Բողոքող գառնեցի կնոջը սպառնացել են, թե որդուն Ղարաբաղ կտանեն
Այսօր Գառնի գյուղի բնակիչներից մեկին անծանոթ մարդ է զանգահարել և սպառնացել, թե նրա որդուն «Ղարաբաղ կտանեն»: Արուսյակ Այվազյանը մասնակցում է գառնեցիների բողոքների ակցիաներին։
Epress.am–ի հետ զրույցում Այվազյանը պատմել է, որ իր համագյուղացիներից Արմենին զանգել է մի մարդ, ով ներկայացել է որպես տուրիստական ընկերության աշխատող և ասել, թե իրեն տաքսի է հարկավոր։
«Արմենին կասկածելի էր թվացել, թե ինչո՞ւ պետք է Գառնիից տաքսի կանչեն, եթե քաղաքում էդքան տաքսիներ կան: Եկավ ինձ մոտ ու պատմեց, որ Կարեն անունով մեկն է զանգել։ Մենք զանգեցինք այդ տղային՝ մտածելով, որ գուցե լրագրող է: Երբ հասկացա, որ ծանոթ չէ, անջատեցի հեռախոսը, բայց մի քանի վայրկյան հետո նա նորից զանգեց ու ասեց, թե տղայիդ ասա՝ թող պատրաստվի, գալիս ենք, տանենք Ղարաբաղ կռվելու։ Ես էլ ասացի, որ ինքը չի կարա նման բան ասի, որովհետև, եթե պետք լիներ, համապատասխան մարմինները կզանգեին։ Ասացի, որ ինքը խաբեբա է, որից հետո նա սկսեց այլանդակ հայհոյանքներ տալ ինձ, իսկ Արմենին ասել էր, թե մենք հանդիպելու ենք», ֊ պատմել է կինը:
Այվազյանը նշել է, որ դրանից անմիջապես հետո ոստիկանություն է զանգել և բացատրություն տվել:
Կինը զանգը կապում է ապրիլի 13-ին բողոքի ակցիայի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի հետ, երբ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արամ Հարությունյանը պատռել էր «Պահանջում են Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականը» գրությամբ պաստառը։  Բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մեկը չինովնիկին ասել է, թե նա պետք է բանտ նստի, մյուսն էլ ասել է՝ կտամ, բերանդ կջարդեմ:
Նշենք, որ ապրիլի 13-ին Գառնիի բնակիչները բողոքի ակցիայի էին կազմակերպել և մոտ 8 ժամ շարունակ փակել էին Գեղարդ տանող ճանապարհը: Նրանք պահանջում էին դադարեցնել Ազատ գետի մոտ կատարվող շինանարարությունը և չեղյալ հայտարարել գետից ջուրը խողովակներով Արարատի մարզ տեղափոխելու ծրագիրը: Նրանք նշում են, որ գետի ջուրը տանում են՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հողերը ոռոգելու համար: Բնակիչների պահանջով շինտեխնիկան դուրս էր բերվել կիրճից, իսկ ծրագրի շուրջ պատրաստվում են քննարկումներ կազմակերպել:

Участнице протестов грозят отправить сына в Карабах
В пятницу, 15 апреля, одной из жительниц села Гарни Котайкской области Армении позвонил неизвестный и пригрозил тем, что сына «заберут в Карабах». Арусяк Айвазян, напомним, участвует в проходящих в эти дни протестах.
Она сообщила Epress.am, что другому сельскому жителю позвонил некто, представившийся сотрудником туристической компании, и сказал, что ему нужно такси.
«Армену показалось это сомнительным. Почему машину должны вызывать из Гарни, если в городе столько такси? Он рассказал мне, что звонил некто Карен. Мы перезвонили этому парню, подумав, что он может быть журналистом. Когда я поняла, что это незнакомый человек, прервала звонок. Но он перезвонил через пару секунд и сказал «скажи сыну, пусть будет готов, едем, чтобы забрать его и отправить в Карабах воевать». Я ответила, что он не имеет права такое говорить, потому что при необходимости позвонили бы из соответствующих органов. Назвала его лжецом, после чего он стал безобразно сквернословить, а Армену пригрозил встречей», - рассказала собеседница.
По ее словам, сразу после разговора она обратилась в полицию.
Звонок от незнакомца Арусяк Айвазян связывает с инцидентом, который произошел 13 апреля. Тогда председатель Госкомитета водного хозяйства Арам Арутюнян разорвал плакат, гласивший «Требуем отставки Овика Абрамяна!». Один из демонстрантов сказал чиновнику, что его место в тюрьме, другой пригрозил врезать.
13 апреля протестующие жители села блокировали дорогу к комплексу Гегард в течение 8 часов. Они требуют прекратить строительство у реки Азат и отменить программу по перемещению воды в Араратскую область. По словам сельчан, реку опустошают ради орошения земель премьер-министра Овика Абрамяна. В тот день они добились вывода стройтехники из ущелья, кроме того, намечаются обсуждения программы.