Անհայտ կորած զինվորի մորը զրկել են թոշակից՝ զոհվելու հանգամանքների մասին տեղեկանք պահանջելով
Աբովյան քաղաքի բնակիչ Սվետլանա Սարգսյանը 2001 թվականի նոյեմբերի 1-ից ստացել է կերակրողին կորցնելու կենսաթոշակ իր որդու՝ ղարաբաղյան պատերազմում անհայտ կորելու հիմքով: 2014 թվականից, սակայն, դադարեցվել է կենսաթոշակի գումարի վճարումը: Սարգսյանը դիմել է Վարչական դատարան՝ կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը վերականգնելու և նախկինում չվճարված գումարներն իրեն տրամադրելու պահանջով:
Կորած զինծառայողի մայրը Epress.am֊ին պատմել է, որ իր որդին՝ Ռոբերտ Մխիթարյանը, 1992 թվականի մայիսի 15-ին կամավոր մեկնել է Լեռնային Ղարաբաղ՝ մասնակցելու պատերազմին, սակայն այդպես էլ չի վերադարձել: 1997 թվականին Սարգսյանը Պաշտպանության նախարարությունից տեղեկանք է ստացել այն մասին, որ իր որդին անհայտ կորել է Լեռնային Ղարաբաղում: Տեղեկանքի հիման վրա մայրը 2001 թվականից ստացել է կերակրողին կորցնելու կենսաթոշակ:
«2014-ից, սակայն, դադարեցրեցին թոշակ տալ: Քրեական գործ հարուցվեց, թե էդ տեղեկանքը, որը Մ․Մալխասյանը (1997 թվականին ՊՆ Զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության (ԶՍՊ) վարչության պետ-խմբ․) տվել է, որ որդիս անհետ կորել է, կեղծ է։ Հետո գործը փակեցին, կարճվեց, քանի որ ապացուցվեց, որ կեղծ չի տեղեկանքը: Բայց հետո էլի թոշակ չտվեցին», - պատմել է Սարգսյանը:
Վերջինս 2015 թվականին դիմել է Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին՝ կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը վերականգնելու համար։ Պատասխան նամակում զինծառայողի մորը հայտնել են, որ պետք է դիմել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, քանի որ պարգևավճարները այսուհետև տալու է այդ նախարարությունը։ Դրա հետ մեկտեղ ՊՆ֊ն նշել է, որ Սարգսյանը թոշակ ստանալու իրավունք չունի։
Ապրիլի 27-ին Վարչական դատարանում դատավոր Կարեն Ավետիսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած դատական նիստը հնարավոր չի եղել լիարժեք անցկացնել, քանի որ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Մանիկ Սանթրոսյանը (լուսանկարում՝ ձախից), ինչպես ինքն է ընդգծել, «ապրիլյան իրադարձություններով պայմանավորված գործերին լիովին չի ծանոթացել»։
«Հարգելի՛ ՊՆ-ի ներկայացուցիչ, ընդունե՞մ օբյեկտիվ, որ դուք չեք հասցրել ծանոթանալ գործին ներսում-դրսում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապված, թե՞․․․», - ասել է դատավորն այն բանից հետո, երբ Սանթրոսյանը իր և Սարգսյանի ներկայացուցիչ Տաթևիկ Սիրադեղյանի հարցերին լիարժեք չի պատասխանել։
Կարեն Ավետիսյանը, այնուամենայնիվ, մի շարք հարցեր է ուղղել ՊՆ ներկայացուցչին, մասնավորապես, հետաքրքրվելով, թե այն ժամանակ, երբ պարզ է դարձել, որ Մխիթարյանի անհետանալու մասին տեղեկանքը կեղծ չէ, ինչո՞ւ չի շարունակվել կենսաթոշակի տրամադրումը։
Սանթրոսյանի խոսքով՝ կենսաթոշակի տրամադրումը դադարեցվել է ոչ թե կեղծ տեղեկանքի, այլ գործերում կարևոր մեկ այլ տեղեկանքի բացակայության պատճառով։
«Կենսաթոշակի տրամադրումն ի սկզբանե սխալ է եղել։ Ինձ անհայտ պատճառներով տրվել է կենսաթոշակը, բայց երբ 2014 թվականին ուսումնասիրվել են Սարգսյանի որդու գործերը, բացահայտվել է, որ այնտեղ չկա այն տեղեկանքը, որի հիման վրա տրվում է կենսաթոշակը․․․ գուցե եղել է ինչ-որ տեղեկանք, բայց հետո անհետացել է, մենք տեղյակ չենք։ Իսկ դա տեղեկանք է, որը տալիս է զորամասի հրամատարությունը՝ անձի զոհվելու տեղի և ժամանակի մասին», -ասել է Սանթրոսյանը։
Դատավորը հարցրել է՝ ինչպես կարող էր Սարգսյանը ձեռք բերել նման տեղեկանք, երբ վերջինիս որդին անհետ կորել է։
«Եթե մարդը անհայտ կորում է, այդ ինչպե՞ս եք որոշում, թե ինչ պայմաններում է մահացել։ Դուք ասում եք, որ հրամանատարության կողմից տրված տեղեկանքով են որոշում։ Էդ ո՞նց, տեսականորեն պատկերցնու՞մ եք, որ ինչ-որ մեկը կարող է տեղեկանք տալ, թե ճիշտ է՝ ես գիտեմ, որ ինքը անհայտ կորած է, ես չգիտեմ, թե որտեղ է կորել, բայց ես գիտեմ որտեղ ու որ ժամին է նա մահացել», - ասել է դատավորը։
Ավետիսյանը փորձել է ճշտել նաև, թե ինչ իրավական հիմքով է Սարգսյանը զրկվել կենսաթոշակի իրավունքից։ Սանթրոսյանի խոսքով՝ իր մոտ նման փաստաթուղթ չկա, սակայն երբ ինքը գնա ԶՍՊ վարչություն, կարող է հարցնել ու հետո պատասխանել՝ արդյոք կա նման փաստաթուղթ, թե ոչ։
«Հնարավո՞ր է, որ օբյեկտիվ իրականության մեջ հանկարծ հայտնվի մի ակտ, որտեղ նշված լինի, որ պետք է դադարեցնել կենսաթոշակի իրավունքը։ Եթե հանկարծ հաջորդ դատական նիստում պարզվի, որ օբյեկտիվ իրականության մեջ գոյություն ունի այդպիսի ակտ, Դուք ինձ պետք է բացատրեք՝ ոնց հայտնվեց այդպիսի ակտ, երբ հիմա ասում եք, որ չկա», - հեգնել է դատավորը։
Հաջորդ հարցով դատավորը փորձել է ճշտել, թե ով է դադարեցրել կենսաթոշակի տրամադրումը։
«Կենսաթոշակի վճարումը դադարեցվել է զինկոմիսարիատի բաժնի պետի կողմից․․․ես չգիտեմ էլ, էդ որ բաժնի պետն ա, իմ տվյալներով նման անձնավորություն չկա», - ասել է ՊՆ ներկայացուցիչը։
«Կարո՞ղ է հանկարծ պահեստապետն է», - շարունակել է հեգնել դատավորը։
Տեսնելով, որ, այնուամենայնիվ, ՊՆ ներկայացուցիչը հիմնականում հարցրերին չի կարողանում պատասխանել, դատավորը հետաձգել է դատական նիստը։
Նիստի ավարտից հետո հայցվորի ներկայացուցիչը Տաթևիկ Սիրադեղյանը ասել է, որ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս անհայտ կորածների զինծառայողների ընտանիքները, ըստ օրենքի, իրավունք ունեն ստանալ կերակրողին կորցնելու կենսաթոշակ։ Իսկ այն, որ Սարգսյանի որդին իրոք անհայտ կորել է, հաստատվում է նաև փաստաթղթերով։
«Համաձայն ՀՀ ՊՆ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի՝ Մխիթարյանը 1992 թվականի մայիսի 21-ից հաշվառված է որպես անհայտ կորած և նշվածը հիմք է կենսաթոշակի վճարումը վերականգնելու», - պնդել է Սիրադեղյանը:

Mother of Armenian MIA Soldier Deprived of Survivor's Pension for Lack of Certificate on Circumstances of Death
Svetlana Sargsyan, a resident of the Armenian town of Abovyan, had been receiving a survivor's pension since November, 2001, because of her son going missing during the Nagorno-Karabakh war. In 2014, however, the payment of the pension was discontinued, and Sargsyan went to Armenia's Administrative court with a claim to restore her right to the pension.
In an interview with Epress.am, Sargsyan said that on May 15, 1992, her son, Robert Mkhitaryan, volunteered to fight in Nagorno-Karabakh and has never returned. In 1997, Mkhitaryan was officially reported as missing in action by the Ministry of Defense. Based on a certificate provided by the military authority, the woman began receiving a survivor's pension in 2001.
“However, they stopped paying the pension in 2014; a criminal case was launched into an allegation that the certificate provided by the was fake. The case was subsequently terminated because it was proved that the document was legitimate, but pension payments have yet to be restored,” Sargsyan said.
Last year, the woman appealed to Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan with a request to restore her pension right. In a response letter to Sargsyan's request, officials said that the woman had to apply to the Ministry of Labor and Social Affairs since social benefits would henceforth be issued there. In addition, the Defense Ministry insisted that Sargsyan was not eligible for the survivor's pension.
On April 27, the Administrative Court, presided over by judge Karen Avetisyan, was unable to conduct a proper hearing since Manik Santrosyan, a representative for the Ministry, had come to court unprepared “due to the April events.”
“Dear Defense Ministry representative, do you think the happenings in and outside are an objective reason for your failure to get familiar with the case?” the judge asked Santrosyan as the latter failed to  give full answers to the court's questions.
Nevertheless, the judge asked the MoD representative a series of questions, trying to find out why the payments of the survivor's pension were not restored after it had been proved that the MIA certificate was not fake.
“The issuance of the pension was originally a mistake. It was paid for unknown to me reasons, but a 2014 revision of the data showed that Sargsyan's case lacked an important document based on which the pension is issued. Maybe it had originally been there, but the fact is that it isn't there now, and we know nothing about it. It's a reference given by the command of the military unit about the place and time of a soldier's death,” Santrosyan told the court.
The judge asked the official how the plaintiff could have possibly obtained such a reference when her son was MIA: “How can you decide where and where a person has died when he has gone missing? How is that theoretically possible?”
Avetisyan also tried to clarify the legal basis on which Sargsyan had been deprived of the pension, to which the Defense Ministry spokesperson replied that she did not have the relevant document at that moment, but she would try to find out whether it existed when she next went to the social security department.
When the judge asked Santrosyan to name the person responsible for terminating the payments, she replied: “The payment was stopped by a head of some department at the recruiting office... I don't even know what department head that is; as far as I know, there is no such person.”
“What if it was the warehouse manager?” the judge sneered, before adjourning the hearing due to the ministry representative's inability to give coherent answers to any of the questions.
Speaking to reporters after the hearing, Tatevik Siradeghyan, the plaintiff's attorney, said that under the law,  families of soldiers missing in action are entitled to a survivor's pension, and Sargsyan's son has been proven missing: “According to the MoD Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons, Mkhitaryan has been reported as missing since May 21, 1992, which is grounds for restoration of pension payments.”