Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական կենսագրությունը մասամբ հորինված է
Լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը Civilnet.am կայքում անդրադարձել է Հայաստանի ղեկավար, իշխող Հանրապետական կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական կենսագրությանը, որում հայտնաբերել է մի շարք սխալներ։
- Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական կենսագրության մեջ ասվում է, որ «1989-1993 թվականներին ղեկավարել է ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտեն»: Չակերտներում առնված հատվածը վիճարկելի է, եթե չասենք՝ չի արտահայտում իրականությունը:
Նախ, Արցախում «ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտե» կառույց չի եղել երբեք: Չկա այնպիսի փաստաթուղթ, որի վրա գրված լինի «ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտե»: Արցախում եղել է ԼՂՀ ինքնապաշտպանական բանակ, որի առաջին հրամանատարը եղել է Արկադի Կարապետյանը, ժողովրդի շրջանում ավելի հայտնի «Դաշնակ Ագո» անունով:
1991-ի դեկտեմբերի վերջերին Արցախում կայացան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնց արդյունքում չճանաչված երկրի Գերագույն խորհրդի նախագահ ընտրվեց Արթուր Մկրտչյանը ՀՅԴ-ից: Քանի որ Արցախում չկար նախագահի պաշտոն, Մկրտչյանը երկրի փաստացի առաջնորդն էր:
Դա, անշուշտ, չէր կարող բավարարել Հայաստանում նախագահ ընտրված Լևոն Տեր-Պետրոսյանին: Վերջինս, գաղափարական խոր հակասություններ ունենալով ՀՅԴ-ի հետ, Արցախում առաջ էր մղում ՀՀՇ տեղական ցանցի երկու առաջնորդներին՝ Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին:
1992-ի հունվարին կազմվեց Արցախի կառավարությունը: Առաջին վարչապետ Օլեգ Եսայանի կառավարության կազմում Սերժ Սարգսյանը նշանակվեց Պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար: Եթե Սարգսյանի պաշտոնական կենսագրության մեջ նշված «ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտե» ասելով՝ նկատի ունեին այս պաշտոնը, ապա այդ դեպքում նա ոչ թե 1989-1993-ին է զբաղեցրել այդ պաշտոնը, այլ ընդամենը 7 ամիս՝ 1992-ի հունվար-օգոստոս ամիսներին:
1992-ի օգոստոսի 10-ին Արցախում լուծարվել էր կառավարությունը և փոխարենը մի քանի օր անց ստեղծվել էր Պաշտպանության պետական կոմիտեն՝ ՊՊԿ-ն, որը ղեկավարում էր Ռոբերտ Քոչարյանը: Յոթ հոգուց կազմված այդ մարմնում Սերժ Սարգսյանը նշանակվեց բանակի նախարար, իսկ Սամվել Բաբայանը՝ բանակի հրամանատար: Բոլորին է հայտնի, որ Սամվել Բաբայանն էր ինքնապաշտպանության ուժերի փաստացի հրամանատարը: Ավելին, Բաբայանի և Սարգսյանի հարաբերությունները հարթ չէին, և երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը 1993-ի օգոստոսին Սերժ Սարգսյանին հրավիրեց Հայաստան, որպեսզի նա զբաղեցնի Հայաստանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնը, Սարգսյանը Երևան եկավ ոչ թե Ստեփանակերտից, այլ Մոսկվայից, որտեղ անցկացրել էր մի քանի ամիս:
Սերժ Սարգսյանի կենսագիրները «ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտե» ասելով՝ ենթադրաբար նկատի են ունեցել Արցախի ընդհանուր պաշտպանական համակարգը, որի կազմում ներգրավված են եղել մի շարք զորահրամանատարներ և քաղաքական գործիչներ, որոնց թվում՝ Սերժ Սարգսյանը: Վերջինիս Հայաստան տեղափոխվելուց հետո պաշտոնական փաստաթղթերում Արցախի պաշտպանական համակարգի ղեկավար Սամվել Բաբայանը կրել է «ԼՂ պաշտպանության նախարար» և կամ «ԼՂ բանակի հրամանատար» եզրերը:
Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական կենսագրության մեջ գրված է, որ նա «1979-1988 թվականներին եղել է ԼԿԵՄ Ստեփանակերտի քաղկոմի բաժնի վարիչ, ապա՝ երկրորդ քարտուղար, առաջին քարտուղար, կոմկուսի Ստեփանակերտի քաղկոմի պրոպագանդայի և ագիտացիայի բաժնի վարիչ, ԼՂ մարզկոմի կուսկազմակերպությունների բաժնի հրահանգիչ, ԼՂ մարզկոմի առաջին քարտուղար Հենրիկ Պողոսյանի օգնական»: Թե ինչու է հատուկ նշվել Պողոսյանի անունը, բացատրելի է: Երկար ժամանակ, անգամ մինչև այժմ, գրվում է, որ Սերժ Սարգսյանը եղել է մարզկոմի առաջին քարտուղար Բորիս Կևորկովի օգնականը: Որպեսզի այդ շփոթը տեղ չգտնի, Սարգսյանի կենսագրականում հատուկ տեղ է գտել Պողոսյանի անունը:
Այսպիսով, մինչև 1988-ը Սերժ Սարգսյանը եղել է կոմունիստ: Ըստ պաշտոնական կենսագրության՝ Սարգսյանը «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ է 2006 թվականից, 2006 թվականի հուլիսից մինչեւ 2007 թվականի նոյեմբերը` կուսակցության խորհրդի նախագահ: 2007 թվականի նոյեմբերին ընտրվել է ՀՀԿ նախագահ»:
Պաշտոնական կենսագրության մեջ որևէ խոսք չկա այն մասին, որ Սարգսյանը եղել է նաև Հայոց համազգային շարժում կուսակցության անդամ: 1989-ի նոյեմբերին, երբ կայացավ ՀՀՇ առաջին համագումարը, Սերժ Սարգսյանը պատվիրակ էր Արցախից:

Биография Сержа Саргсяна частично выдумана
Журналист Татул Акопян обнаружил неточности в официальной биографии главы правящей Республиканской партии Армении, президента Сержа Саргсяна. Статья опубликована на сайте Civilnet.am.
- В официальной биографии Сержа Саргсяна говорится, что он «в 1989-1993 годах руководил Комитетом сил самообороны Нагорно-Карабахской Республики». Взятая в кавычки часть спорна, если не сказать, что она не отражает действительность. Во-первых, в Арцахе никогда не было структуры «Комитет сил самообороны НКР». Нет документа, на котором было бы написано «Комитет сил самообороны НКР». В Арцахе была Армия самообороны, первым командиром которой стал Аркадий Карапетян, известный в народе как Дашнак Аго.
В конце 1991-ого в Арцахе прошли парламентские выборы, по результатам которых, председателем Верховного совета непризнанной страны был избран Артур Мкртчян из «Дашнакцутюн». Поста президента в Арцахе не было, поэтому Мкртчян был фактическим главой страны.
Это, несомненно, не могло удовлетворить избранного в Армении президентом Левона Тер-Петросяна. Он, имевший глубокие идеологические разногласия с «Дашнакцутюн», продвигал в Арцахе двух лидеров местной сети Армянского общенационального движения Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна.
В январе 1992 года сформировалось правительство Арцаха. В составе правительства первого премьера Олега Есаяна Сержа Саргсяна назначили руководителем Комитета обороны. Если под «Комитетом сил самообороны НКР» в официальной биографии Сержа Саргсяна имеется в виду данный пост, в таком случае занимал он его не в 1989-1993гг., а всего 7 месяцев – с января по август 1992г.
10 августа 1992 года в Арцахе распустили правительство, вместо него через несколько дней был создан местный Госкомитет обороны Арцаха, которым руководил Роберт Кочарян. В этом органе из 7 человек Серж Саргсян был назначен министром армии, а Самвел Бабаян – командиром армии. Всем известно, что фактическим командиром сил самообороны был Самвел Бабаян. Более того, отношения между Бабаяном и Саргсяном были не лучшие, и когда в августе 1993г. Левон Тер-Петросян пригласил Саргсяна в Армению на должность министра обороны, Саргсян прибыл не из Степанакерта, а из Москвы, где провел несколько месяцев.
Фразой «Комитет сил самообороны НКР» биографы Сержа Саргсяна предположительно имели в виду оборонительную систему Арцаха в целом, в составе которой был ряд командиров войск и политических деятелей, в том числе Серж Саргсян. После прибытия последнего в Армению руководитель системы в официальных документах значился как «министр обороны НКР» или «командир армии НК».
В официальной биографии Сержа Саргсяна говорится: «В 1979-1988гг. был заведующим отдела, вторым секретарем, первым секретарем Степанакертского горкома ЛКСМ, заведующим отдела пропаганды и агитации Степанакертского горкома компартии, инструктором отдела партийных организаций обкома НКАО, помощником первого секретаря обкома НКАО Генриха Погосяна».
Таким образом, до 1988 года Серж Саргсян был коммунистом. Согласно официальной биографии, был «членом Республиканской партии с 2006 года, с июля 2006 по ноябрь 2007 года – председателем Совета партии. В ноябре 2007 года избран Председателем РПА».
В официальной биографии не говорится ни слова о том, что Саргсян также был членом партии Армянское общенациональное движение. В ноябре 1989г., когда состоялся первый съезд АОД, Серж Саргсян был делегатом из Арцаха.