Հիվանդ կալանավորը ժամանակավորապես դադարեցրել է հացադուլը
«Նուբարաշեն» ՔՀԿ-ում 1 ամիս շարունակ հացադուլի մեջ գտնվող հիվանդ կալանավոր Հրաչյա Գևորգյանն արդեն 2 օր է դադարեցրել է հացադուլը՝ պայմանով, որ իրեն խոստացված համապատասխան բուժօգնությունը ցույց կտան։ Հակառակ դեպքում կալանավորը պատրաստ է վերսկսել հացադուլը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության դիտորդ Արման Վեզիրյանը՝ հավելելով, որ Գևորգյանին երեկ տեղափոխել են հիվանդանոց՝ ստուգումների։
«Հիվանդանոցում Հրաչյային բուժումներ, ներարկումներ են նշանակել, բայց ինքը հույս չունի, որ քրեակատարողական հիմնարկը բուժումները կիրականացնի։ Եթե չանեն, սկսելու է նորից հացադուլը։ Ստուգումներից հետո Հրաչյային վերադարձրել են «Նուբարաշեն»», - ասել է Վեզիրյանը։
Վերջինս հաղորդել է նաև, որ կալանավորը մոտ 2 ամիս գտնվել է հակասանիտարական վիճակում, հիվանդության պատճառով չի կարողացել լողանալ։ Միայն այս մասին կազմակերպության կայքում տարածված հայտարարությունից հետո՝ Գևորգյանին է այցելել բուժմասի պետը, օգնել են լողացրել նրան և տեղափոխել հիվանդանոց։
Նշենք, որ Գևորգյանը ապրիլի 25-ից հացադուլ էր հայտարարել՝ պնդելով, որ բանտի ադմինիստրացիան զրկում է իրեն պատշաճ բուժօգնությունից։ Գևորգյանը տառապում է քրոնիկական հեպատիտ C-ով, քրոնիկական բրոնխիտով սրացման շրջանում, Պարկինսոնի հիվանդությամբ, արտերիալ հիպերտենզիայով, ալերգիկ դերմատիտով։ Սնվելիս և անձնական կարիքները հոգալիս նա օգտվում է այլ կալանավորների օգնությունից։

Seriously ill Nubarashen convict Hrachya Gevorgyan agreed to end a month-long hunger strike two days ago under the condition that he receives the appropriate medical treatment that has been promised to him by prison administration, Arman Veziryan, a monitor for Armenia's Helsinki Association, told Epress.am. The human rights activist added that Gevorgyan was taken to a hospital on Thursday for checkups.
“Hrachya has been assigned treatment, injections in the hospital; but he does not expect the penal institution to actually carry out the treatment. If he is not provided with proper care, he’ll resume the hunger strike,” Veziryan said.
According to the monitor, Hrachya Gevorgyan lived in unsanitary conditions for nearly two months since he was unable to bathe due to illness. It was only after Helsinki Association reported the issue on its website that the infirmary head helped to wash the prisoner and transfer him to the hospital, Veziryan said.