work. In reality, however, the money for it will be laid on the necks of people and the state. Why should Armenia take a $30-40 million loan for the Republican Party's campaign needs? Can you, as a RPA representative, guarantee that the asphalting programs of 2017 have no relation to the Republicans' activities?”
Harutyunyan replied, saying that “everyone who's ever come to power has done the same.” “The Republican Party is not doing anything out of the ordinary. Yes, it's made election promises, and is now carrying them out, using both state budget and savings. That's the reality. Does it look strange to you? Do you think that German Chancellor Angela Merkel gave up foreign debt when she came to power? No. Haven't our former political authorities done the same? Of course, they have. There's nothing illogical here,” the Republican lawmaker stated.
“I wouldn't know, I've never been in power,” Pashinyan replied, laughing. “You've confirmed my fears, and this can be regarded as a pre-election loan for the RPA. Therefore, I'm going to vote against its approval,” Pashinyan added.