Բողոքող գառնեցի կնոջը սպառնացել են, թե որդուն Ղարաբաղ կտանեն
Այսօր Գառնի գյուղի բնակիչներից մեկին անծանոթ մարդ է զանգահարել և սպառնացել, թե նրա որդուն «Ղարաբաղ կտանեն»: Արուսյակ Այվազյանը մասնակցում է գառնեցիների բողոքների ակցիաներին։
Epress.am–ի հետ զրույցում Այվազյանը պատմել է, որ իր համագյուղացիներից Արմենին զանգել է մի մարդ, ով ներկայացել է որպես տուրիստական ընկերության աշխատող և ասել, թե իրեն տաքսի է հարկավոր։
«Արմենին կասկածելի էր թվացել, թե ինչո՞ւ պետք է Գառնիից տաքսի կանչեն, եթե քաղաքում էդքան տաքսիներ կան: Եկավ ինձ մոտ ու պատմեց, որ Կարեն անունով մեկն է զանգել։ Մենք զանգեցինք այդ տղային՝ մտածելով, որ գուցե լրագրող է: Երբ հասկացա, որ ծանոթ չէ, անջատեցի հեռախոսը, բայց մի քանի վայրկյան հետո նա նորից զանգեց ու ասեց, թե տղայիդ ասա՝ թող պատրաստվի, գալիս ենք, տանենք Ղարաբաղ կռվելու։ Ես էլ ասացի, որ ինքը չի կարա նման բան ասի, որովհետև, եթե պետք լիներ, համապատասխան մարմինները կզանգեին։ Ասացի, որ ինքը խաբեբա է, որից հետո նա սկսեց այլանդակ հայհոյանքներ տալ ինձ, իսկ Արմենին ասել էր, թե մենք հանդիպելու ենք», ֊ պատմել է կինը:
Այվազյանը նշել է, որ դրանից անմիջապես հետո ոստիկանություն է զանգել և բացատրություն տվել:
Կինը զանգը կապում է ապրիլի 13-ին բողոքի ակցիայի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի հետ, երբ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արամ Հարությունյանը պատռել էր «Պահանջում են Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականը» գրությամբ պաստառը։  Բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մեկը չինովնիկին ասել է, թե նա պետք է բանտ նստի, մյուսն էլ ասել է՝ կտամ, բերանդ կջարդեմ:
Նշենք, որ ապրիլի 13-ին Գառնիի բնակիչները բողոքի ակցիայի էին կազմակերպել և մոտ 8 ժամ շարունակ փակել էին Գեղարդ տանող ճանապարհը: Նրանք պահանջում էին դադարեցնել Ազատ գետի մոտ կատարվող շինանարարությունը և չեղյալ հայտարարել գետից ջուրը խողովակներով Արարատի մարզ տեղափոխելու ծրագիրը: Նրանք նշում են, որ գետի ջուրը տանում են՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հողերը ոռոգելու համար: Բնակիչների պահանջով շինտեխնիկան դուրս էր բերվել կիրճից, իսկ ծրագրի շուրջ պատրաստվում են քննարկումներ կազմակերպել:

Anonymous Caller Threatens Garni Protester Her Son Will Be Taken 'to Karabakh'
On Friday, April 15, Arusyak Ayvazyan, a Garni resident who participated in the villagers' recent protest actions against a construction project that envisages transfer of water from Azat River to several villages in Ararat province,  was threatened by an anonymous caller that her son would be “taken to Karabakh.”
Speaking to Epress.am, Ayvazyan said that another Garni villager, Armen, received phone call from a person who claimed he was an employee of a travel agency and said that he “needed a taxi.”
“Armen found it suspicious that someone would call for a car from Garni when there are so many taxis in . When told me that someone named Karen had called him, we called this guy back, thinking that he could have been a journalist. I hung up the phone when I realized he was a stranger; however, he called back a few moments later and said; 'Tell your son to get ready: we're coming to take him to Karabakh to fight.' I replied that he had no authority to say such things, and that appropriate authorities would have called if it were necessary. I told he was a liar, after which he began to rain down ugly curses on me and even told Armen they'd 'meet soon.'”
The woman filed a police report immediately after the conversation; she claims the phone call from the stranger is somehow connected with the incident that occurred during the Garni villagers' April 13 protest action when the chairman of the Armenian State Water Resources Committee Aram Harutyunyan ripped the protesters' poster that demanded the resignation of Prime Minister Hovik Abrahamyan, in response to which a villager allegedly threatened to 'break the jaw” of the official.