Դատարանը չուզեց վերաբացել ոստիկանների դեմ գործը․ սևազգեստ մայրերը դժգոհ են
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանն այսօր մերժվել է բանակում 2010 թվականին խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների՝ Արթուր Ղազարյանի և Վալերի Մուրադյանի մայրերի՝ Իրինա Ղազարյանի (լուսանկարում) ու Նանա Մուրադյանի բողոքը: Սևազգեստ մայրերը պահանջում էին չեղյալ համարել Հատուկ քննչական ծառայության ավագ քննիչ Հ. Թադևոսյանի որոշումը, որով նախագահականի մոտ մայրերի հանդեպ ուժ գործադրած ոստիկանների նկատմամբ հետապնդումը դադարեցվում է։
Սևազգեստ մայրերի փաստաբան Հայկուհի Հարությունյանը Еpress.am-ի հետ զրույցում հատկանշական է համարել այն փաստը, որը որոշումն ընթերցելու ընթացքում դատավորը մերժման ոչ մի հիմք չի բերել։ Հարությունյանը նշել է, որ բողոքը մերժելու պատճառն իրենց անհասկանալի է։
Վրդովված մայրերը դատարանի դահլիճում հայտարարել են, որ որոշման հետ կապված կրկին բողոք են ներկայացնելու դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի մայիսի 13-ին  ոստիկանության աշխատակիցները, բռնություն կիրառելով, նախագահական նստավայրի դիմացից հեռացրել էին Ղազարյանին և Մուրադյանին։ Կանայք հաղորդում էին ներկայացրել ոստիկանների դեմ, որի հիման վրա Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ էր հարուցվել, սակայն «հանցակազմի բացակայության» պատճառաբանությամբ գործը կարճվել էր:

Arabkir and Kanaker-Zeytun district court, presided over by judge Rubik Mkhitaryan, denied on Tuesday the appeal filed by Nana Muradyan and Irina Ghazaryan, mothers of two Armenian soldiers who died during military service in 2010, that sought to overturn investigator's decision not to initiate criminal proceedings against police officers who used excessive force against the women in spring, 2015.
Speaking to Epress.am, the plaintiffs' lawyer, Haykuhi Harutyunyan, said it was noteworthy that the judge failed to provide any justification for the rejection. The mothers, for their part, announced their intention to re-submit their complaint.
On May 13, 2015, law enforcement officers forcibly removed five demonstrating parents, including the plaintiffs, from the sidewalk in front of the Armenian presidential residence. As a result of the police's violent actions, the two women sustained physical injuries; a criminal case was initiated and subsequently terminated by Armenian Special Investigation Service (SIS).