Հայաստանի պառլամենտը միայն վարկեր վերցնելով է զբաղված
Հայաստանում 4 անգամ ավելի շատ օրենքներ ընդունում են արտահերթ նիստերի ընթացքում, քան հիմնական քառօրյաների։ Այդ օրենքները ընդունվում են կես ժամում, որ ոչ մեկը չկարողանա ըստ կարգի քննել և ուսումնասիրել դրանք։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը «Ազգային ժողովի 8-րդ նստաշրջանի «ԱԺ մոնիտորինգ» ծրագրի արդյունքները» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը։
Ըստ մոնիթորինգի պաշտոնական արդյունքների՝ ԱԺ 8-րդ նստաշրջանում ընդունված 112 օրենքներից 90-ը ընդունվել են արտահերթ նիստերի ժամանակ։ «Սա օրենքների ընդունման հատուկ ու թաքուն մեխանիզմ է։ Թըփ-շըփ ընդունում են, որ ոչ մեկը չկարողանա ուսումնասիրել։ Առհասարակ օրենքի նախագիծ քննելը միջինը տևում է մեկ ամիս, իսկ հիմա ժամ ու կեսում են ընդունում»,- ասել է պատգամավորը։
Պատգամավորը ընդգծել է, որ եթե նախորդ տարիներին ավելի շատ էին քննվում օրենքներ կրթության, սոցիալական բնույթի հարցերի վերաբերյալ, ապա հիմա դրանց թիվը կտրուկ նվազել է։ Մեծամասամբ ֆինանսական բնույթի օրենքներ են քննվում և ընդունվում։
«Մեր խորհրդարանը ֆինանսա-տնտեսական օրենքների առումով դարձել է Կառավարության կցորդը։ Մի քանի ժամվա ընթացքում վերցնում են կես միլիարդ դոլար վարկ։ Վերջին շրջանում արդեն 14 վարկային միջազգային համաձայնագիր են քննել և ընդունել»,- շեշտել է Մանուկյանը։
Վերջինս ուշադրություն է հրավիրել նաև այն հարցի վրա, որ իշխող կուսակցության պատգամավորները բոլոր օրենքների ընդունմանը կողմ են քվեարկել։ «Այն երկրում, որտեղ 6500 քվեարկության դեպքերում միայն 2 անգամ են շփոթվում ու դեմ քվեարկում, ապա արդեն այդտեղ չկա խորհրդարան։ Կառավարությունը ամբողջությամբ իր ձեռն է վերցրել օրենքների բովանդակությունը, իսկ պառլամենտին բան չի թողել։ Սաղ իր ձեռքում է, բայց ասում էին ընտրություններից առաջ պառլամենտի դերը մեծացնելու են»,- ասել է պատգամավորը։

Парламент Армении занят лишь взятием кредитов
«На внеочередных заседаниях парламента Армении принимается в четыре раза больше законов, чем в ходе основных четырехдневок. Принимают в течение получаса, чтобы никому не удалось изучить их, согласно порядку». Об этом на встрече с журналистами в четверг, 3 марта, в ходе обсуждения на тему «Результаты программы «Мониторинг НС» восьмой сессии Национального Собрания» заявил секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян.
По официальным результатам мониторинга, 90 из 112 принятых законов одобрили на внеочередных заседаниях. «Это особый и тайный механизм принятия законов. Вообще, рассмотрение законопроекта в среднем длится месяц, а сейчас их принимают в течение полутора часов», - сказал парламентарий.
Если, по его словам, в прошлом законы социального характера или об образовании рассматривались дольше, то теперь их количество резко сократилось: в основном обсуждаются и принимаются законы финансового характера.
«С точки зрения финансово-экономических законов наш парламент превратился в придаток правительства. В течение нескольких часов они берут полумиллионный кредит. За последнее время рассмотрено и принято уже 14 международных кредитных соглашений».
Арам Манукян указал на тот факт, что депутаты от правящей Республиканской партии Армении проголосовали за принятие всех законов. «В стране, где при 6500 случаев голосования могут ошибиться и проголосовать против только дважды, парламента нет. Правительство полностью взяло в свои руки содержание законов, ничего не оставив парламенту. Все в его руках, а до выборов говорили о повышении роли парламента».