Լրագրողներին վիրավորած ՀՀԿ֊ականից պահանջում են մանդատը վայր դնել
Փետրվարի 19-ին՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի օրը, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանը լրագրողների հետ առնչվելիս ծայրահեղ լկտի պահվածք է դրսևորել։ Այս մասին ասված է մի շարք կազմակերպությունների տարածած հայտարարության մեջ, որի հեղինակները պահանջում են, որպեսզի Սեդրակյանը վայր դնի պատգամավորական մանդատը։
Հայտարարությունը տարածած կազմակերպություններն ընդգծում են, որ միջադեպի օրը, նկատելով խորհրդարանի միջանցքում հավաքված թղթակիցներին, Սեդրակյանը նրանց համար լսելի ձայնով ասել է. «էս ի՞նչ նախիր ա», այնուհետեւ՝ երբ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները բացատրություն են պահանջել, պատգամավորը փորձել է անմեղ ձևանալ, իսկ հետո սեռական բնույթի հայհոյանքներ է հնչեցրել լրագրողներից մեկի հասցեին։ Չբավարարվելով դրանով՝ Մհեր Սեդրակյանը փորձել է տանել նրան «առանձնազրույցի»։
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, արտահայտելով մեր վրդովմունքը Մհեր Սեդրակյանի նողկալի վարվելակերպի առնչությամբ, ինչպես նաև հաշվի առնելով, որ նման դեպքեր բազմիցս են տեղի ունեցել՝ նաև այլ պատգամավորների ու պաշտոնյաների մասնակցությամբ, պահանջում ենք.
- Հանրապետական կուսակցության ղեկավարությունից՝ քննարկել իրենց կուսակցի հարցն ու պատասխանատվության ենթարկել նրան՝ հորդորելով ինքնակամ վայր դնել պատգամավորական մանդատը,
- Ազգային ժողովի նախագահից և ՀՀԿ խմբակցությունից՝ հրապարակավ դատապարտել այս պատգամավորի վարքը, ներողություն խնդրել ԱԺ-ում հավատարմագրված բոլոր լրագրողներից, ում վիրավորանք է հասցվել, և երաշխիքներ տալ, որ նման դեպքեր այլևս չեն կրկնվի,
Եթե մեր այս պահանջները չիրականացվեն, մենք հիմք ենք ունենալու արձանագրելու, որ Հանրապետական կուսակցության և իշխանության տարբեր օղակների համար նորմ է Մհեր Սեդրակյանի և նրա նմանների վարքագիծը: Եվ քանի որ Հայաստանի իշխանություններն ի զորու չեն կամ չեն ցանկանում պաշտպանել լրագրողներին տարաբնույթ սպառնալիքներից, ճնշումներից ու ոտնձգություններից, մենք ստիպված ենք լինելու ապավինել միջազգային հանրությանը՝ կոչ անելով անհատական պատժամիջոցներ կիրառել՝ ինչպես դա արվում է այն անձանց նկատմամբ, ովքեր պարբերաբար ու ցուցադրաբար խախտում են օրենքները, դրա համար պատասխանատվության չենթարկվելով սեփական երկրում», ֊ նշում են հայտարարության հեղինակները։

Оскорбившего журналистов армянского депутата призывают сложить мандат
В день внеочередного заседания Национального Собрания, 19 февраля, депутат от правящей Республиканской партии Армении Мгер Седракян проявил крайнюю наглость. Об этом говорится в заявлении ряда организаций, авторы которого требуют от Седракяна сложить мандат.
Организации отмечают, что в день инцидента, заметив журналистов в коридоре парламента, Седракян произнес «Что это за стадо?» так, чтобы они это услышали, «затем, когда представители СМИ потребовали объяснений, парламентарий попытался притвориться невинным», затем употребил в адрес одного из них нецензурное выражение сексуального характера. Республиканец не ограничился этим и пытался пригласить журналиста на приватную беседу.
«Нижеподписавшиеся организации, выражая негодование в связи с отвратительным поведением Мгера Седракяна, а также учитывая то, что подобное происходило неоднократно, также с участием других депутатов и чиновников, требуют:
- от руководства Республиканской партии обсудить вопрос своего однопартийца и привлечь его к ответственности, призвав добровольно сложить депутатский мандат;
- от спикера Национального Собрания и фракции РПА публично осудить поведение депутата, извиниться перед всеми оскорбленными аккредитованными в НС журналистами и гарантировать, что подобное больше не повторится.
Если эти требования не выполнят, у нас будут основания констатировать, что для Республиканской партии и разных звеньев власти поведение Мгера Седракяна и ему подобных является нормой. И так как власти Армении не в состоянии или не желают защитить журналистов от различных угроз, давления и посягательств, мы будем вынуждены уповать на международное сообщество, призвав применить персональные санкции, как это делается в отношении лиц, периодически и демонстративно нарушающих законы и не привлекаемых к ответственности в своих странах», - отмечают авторы.