Ով և ինչպես է ստանում ՄԻԱՎ-ով ապրողների խնամքի համար հատկացվող գումարները
ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց խնամքով զբաղվող երկու կազմակերպություններ պայքարում էին քառորդ միլիոն դոլարի դրամաշնորհի համար։ Նախորդ տարիներին նրանք միմյանց հետ համագործակցել են, սակայն դրամաշնորհային գումարների կտրուկ կրճատումից հետո սկսվել են խնդիրները: Միջազգային «Գլոբալ» հիմնադրամի կողմից ընտրված Հայաստանում գործող կազմակերպությունը 245 հազար դոլարը տրամադրում է «Դրական մարդկանց հայկական ասոցիացիա» ՀԿ֊ին: Այդ որոշումը վիճարկում է «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» ՀԿ֊ն, ըստ որի մրցութային հանձնաժողովի անդամները կողմնակալ են եղել և չեն ունեցել ծրագրերի գնահատման համար բավարար մասնագիտական պատրաստվածություն: Բացի դա, ըստ կազմակերպության, գոյություն ունի շահերի բախում. դրամաշնորհը բաշխող կազմակերպությունում աշխատում է Առողջապահության նախարարի կինը, իսկ հաղթած ՀԿ-ն կապում են նախարարության ենթակայության տակ գտնվող ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնի հետ:
նախարարություն-ՁԻԱՀ-ի կենտրոն-հաղթած ՀԿ կապը
«Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ»֊ի և «Դրական մարդկանց հայկական ցանց»-ի ներկայացրած ծրագրերը գնահատող հանձնաժողովի անդամներից մեկը ՀՀ Առողջապահության նախարարության ՁԻԱՀ-ի կենտրոնի ներկայացուցիչն է եղել: Վերջինս առավել բարձր է գնահատել «Դրական մարդկանց հայկական ցանց»-ի ներկայացրած ծրագիրը, որի շնորհիվ էլ մրցույթում հաղթել է այդ կազմակերպությունը: Մյուս ՀԿ-ի ղեկավար Սեմ Թադևոսյանն անարդար է համարում հանձնաժողովում Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գտնվող ՁԻԱՀ-ի կենտրոնից մասնագետի ընդգրկելը: Նրա պնդմամբ՝ հաղթած ՀԿ-ի բոլոր հիմնադիրները եղել են ՁԻԱՀ-ի կենտրոնից՝ հետևաբար կենտրոնի ներկայացուցիչը չէր կարող օբյեկտիվ գնահատական տալ: Ակնհայտ շահերի բախումը, ըստ Թադևոսյանի, հանձնաժողովը կազմելու ժամանակ անտեսվել է:
«Առաջին անգամ մրցույթի հաջորդ փուլ չանցանք, ինչ-որ փաստաթղթեր էին պակաս, հետո, իհարկե, մենք ներկայացրինք դրանք: Իսկ երբ հետաքրքրվեցինք, թե ովքեր են եղել հանձնաժողովում, պարզվեց, որ հանձնաժողովի անդամներից ՁԻԱՀ-ի կենտրոնի մասնագետը եղել է «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» հ/կ-ի հիմնադիրներից մեկը: Մեր արձագանքից հետո մրցույթը չեղյալ համարվեց ու նոր մրցույթ հայտարարվեց: Իսկ այդ հանձնաժողովի անդամը բացատրական է գրել՝ հիմնավորելով, թե իբր ինքը չի հիշում, որ այդպիսի ՀԿ-ի հիմնադիր է: Սա անտրամաբանական է. դու հիմնադրես մի բան ու հետո մոռանաս դրա մասին», - Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Սեմ Թադևոսյանը:
Նոր հանձնաժողովում, ըստ Թադևոսյանի, ընդգրկեցին մի մասնագետի, ով «պրակտիկ բժիշկ է և բավարար գիտելիք և հմտություն չունի ծրագրային առաջարկ գնահատելու համար»:
«Բացի դա, նրա անգլերեն լեզվի իմացությունը բավարար չէ ներկայացված փաստաթղթերը ընկալելու և գնահատելու համար: Սա նշանակում է, որ ինքը կա՛մ նախապես հրահանգով է կատարել գնահատումը, կա՛մ իր փոխարեն ինչ-որ այլ անձ է դա արել», - նշել է ՀԿ-ի ղեկավարը:
Գնահատող հանձնաժողովի մյուս անդամը՝ «Առաքելություն Արևելք»-ը (այս կազմակերպությունն է բաշխում դրամաշնորհը) նույնպես կապվում է Առողջապահության նախարարության հետ. կազմակերպության ծրագրերի իրականացման խմբի ղեկավարը Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի կինն է՝ Ելենա Ամիրխանյանը:
Ըստ «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» ՀԿ֊ի՝ նախարարությունը և ՁԻԱՀ-ի կենտրոնն արել են ամեն ինչ իրենց ուզած կազմակերպությանն անցկացնելու համար:
«Այս պահին գործը քննվում է, կազմվել է հանձնաժողով, կա վերահսկիչ մարմին, դեռ սպասում ենք այդ պատասխանին: Բայց մենք գնալու են մինչև վերջ արդարությունը դուրս բերելու համար», - ասել է Թադևոսյանը:
«մենք ոչ մեկին չենք ծեծել»
«Դրական մարդկանց հայկական ցանց»-ի նախագահ Անահիտ Հարությունյանը պնդում է՝ շահերի բախման մասին խոսք չկա: Իրենց ծրագրի առավելությունը, ըստ Հարությունյանի, այն է, որ առաջարկվել է «ավելի ցածր գին, ավելի բարձր մարդկային ծածկույթ»:
Մասնավորապես, հաղթած ՀԿ֊ն պատրաստ է 245 հազար դոլարով ապահովել 1300 մարդու խնամք և աջակցություն, մինչդեռ «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» ՀԿ֊ի ծրագրում նշված է, որ իրենք պատրաստվում են խնամք և աջակցություն տրամադրել 1100 մարդու 268 հազար դոլարով։
Epress.am֊ի հետ զրույցում Հարությունյանը հաստատել է, որ առաջին մրցույթի հանձնաժողովի անդամներից մեկը եղել է իրենց ՀԿ-ի հիմնադիրներից մեկը, սակայն, նրա խոսքով, դա որոշիչ դեր չէր կարող ունենալ. «Այդ մարդը երբևիցե մեզ մոտ չի աշխատել և ֆինանանսապես ոչինչ չի ստացել: Դե ՀԿ-ի հիմնադրումից հետո անցել է 10 տարի, էդ ժամանակ, քանի որ պետռեգիստրում որոշակի մարդկանց ցուցակ էր պետք, իսկ էդ պահին մեր կազմակերպության անդամները չկային, ինքը գնացել է որպես հիմնադիր, բայց դա համարե՞լ շահերի բախում», - ասել է Հարությունյանը, ով նույնպես ձայնգրում էր լրագրողի հետ զրույցը:
Ներկայացրած ծրագրին կազմակերպությունը կցել է նաև 98 ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց կողմից ստորագրված աջակցության նամակ: «Մենք անհատապես հատուկ զրույցել ենք մեր շահառուների հետ, ասել ենք, որ մեզ պետք են ձեր անձնագրային տվյալները: Բացառվում է, որ մարդը չիմանալով տվյալներ տար: Մարդ կա ստորագրել է, բայց տվյալ չի տվել», - ասել է հաղթած ՀԿ-ի անդամ Նաիրա Զաքարյանը:
Կազմակերպության նախագահն էլ հավելել է. «Դե հա, հնարավոր է, մարդ է եղել, որ չի հասկացել՝ ինչ է, ու ստորագրել է, բայց դե մեզ վստահել է, չէ՞, մենք ոչ մեկին չենք ծեծել, ոչ մեկը բարոյական իրավունք չունի առանց փաստերի մեզ մեղադրի»:
ստորագրել են տվել
Epress.am-ը հանդիպել է ՄԻԱՀ-ով ապրող անձի, ում տվյալներն ու ստորագրությունը եղել են հաղթած կազմակերպության աջակցող նամակում: Նա պատմել է, որ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնում իրեն են մոտեցել երկու հոգի՝ ներկայանալով որպես «Դրական մարդկանց հայկական ցանց»-ի աշխաատակիցներ և ստորագրել են տվել մի փաստաթուղթ, որի բովանդակությանը ՄԻԱՎ-ով ապրողին չեն ծանոթացրել:
«Այդ աղջիկները ինձ հարցրել են, թե անձնագիրս մոտս է, թե ոչ։ Ասեցին՝ բա մենք ստուգումներ են անցկացնում, ձեր անձնագիրը և ձեր ամուսնունը պետք են։ Իրենց մոտ մեծ ցուցակ կար: Գրանցեցին իմ ու ամունսուս անձնագրի սերիաները, ես էլ ստորագրել եմ: Հետո էդ աղջիկը ասաց՝ մենք շտապում ենք, հետո տեղյակ կպահենք: Ինձ տեղյակ չեն պահել հետո ոչնչի մասին։ Ես հետո զանգել եմ «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» ու ասել, որ անձնագրիս սերիան վերցրել են: Իրանք էլ ասացին, որ դա նրա համար է, որ իմանանք, ով է գալիս մեր կազմակերպություն, ով է օգտվում, բայց ես ասացի, որ իրենց կազմակերպությունից չեմ օգտվել։ Դե, ասաց, ոչինչ, սրանից հետո մենք ձեզ կօգնենք: Փաստորեն, ես չեմ իմացել՝ ինչ եմ ստորագրել: Ահագին ժամանակ էր անցել, նոր ես զանգել եմ, իմացել՝ ինչի համար եմ ստորագրել», - ասել է ՄԻԱՎ-ով ապրողը, ով գերադասել է անանուն մնալ:
մրցույթն անցկացնողն ասում է, թե չեզոք է
Դրամաշնորհը բաշխող «Առաքելություն արևելք» կազմակերպությունից Epress.am-ին ասել են, որ պարտվող կազմակերպությունը բողոքել է՝ իր ներկայացրած ծրագրին անարդար վերաբերմունքի պատճառաբանությամբ:
«Հիմա Միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի (ՄՀՀ) վերահսկող մարմինը քննություն է անցկացնում՝ պարզելու եղելությունը», ֊ նշել է գրասենյակի տնօրեն Ռաֆֆի Դուդակլյանը:
Նա ասել է, որ մրցույթի ժամանակ հանձնաժողովի իրենց ներկայացուցիչը ճիշտ հավասար է գնահատել երկու ՀԿ֊ների ծրագրերը։
Վերջինս հաստատել է, որ Առողջապահության նախարարի կինը իրոք աշխատում է իրենց մոտ, սակայն ընդգծել է, որ նա կազմակերպությունում աշխատում էր նաև մինչ ամուսնու նախարար դառնալը:
տուժելու են ՄԻԱՎ-ով ապրողները
Միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովում (ՄՀՀ), որի վերահսկող մարմինը պետք է ուսումնասիրի մրցութային փաստաթղթերը և գնահատական ներկայացնի, դեմ են եղել, որ ՄԻԱՎ հանրույթի ներկայացուցիչ Արմեն Աղաջանովը լինի հանձնաժողովի անդամ:
«Մի քանի անգամ փորձ են արել ինձ հանել, ասում էին շահերի բախում կա։ Բայց ես նշել եմ, որ իմ անունը գրացնված է երկու կազմակերպություններում՝ թե՛ «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ»֊ում, թե՛ «Դրական մարդկանց հայկական ցանց»֊ում։ Իսկ հիմնական դժգոհությունն այն էր, որ ես ստորագրել եմ քաղհասարակության նամակի տակ: Դա նամակ էր՝ ի սատար «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ»-ին: Բայց ես ոչ մեկի կողմ կամ դեմ չեմ եղել: Ինձ համար կարևորը այն էր, որ այնտեղ կային արդարությունը վերականգնելու կոչեր։ Բացի դա, ես ներկայացնում եմ ՄԻԱՎ֊ով ապրող մարդկանց հանրույթը, և ես ցանկացած կազմակերպության հետ կարող եմ ունենալ շահերի բախում», ֊ ասել է մեր զրուցակիցը:
Նախորդ շաբաթ մի շարք քննարկումներից հետո Աղաջանովին, այնուամենայնիվ, թույլատրել են մնալ հանձնաժողովի կազմում: Մարտի 14-ի հանձնաժողովի նիստում որոշվել է, որ 15-ին իրենք սկսելու են ուսումնասիրել մրցույթին առնչվող փաստաթղթերը:
«Նիստի ավարտից մի քանի ժամ հետո ինձ զանգել են քարտուղարությունից և ասել, որ վերահսկող մարմնի այն անդամը, որը չկա այս նոր ձևավորված վերահսկող մարմնում, դժգոհություն է հայտնել, թե ես ներկա եմ լինելու վերահսկող մարմնի նիստին, թեև առաջ նա դեմ չի եղել: Այդ անդամն այն ժամանակ ասել էր, թե ես երկու կազմակերպությունների շահառուն եմ, շահերի բախում չկա: Իսկ հիմա ասում է՝ դեմ է իմ ներկայությանը: Քարտուղարությունից փոխանցել են՝ նա ասել է, որ ինքը չի ընդունելու վերահսկող մարմնի կայացրած որոշումը, եթե ես մնամ», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Արմեն Աղաջանովը, ով դուրս է մնացել վերահսկող մարմնից:
Նա նշել նաև է, որ, չնայած ինքը գրանցված է «Դրական մարդկանց հայկական ցանց»-ում, բայց երբեք օգնություն և ծառայություններ այնտեղից չի ստացել: «Իմ տեղեկություններով՝ իրենց հաշվետվությունների մեջ կա իմ անունը, որ իբր ես ստացել եմ ծառայություններ: Բայց ես երբեք չեմ ստացել: Նաև տեղեկություններ կան, որ այլ մարդկանց կիսախաբելով անձնագրի տվյալներ են վերցրել և ստորագրել են տվել նամակի տակ, որ իբր այդ մարդիկ աջակցում են «Դրական մարդկանց հայկական ցանց»-ին», - ասել է Աղաջանովը:
Վերջինս շեշտել է, որ հարցի արդար և արագ կարգավորումը նախ և առաջ բխում է ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց հանրույթի շահերից:

Two Armenian organizations dedicated to providing care and support to people living with HIV/AIDS are fighting for a quarter of a million dollar Global Fund grant. The two organizations used to cooperate with each other in their fight against the life-threatening infection; however they subsequently grew estranged amid conflicts that arose after significant cuts to grant funding. The two non-profits, “Positive People Armenian Network” and “Real World, Real People,” had both submitted project proposals for the $245 thousand international grant, with a selection committee in Yerevan subsequently deciding to give the money to the first NGO. “Real World, Real People” went ahead and appealed this decision, accusing the selection committee of bias, as well as of having “insufficient” technical project assessment expertise. “Real World, Real People” have also cited conflict of interest, stating that the wife of Armenia’s Health Minister works at the grant distribution organization, while the winning NGO is associated with the Health Ministry-affiliated AIDS Prevention Center.
An AIDS Prevention Center representative was a member of the selection committee that assessed the project proposals submitted by the two organizations; his vote in favor of the “Positive People Armenian Network” subsequently played a detrimental role in deciding the winner. However, Sam Tadevosyan, the head of “Real World, Real People,” argues it’s unfair that a member of the Ministry-affiliated Center was involved in the selection committee. Tadevosyan claims that every founding member of the winning NGO “used to work at the AIDS Center,” so “couldn’t have given an impartial assessment.” A clear conflict of interest, the NGO head continues, was overlooked in the process of selecting the committee members.
“At first we didn’t even pass to the next stage of the contest due to some missing documents, which we later, of course, presented. And when we tried to find out who comprised the committee, it turned out that the expert representing the AIDS Center was one of the founders of ‘Positive People.’ Following our complaint, the contest was cancelled, with a new one being announced shortly afterwards. The committee member in question, meanwhile, explained in writing that he did not recall having founded such a NGO. This is a completely illogical argument; how can you forget about founding something?” Sam Tadevosyan told Epress.am.
The new committee was not without its problems, either, Tadevosyan added; “They had included a practising physician with no knowledge and skills required for assessing a project proposal. Besides, his knowledge of English was not sufficient to comprehend or evaluate the submitted documents, which means that either he had been told beforehand how to make the assessment or someone else did it for him,” the NGO head alleged.
Mission East, the grant distribution organization, also had its representative in the selection committee, in spite of the fact that Yelena Amirkhanyan, the organization’s HIV/AIDS project team leader, is the wife of Armenian Health Minister Armen Muradyan.
“Real World, Real People” argue that the Ministry and the AIDS Prevention Center did everything possible to ensure that their preferred contestant won the grant. “The issue is currently being looked into by the supervisory body of the specially formed committee, and we’re still waiting on an answer. We intend to fight for justice to the last,” Sam Tadevosyan said.
Anahit Harutyunyan, head of the “Positive People Armenian Network,” rules out the existence of conflict of interest in the contest. The winning advantage of their project, she said, is its promise of “more coverage for less money.” The NGO, in particular, claims they plan to ensure the best possible support and care for 1300 people with $245 thousand, while the “Real World, Real People” project is willing to do the same for 1100 people with $268 thousand.
Harutyunyan confirmed in an interview with Epress.am that one of the members of the initial selection committee was a founder of their NGO. A fact, the NGO head argued, that couldn’t have played a decisive role in the contest; “This man has never worked with us and has never received any money from us. It’s been 10 years since the founding of the NGO; the State Register needed a list of names, and since we did not have enough members yet, he signed as a founding member. How can that be considered a conflict of interest?”
The organization also submitted a letter of support signed by 98 HIV-positive people as an attachment to their project proposal. “We spoke to each of our beneficiaries individually and told them that we needed their ID information. No one has given their personal information unknowingly. There are also people who signed the letter but refused to provide the info,” Naira Zakaryan, a member of the winning NGO, told Epress.am.
Anahit Harutyunyan added; “Yes, there might have been people who did not understand what they were signing. But they’ve trusted us; we did not force anyone , and no one has the moral right to accuse us without any facts.”
Epress.am met with one of the HIV-positive people to have signed the support letter for “Positive People Armenian Network.” The woman said that she was approached by two people at the AIDS Prevention Center who presented themselves as representatives of “Positive People” and asked her to sign a document the content of which they did not disclose.
“These girls asked me whether I had my passport on me. They said they were conducting some checkups and had to see my passport and that of my husband. They had a rather big list . They logged our passport information, and I signed the paper. One of the girls then said they were in a rush and would inform us about the details later. But they never did. When I phoned ‘Positive People’ and told them that had taken my passport details, they replied that it had been done with the aim of having all the beneficiaries of their organization on record. I objected that I wasn’t one, and they said that form then on I’d receive their full support. So basically I didn’t know what I was signing and only found out much later,” the interviewee said.
A Mission East representative told Epress.am that the losing non-profit appealed the decision on that basis that their project had allegedly received “unfair and biased treatment.” “The Event Coordinating Committee is currently carrying out an investigation to find out what really happened,” Raffi Doudaklyan, the Country Director of Mission East Armenia, said.
Doudaklyan also insisted that their organization’s representative in the selection committee had not been biased toward one project over the other. He confirmed that the wife of the Health Minister was indeed an employee of Mission East; however, Doudaklyan said, she has been working there long before her husband became a minister.
Some at the Event Coordination Committee, the supervisory body of which has already started the probe into the competition and is currently reviewing all related documents, were against HIV-positive Armen Aghajanov being a committee member. “They tried several times to remove me from the supervisory body claiming there was a conflict of interest. I told them, however, that I was registered in both of the competing organizations. Their main complaint was that I had signed the support letter . But that doesn’t mean I was for or against anyone. Besides, I represent the community of people living with HIV so I could have had a conflict of interest with either of the organizations,” Aghajanov told Epress.am.
Nevertheless, after much discussion, it was decided at a sitting last week that Aghajanov was allowed to remain on the committee. “A few hours after the sitting, however, I received a call from the secretary and was told that one of the committee members and a former member of the supervisory body had complained about me being in the supervisory body. Whereas the same person had previously said that there was no conflict of interest since I was a beneficiary of both of the organizations. Now, all of a sudden, she is against my membership. She even said she would not accept the final decision if I remained on the body,” Aghajanov, who was, after all, removed from the supervisory body, said.
Despite being registered in “Positive People Armenian Network,” Aghajanov added, he has never actually received any support or services from the non-profit; “I do have information, however, that they claim otherwise in their reports. There has also been talk of them misleading people into giving them their passport information and signing the ‘Positive People’ support letter.”
Arman Aghajanov stressed that people living with HIV/AIDS are the ones that would benefit most from a speedy and fair resolution to the conflict; “It’s dangerous for our community; in the end, no one but us will suffer the consequences.”