Անհայտ կորած զինվորի մորը զրկել են թոշակից՝ զոհվելու հանգամանքների մասին տեղեկանք պահանջելով
Աբովյան քաղաքի բնակիչ Սվետլանա Սարգսյանը 2001 թվականի նոյեմբերի 1-ից ստացել է կերակրողին կորցնելու կենսաթոշակ իր որդու՝ ղարաբաղյան պատերազմում անհայտ կորելու հիմքով: 2014 թվականից, սակայն, դադարեցվել է կենսաթոշակի գումարի վճարումը: Սարգսյանը դիմել է Վարչական դատարան՝ կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը վերականգնելու և նախկինում չվճարված գումարներն իրեն տրամադրելու պահանջով:
Կորած զինծառայողի մայրը Epress.am֊ին պատմել է, որ իր որդին՝ Ռոբերտ Մխիթարյանը, 1992 թվականի մայիսի 15-ին կամավոր մեկնել է Լեռնային Ղարաբաղ՝ մասնակցելու պատերազմին, սակայն այդպես էլ չի վերադարձել: 1997 թվականին Սարգսյանը Պաշտպանության նախարարությունից տեղեկանք է ստացել այն մասին, որ իր որդին անհայտ կորել է Լեռնային Ղարաբաղում: Տեղեկանքի հիման վրա մայրը 2001 թվականից ստացել է կերակրողին կորցնելու կենսաթոշակ:
«2014-ից, սակայն, դադարեցրեցին թոշակ տալ: Քրեական գործ հարուցվեց, թե էդ տեղեկանքը, որը Մ․Մալխասյանը (1997 թվականին ՊՆ Զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության (ԶՍՊ) վարչության պետ-խմբ․) տվել է, որ որդիս անհետ կորել է, կեղծ է։ Հետո գործը փակեցին, կարճվեց, քանի որ ապացուցվեց, որ կեղծ չի տեղեկանքը: Բայց հետո էլի թոշակ չտվեցին», - պատմել է Սարգսյանը:
Վերջինս 2015 թվականին դիմել է Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին՝ կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը վերականգնելու համար։ Պատասխան նամակում զինծառայողի մորը հայտնել են, որ պետք է դիմել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, քանի որ պարգևավճարները այսուհետև տալու է այդ նախարարությունը։ Դրա հետ մեկտեղ ՊՆ֊ն նշել է, որ Սարգսյանը թոշակ ստանալու իրավունք չունի։
Ապրիլի 27-ին Վարչական դատարանում դատավոր Կարեն Ավետիսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած դատական նիստը հնարավոր չի եղել լիարժեք անցկացնել, քանի որ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Մանիկ Սանթրոսյանը (լուսանկարում՝ ձախից), ինչպես ինքն է ընդգծել, «ապրիլյան իրադարձություններով պայմանավորված գործերին լիովին չի ծանոթացել»։
«Հարգելի՛ ՊՆ-ի ներկայացուցիչ, ընդունե՞մ օբյեկտիվ, որ դուք չեք հասցրել ծանոթանալ գործին ներսում-դրսում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապված, թե՞․․․», - ասել է դատավորն այն բանից հետո, երբ Սանթրոսյանը իր և Սարգսյանի ներկայացուցիչ Տաթևիկ Սիրադեղյանի հարցերին լիարժեք չի պատասխանել։
Կարեն Ավետիսյանը, այնուամենայնիվ, մի շարք հարցեր է ուղղել ՊՆ ներկայացուցչին, մասնավորապես, հետաքրքրվելով, թե այն ժամանակ, երբ պարզ է դարձել, որ Մխիթարյանի անհետանալու մասին տեղեկանքը կեղծ չէ, ինչո՞ւ չի շարունակվել կենսաթոշակի տրամադրումը։
Սանթրոսյանի խոսքով՝ կենսաթոշակի տրամադրումը դադարեցվել է ոչ թե կեղծ տեղեկանքի, այլ գործերում կարևոր մեկ այլ տեղեկանքի բացակայության պատճառով։
«Կենսաթոշակի տրամադրումն ի սկզբանե սխալ է եղել։ Ինձ անհայտ պատճառներով տրվել է կենսաթոշակը, բայց երբ 2014 թվականին ուսումնասիրվել են Սարգսյանի որդու գործերը, բացահայտվել է, որ այնտեղ չկա այն տեղեկանքը, որի հիման վրա տրվում է կենսաթոշակը․․․ գուցե եղել է ինչ-որ տեղեկանք, բայց հետո անհետացել է, մենք տեղյակ չենք։ Իսկ դա տեղեկանք է, որը տալիս է զորամասի հրամատարությունը՝ անձի զոհվելու տեղի և ժամանակի մասին», -ասել է Սանթրոսյանը։
Դատավորը հարցրել է՝ ինչպես կարող էր Սարգսյանը ձեռք բերել նման տեղեկանք, երբ վերջինիս որդին անհետ կորել է։
«Եթե մարդը անհայտ կորում է, այդ ինչպե՞ս եք որոշում, թե ինչ պայմաններում է մահացել։ Դուք ասում եք, որ հրամանատարության կողմից տրված տեղեկանքով են որոշում։ Էդ ո՞նց, տեսականորեն պատկերցնու՞մ եք, որ ինչ-որ մեկը կարող է տեղեկանք տալ, թե ճիշտ է՝ ես գիտեմ, որ ինքը անհայտ կորած է, ես չգիտեմ, թե որտեղ է կորել, բայց ես գիտեմ որտեղ ու որ ժամին է նա մահացել», - ասել է դատավորը։
Ավետիսյանը փորձել է ճշտել նաև, թե ինչ իրավական հիմքով է Սարգսյանը զրկվել կենսաթոշակի իրավունքից։ Սանթրոսյանի խոսքով՝ իր մոտ նման փաստաթուղթ չկա, սակայն երբ ինքը գնա ԶՍՊ վարչություն, կարող է հարցնել ու հետո պատասխանել՝ արդյոք կա նման փաստաթուղթ, թե ոչ։
«Հնարավո՞ր է, որ օբյեկտիվ իրականության մեջ հանկարծ հայտնվի մի ակտ, որտեղ նշված լինի, որ պետք է դադարեցնել կենսաթոշակի իրավունքը։ Եթե հանկարծ հաջորդ դատական նիստում պարզվի, որ օբյեկտիվ իրականության մեջ գոյություն ունի այդպիսի ակտ, Դուք ինձ պետք է բացատրեք՝ ոնց հայտնվեց այդպիսի ակտ, երբ հիմա ասում եք, որ չկա», - հեգնել է դատավորը։
Հաջորդ հարցով դատավորը փորձել է ճշտել, թե ով է դադարեցրել կենսաթոշակի տրամադրումը։
«Կենսաթոշակի վճարումը դադարեցվել է զինկոմիսարիատի բաժնի պետի կողմից․․․ես չգիտեմ էլ, էդ որ բաժնի պետն ա, իմ տվյալներով նման անձնավորություն չկա», - ասել է ՊՆ ներկայացուցիչը։
«Կարո՞ղ է հանկարծ պահեստապետն է», - շարունակել է հեգնել դատավորը։
Տեսնելով, որ, այնուամենայնիվ, ՊՆ ներկայացուցիչը հիմնականում հարցրերին չի կարողանում պատասխանել, դատավորը հետաձգել է դատական նիստը։
Նիստի ավարտից հետո հայցվորի ներկայացուցիչը Տաթևիկ Սիրադեղյանը ասել է, որ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս անհայտ կորածների զինծառայողների ընտանիքները, ըստ օրենքի, իրավունք ունեն ստանալ կերակրողին կորցնելու կենսաթոշակ։ Իսկ այն, որ Սարգսյանի որդին իրոք անհայտ կորել է, հաստատվում է նաև փաստաթղթերով։
«Համաձայն ՀՀ ՊՆ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի՝ Մխիթարյանը 1992 թվականի մայիսի 21-ից հաշվառված է որպես անհայտ կորած և նշվածը հիմք է կենսաթոշակի վճարումը վերականգնելու», - պնդել է Սիրադեղյանը:

Мать пропавшего без вести солдата лишили пенсии, требуя справки об обстоятельствах смерти
С 1 ноября 2001 года жительница города Абовян Светлана Саргсян получала пенсию по потере кормильца: ее сын считается без вести пропавшим в годы карабахской войны. Однако с 2014-ого выплату пенсии прекратили. Саргсян обратилась в Административный суд, чтобы восстановить право на получение пенсии и получить невыплаченную сумму.
Мать пропавшего без вести военнослужащего рассказала Epress.am, что 15 мая 1992 года сын Роберт Мхитарян добровольцем ушел воевать в Карабахе и не вернулся. В 1997-ом Саргсян получила справку из Минобороны о том, что сын пропал без вести в Нагорном Карабахе. На основании справки женщина с 2001 года получала пенсию по потере кормильца.
«Но в 2014-ом выплату пенсии прекратили. Было заведено уголовное дело, чтобы установить, что выданная Малхасяном справка о том, что мой сын пропал без вести, - подделка. Потом дело закрыли, было доказано, что справка настоящая. Но пенсию выдавать так и не стали», - рассказала собеседница.
В 2015-ом Саргсян обратилась к министру обороны Сейрану Оганяну с целью восстановить свое право на пенсию. В ответном письме матери военнослужащего сообщили, что нужно обратиться в министерство труда и по социальным вопросам, так как отныне именно эта структура занимается подобными выплатами. Вместе с этим оборонное ведомство отметило, что у Саргсян нет прав на пенсию.
27 апреля провести полноценное заседание в ереванском Административном суде не удалось, так как представитель Минобороны Маник Сантросян (на фото слева), по ее словам, «не ознакомилась с материалами в полной мере из-за апрельских событий».
«Уважаемый представитель Минобороны, признать ли мне объективной причину, по которой вы не успели ознакомиться с делом в связи с событиями внутри и за пределами , или?», - поинтересовался судья после того, как Сантросян не дала полноценных ответов на вопросы представителя истца Татевик Сирадегян.
Судья Аветисян, тем не менее, задал ей ряд вопросов, в частности, спросил, почему выплату пенсии не возобновили после того, как стало известно, что справка не поддельная.
По словам Сантросян, выплату пенсии прекратили не из-за поддельной справки, а по причине отсутствия в деле другого важного документа.
«Выплата пенсии изначально была ошибкой. Ее давали по неизвестным мне причинам, но когда в 2014 году изучили дела сына Саргсян, выяснилось, что в них нет справки, на основании которой выплачивается пенсия. Может, какая-то справка была, но потом исчезла, нам неизвестно. А это справка, выданная командованием воинской части, о месте и времени гибели человека», - сказала Маник Сантросян.
Судья спросил, как Саргсян удалось получить такую справку, если ее сын пропал без вести. «Если человек пропал без вести, как вы заключаете, в каких условиях он скончался? Вы говорите, что это решается на основании справки, выданной командованием. Как? Теоретически представляете, что кто-то может выдать справку, мол, я, конечно, не знаю, пропал ли он без вести, не знаю, где он пропал, но знаю, где и в котором часу он погиб?».
Также судья попытался уточнить, на каком правовом основании Саргсян лишили пенсии. Представитель Минобороны заявила, что такого документа у нее нет, однако о его наличии она может поинтересоваться в отделе социального обеспечения военнослужащих.
«Возможно ли такое, что в объективной реальности вдруг появится акт, в котором будет говорится, что право на пенсию нужно отменить? Если на следующем судебном заседании вдруг выяснится, что в объективной реальности подобный акт существует, Вы должны мне объяснить, как он появился, если сейчас вы говорите, что его нет», - иронизировал судья.
Он также пытался выяснить, кто прекратил выплату пенсии.
«Выплату прекратил начальник отдела военкомата... я даже не знаю, начальник какого отдела. По моим данным, такого человека не существует», - сказала представитель министерства.
«А вдруг это заведующий складом?», - продолжал судья.
Убедившись, что представитель МО не может ответить на большую часть вопросов, Аветисян перенес судебное заседание.
Позже представитель истца Сирадегян заявила, что по закону, семьи военнослужащих, пропавших без вести при выполнении служебных обязанностей, имеют право на пенсию по потере кормильца. А сын Саргсян числится в документах без вести пропавшим.
«Согласно комиссии по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших, Мхитарян числится пропавшим с 21 мая 1992 года, что является основанием для восстановления выплаты пенсии», - заключила Сирадегян.