Լրագրողներին վիրավորած ՀՀԿ֊ականից պահանջում են մանդատը վայր դնել
Փետրվարի 19-ին՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի օրը, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանը լրագրողների հետ առնչվելիս ծայրահեղ լկտի պահվածք է դրսևորել։ Այս մասին ասված է մի շարք կազմակերպությունների տարածած հայտարարության մեջ, որի հեղինակները պահանջում են, որպեսզի Սեդրակյանը վայր դնի պատգամավորական մանդատը։
Հայտարարությունը տարածած կազմակերպություններն ընդգծում են, որ միջադեպի օրը, նկատելով խորհրդարանի միջանցքում հավաքված թղթակիցներին, Սեդրակյանը նրանց համար լսելի ձայնով ասել է. «էս ի՞նչ նախիր ա», այնուհետեւ՝ երբ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները բացատրություն են պահանջել, պատգամավորը փորձել է անմեղ ձևանալ, իսկ հետո սեռական բնույթի հայհոյանքներ է հնչեցրել լրագրողներից մեկի հասցեին։ Չբավարարվելով դրանով՝ Մհեր Սեդրակյանը փորձել է տանել նրան «առանձնազրույցի»։
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, արտահայտելով մեր վրդովմունքը Մհեր Սեդրակյանի նողկալի վարվելակերպի առնչությամբ, ինչպես նաև հաշվի առնելով, որ նման դեպքեր բազմիցս են տեղի ունեցել՝ նաև այլ պատգամավորների ու պաշտոնյաների մասնակցությամբ, պահանջում ենք.
- Հանրապետական կուսակցության ղեկավարությունից՝ քննարկել իրենց կուսակցի հարցն ու պատասխանատվության ենթարկել նրան՝ հորդորելով ինքնակամ վայր դնել պատգամավորական մանդատը,
- Ազգային ժողովի նախագահից և ՀՀԿ խմբակցությունից՝ հրապարակավ դատապարտել այս պատգամավորի վարքը, ներողություն խնդրել ԱԺ-ում հավատարմագրված բոլոր լրագրողներից, ում վիրավորանք է հասցվել, և երաշխիքներ տալ, որ նման դեպքեր այլևս չեն կրկնվի,
Եթե մեր այս պահանջները չիրականացվեն, մենք հիմք ենք ունենալու արձանագրելու, որ Հանրապետական կուսակցության և իշխանության տարբեր օղակների համար նորմ է Մհեր Սեդրակյանի և նրա նմանների վարքագիծը: Եվ քանի որ Հայաստանի իշխանություններն ի զորու չեն կամ չեն ցանկանում պաշտպանել լրագրողներին տարաբնույթ սպառնալիքներից, ճնշումներից ու ոտնձգություններից, մենք ստիպված ենք լինելու ապավինել միջազգային հանրությանը՝ կոչ անելով անհատական պատժամիջոցներ կիրառել՝ ինչպես դա արվում է այն անձանց նկատմամբ, ովքեր պարբերաբար ու ցուցադրաբար խախտում են օրենքները, դրա համար պատասխանատվության չենթարկվելով սեփական երկրում», ֊ նշում են հայտարարության հեղինակները։

Petition Calls on Ruling Party to Punish MP's 'Disgusting Behaviour' Towards Reporters
A number of Armenian media organizations issued a public statement Monday demanding that Mher Sedrakyan, a member of the country's ruling Republican Party, give up his parliamentary mandate. The authors claim that the lawmaker “showed extreme audacity” when dealing with reporters on February 19, the day of the extraordinary session of the National Assembly.
On that day, the statement reads, reporters in the NA corridor heard Sedrakyan call them a “herd.” Later, when confronted by the journalists with a demand to explain himself, the MP “tried to play innocent and then used profanities when addressing one of the reporters. However, Mher Sedrakyan did not just limit himself to this, trying to invite the reporter to a 'private conversation.'”
“We, the undersigned, express our resentment in connection with Mher Sedrakyan's disgusting behaviour and, given its recurrent nature, demand that:
- the leadership of the Republican Party discuss the matter of their fellow party member and hold accountable for his actions by calling on him to voluntarily lay down his parliamentary mandate;
- the Speaker of the National Assembly, along with the Republican Party, publicly condemn the MP's conduct, apologize to all the reporters who were offended by his words, and make sure this does not happen again,” the statement says.
If the demands are not fulfilled, the petitioners say they'll have grounds to assert that conduct similar to that of Sedrakyan is the norm within the Republican Party and other parts of the Government: “And since the Armenian authorities are unable or unwilling to protect reporters from various threats, pressure, and harassment, we will be forced to turn to the international community, urging them to apply personal sanctions against people who periodically and deliberately violate the law but are not brought to justice in their own country.”