Հացադուլավոր կալանավորին կարող են ազատ արձակել ծանր հիվանդության պատճառով
Արդեն 11 օր հացադուլի մեջ գտնվող «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊ի կալանավոր Հրաչյա Գևորգյանի առողջական վիճակը շարունակում է ծայրահեղ ծանր մնալ։ Epress.am-ի հետ զրույցում «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչ Նինա Կարապետյանցը տեղեկացրել է, որ իրենք դիմել են Արդարադատության նախարարություն և հուսով են, որ ծանր հիվանդության պատճառով Գևորգյանը բանտից ազատ արձակվի։
«Պարկինսոնի հիվանդությունն այն ցանկում է, որի դեպքում կալանավորը ենթակա է ազատ արձակման։ Դա Հրաչյա Գևորգյանի հիմնական հիվանդություններից է։ Այժմ մենք սպասում ենք Արդարադատության նախարարության արձագանքին, որից հետո նոր մեր հետագա քայլերի մասին կմտածենք»,֊ ասել է Կարապետյանցը։
Գևորգյանի հետ այսօր փորձել է հանդիպել է նրա փաստաբաններից Տիգրան Սաֆարյանը, ով փոխանցել է, որ ՔԿՀ֊ում չի տեսել Գևորգյանին, քանի որ վերջինիս տեսակցությունների սրահ չեն կարողացել բերել ծանր վիճակի պատճառով։
Նշենք, որ Գևորգյանը տառապում է քրոնիկական հեպատիտ C-ով, քրոնիկական բրոնխիտով սրացման շրջանում, Պարկինսոնի հիվանդությամբ, արտերիալ հիպերտենզիայով, ալերգիկ դերմատիտով։ Սնվելիս և անձնական կարիքները հոգալիս նա օգտվում է այլ կալանավորների օգնությունից։
Նա ապրիլի 25-ից հացադուլ է հայտարարել՝ պնդելով, որ բանտի ադմինիստրացիան զրկում է իրեն պատշաճ բուժօգնությունից։
Գևորգյանի առողջական վիճակը վատացել է վերջին 2 տարիների ընթացքում, նա շարունակաբար պահանջել է իրեն քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխել, ի նշան բողոքի մի քանի անգամ մեխ և ասեղ է կուլ տվել, որից հետո իր պահանջը կատարվել է։ Գևորգյանի գործով վճիռը կարդալու օրը մեղադրյալը դատարան էր եկել բենզինի տարայով,  ինքնահրզիկման փորձ էր արել, բայց իրավապահները տարան նրա ձեռքից վերցրել էին։ Դատավոր Մարինե Մելքոնյանը Գևորգյանին մեղավոր է ճանաչել գործով որպես տուժող անցնող Նաիրա Հարությունյանին պատանդ վերցնելու, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու և շորթում կատարելու հոդվածներով և 8 տարվա ազատազրկման է դատապարտել։ Միևնույն ժամանակ, դատարանը Գևորգյանին անմեղ է ճանաչել Հարությունյանի նկատմամբ սեռական բնույթի գործողություններ կատարելու մեղադրանքով։

Голодающего арестанта Нубарашенской тюрьмы могут освободить по болезни
На 11-й день голодовки состояние здоровья арестанта ереванской тюрьмы «Нубарашен» Грачья Геворгяна остается крайне тяжелым. Об этом Epress.am сообщила представиттель правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Нина Карапетянц. Эксперты обратились в министерство здравоохранения и надеются, что Геворгян будет освобожден по состоянию здоровья.
«Болезнь Паркинсона входит в список тех, при которых арестант подлежит освобождению, а это одно из заболеваний Грачья Геворгяна. В настоящее время мы ждем реакции Минздрава, после чего подумаем о своих дальнейших действиях», - заявила Карапетянц.
В пятницу, 6 мая, встретиться с подзащитным не удалось одному из адвокатов арестанта Тиграну Сафаряну. Геворгяна не могли доставить в комнату для свиданий из-за ухудшения его состояния здоровья.
У арестанта хронический гепатит С, хронический бронхит в стадии ремиссии, болезнь Паркинсона, артериальная гипертензия, аллергический дерматит. Принимать пищу и совершать другие действия ему помогают заключенные.
Геворгян объявил голодовку 25 апреля, утверждая, что администрация тюрьмы не обеспечивает ему должной медпомощи.
Состояние здоровья Геворгяна ухудшилось в течение двух последних лет, он постоянно требовал перевода в гражданскую больницу, в знак протеста неоднократно глотал гвозди и иглы, после чего требование выполнялось. В день оглашения вердикта обвиняемый принес в суд сосуд с бензином и пытался совершить самосожжение, однако правоохранителям удалось помешать ему. Судья Маринэ Мелконян признала Геворгяна виновным в захвате в заложники пострадавшую по делу Наиру Арутюнян, применении насилия в отношении представителя власти и вымогании, приговорив к 8 годам тюрьмы. В то же время суд признал Геворгяна невиновным в совершении в отношении Арутюнян действий сексуального характера.