Ազգային ժողովի կողմից մայիսի 25-ին երրորդ ընթերցմամբ ընդունված ընտրական օրենսգրքի նախագծից տպավորությունն այնպիսին է, որ օրենսգրքի հեղինակները ներդրել են բոլոր ջանքերը՝ նվազագույնի հասցնելու ընտրական գործընթացի արդյունավետ դիտարկման ու ընտրակեղծարարության բացահայտման հնարավորությունները: Առանձնապես մտահոգիչ է դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների իրավունքների էական սահմանափակումը և արհեստական արգելապատնեշների ներմուծումը: Այս մասին հայտարարություն են տարածել 12 հասարակական կազմակերպություններ՝ պահանջելով անհապաղ փոփոխություններ կատարել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծում՝ երաշխավորելով պատշաճ հանրային վերահսկողության ապահովում:
Համաձայն հայտարարության, մասնավորապես, նախագծով վերացվել է ընտրական մի շարք փաստաթղթերի (քվեաթերթիկներ, ելունդներ, ծրարներ) հատուկ հաշվառման պահանջը, որոնց անճշտությունների դիտարկման միջոցով հնարավոր էր բացահայտել լցոնումների և «կարուսել» քվեարկությունների դեպքերը: Վերացվել է նաև ընտրողների ցուցակներում քվեարկողների կողմից ստորագրելու պարտականությունը, որը հնարավորություն էր տալիս հայտնաբերել կեղծ ստորագրությունները։
ՀՀ ընտրական օրենսդրության զարգացման պատմության մեջ առաջին անգամ ԶԼՄ-ների կողմից ընտրությունները լուսաբանելու համար նախագծով սահմանվել է ԶԼՄ-ի հավատարմագրման ինստիտուտը։ Նախատեսվել է, որ յուրաքանչյուր լրատվական գործունեություն իրականացնող կարող է կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրել իր անունից տարածվող միայն մեկ զանգվածային լրատվության միջոցի ոչ ավելի, քան 50 ներկայացուցիչների: Այն դեպքում, երբ հանրապետությունում առկա է մոտ երկու հազար տեղամաս, ԶԼՄ ներկայացուցիչների քանակի այսպիսի սահմանափակումը, փաստորեն, նշանակում է արհեստականորեն խոչընդոտել նույն ԶԼՄ-ի կողմից բոլոր տեղամասերը լուսաբանելու հնարավորությունը:
Նախագծով ընտրական հանձնաժողովին հնարավորություն է տրվում սահմափակել դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների՝ տեղամասում միաժամանակ գտնվելու թիվը, որը սակայն չի կարող պակաս լինել 15-ից: Ընդ որում, այս սահմանափակումը չի տարածվում վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող հեռուստառադիոընկերությունների ներկայացուցիչների վրա, ինչը ևս խտրականության կոպիտ դրսևորում է՝ ընտրական գործընթացը դիտարկող ԶԼՄ-ների նկատմամբ: Առավել լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս այդ սահմանափակման իրացման մեխանիզմը, որի համաձայն՝ դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների քանակը սահմանափակվում է ընտրական հանձնաժողովի ձայների 2/3-ով կայացված որոշմամբ, իսկ այդպիսի որոշման անհնարինության դեպքում ընտրական հանձնաժողովի նախագահի պահանջով այն իրականացվում է ոստիկանության օժանդակությամբ:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագիծը դիտորդին այլևս իրավունք չի տալիս ընտրախախտումը վերացնելու պահանջ կամ առաջարկություն ներկայացնել հանձնաժողովի նախագահին, նրա ուշադրությունը հրավիրել խախտումների վրա, ինչպես նաև հարցեր տալ: Կազմակերպությունների դիտարկմամբ, սա էական հետընթաց է ոչ միայն գործող օրենսդրությունից, այլև նախագծի նախնական տարբերակներից, ինչը նշանակում է դիտորդի դերի ու նշանակության չեզոքացում ընդհանրապես:
«Շարունակելով քաղաքացիներին զրկել հանրային վերահսկողության հնարավորությունից, իշխանություններն ընդամենը խորացնում են նախատեսվող ընտրությունների օրինավորության նկատմամբ կասկածները և անվստահությունը: Հանրության օտարումն ընտրությունների վերահսկման գործընթացից ի սկզբանե կասկածի տակ է դնում ցանկացած ընտրության արդյունքների արժանահավատությունը և վերջնականապես խզվում է երկխոսությունը ժողովրդի և պետության միջև»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Впечатление от принятого Национальным Собранием Армении в третьем чтении проекта Избирательного кодекса такое, будто его авторы приложили все усилия, чтобы свести к минимуму возможности эффективного мониторинга избирательного процесса и выявления фальсификаций. Особенно беспокоит существенное ограничение прав наблюдателей и представителей СМИ и введение искусственных запретов. Об этом говорится в совместном заявлении 12 общественных организаций, требующих незамедлительных поправок к проекту и обеспечения должного общественного контроля.
В заявлении, в частности, говорится, что устранено требование особого пересчета ряда избирательных документов (бюллетени, конверты), путем исследования неточностей в которых можно было выявить случаи вбрасываний и «каруселей». Отменено обязательство подписания голосующими списков избирателей, что позволяло выявить поддельные подписи.
Впервые в истории развития избирательного законодательства Армении для освещения выборов средствами массовой информации установлен институт аккредитации. Предусматривается, что всякий медиа-холдинг может аккредитовать в ЦИК не более 50 представителей одного из своих СМИ. В случае, когда в республике порядка 2000 избирательных участков, такое ограничение числа представителей СМИ, фактически, является искусственным препятствованием возможности освещения одним СМИ процесса голосования на всех избирательных участках.
В проекте избирательная комиссия наделена правом ограничения числа наблюдателей и представителей СМИ, одновременно пребывающих на участке, которое, однако, не должно превышать 15. Причем, это ограничение не распространяется на представителей теле- и радиокомпаний, осуществляющих эфирную надземную трансляцию, что также является грубым проявлением дискриминации по отношению к СМИ, осуществляющих мониторинг избирательного процесса. Более серьезным поводом для беспокойства является механизм реализации этого ограничения, согласно которому, число наблюдателей и представителей СМИ ограничивается решением 2/3 голосов избирательной комиссии, а при невозможности принятия подобного решения, по требованию председателя Избиркома, он осуществляется при содействии полиции.
Избирательный кодекс больше не наделяет наблюдателя правом обращения к председателю комиссии с требованием устранить нарушение или с предложением, правом привлечения его внимания на нарушения, или с вопросом. По оценке организаций, это существенный регресс не только в сравнении с действующим законодательством, но и с предварительными вариантами проекта, что говорит о нейтрализации роли и значения наблюдателя, вообще.
«Продолжая лишать граждан возможности общественного контроля, власти лишь углубляют подозрения и недоверие к предстоящим выборам. Отчуждение общества от процесса контроля над выборами изначально ставит под сомнение достоверность результатов любых выборов, диалог между народом и государством прекращается окончательно», - говорится в заявлении.