«Փորձում են սարքել»․ Գևորգ Սաֆարյանը պնդում է՝ դատախազությունը ֆիլտրել է վկաներին
Ամանորի գիշերը Ազատության հրապարակում, ըստ պաշտոնական մեղադրանքի, ոստիկան Գեղամ Խաչատրյանի նկատմամբ բռնություն կիրառած «Հիմնադիր խորհրդարան» շարժման անդամ Գևորգ Սաֆարյանի գործով որպես վկաներ ընդգրկվել են միայն ոստիկանության 10 և մոտակա ստորգետնյա կանգառի 3 աշխատակիցներ։ Մինչդեռ միջադեպի պահին Ազատության հրապարակում տասնյակ այլ մարդիկ են եղել, ովքեր պնդել են, որ Սաֆարյանի և նրա ընկերների նկատմամբ բռնություն են կիրառել ոստիկանները։ Այս մասին Կենտրոն և Նորք Մարաշ շրջանների առաջին ատյանի դատարանում այսօր կայացած դատական նիստի ժամանակ հայտարարել է փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը։ Նա միջնորդել է որպես վկաներ ընդգրկել նաև դեպքի օրը Ազատության հրապարակում եղած «Հիմնադիր խորհրդարանի» 13 անդամների։ Վերջիններիս մի մասը գործի շրջանակում հարցաքննվել է, բայց նրանց որպես վկա գործում չեն ընդգրկել։ Չնայած մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանի առարկությանը, համաձայն որի այդ 13 անձանցից ոմանք հարցաքննվել են և գործի համար ոչ էական փաստեր են ներկայացրել, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը բավարարել է փաստաբանի միջնորդությունը։
Վկաներին գործում չընդգրկելու խնդրին անդրադարձել է նաև Սաֆարյանը․ «Դրանով դատախազը փորձել է ֆիլտրել այն բոլոր մյուս վկաներին, որոնք իմ օգտին վկայություն են տվել․․․ Փորձում են գործ սարքել։ Սա քաղաքական գործ է»։
Դատարանի դահլիճում մեղադրյալը նաև նշել է, որ ինքն առհասարակ չի հասկանում մեղադրանքը և իրեն էլ մեղավոր չի համարում։
Հայրապետյանը միջնորդել է նաև նախ հետազոտել միջադեպի տեսանյութը, ապա անցնել վկաների հարցաքննության փուլին։
«Երբ տեսանյութը ուսումնասիրվի, դատարանի համար էլ հասկանալի կլինի, որ մեղադրանքը արհեստածին է․․․ Երբ հայտնվեց տեսանյութը, քննչական մարմինը սկսեց հարմարեցնել բոլոր վկաների ցուցմունքները այդ տեսանյութին», - ասել է պաշտպանը։
Դատական նիստը հետաձգվել է, որպեսզի հաջորդ նիստին դահլիճ տեխնիկական միջոցներ բերվեն տեսանյութը դիտելու համար։
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Սաֆարյանը այս տարվա հունվարի 1-ին բերման էր ենթարկվել Ազատության հրապարակից։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը):

«Дело шьют». Оппозиционер утверждает, что прокуратура Армении отфильтровала свидетелей
В качестве свидетелей по делу члена движения «Учредительный парламент» Геворга Сафаряна, по официальной версии, применившего насилие к полицейскому Гегаму Хачатряну на ереванской площади Свободы, проходят лишь 10 сотрудников полиции и 3 сотрудника расположенной неподалеку подземной остановки. Между тем, в момент инцидента на площади Свободы находилось множество других людей, которые утверждают, что стражи правопорядка применили насилие к Сафаряну и его друзьям. Об этом в ходе заседания в суде первой инстанции административных районов Кентрон и Норк Мараш заявил адвокат Тигран Айрапетян. Он ходатайствовал о привлечении к делу в качестве свидетелей 13 членов оппозиционного движения, которые также находились на площади в день инцидента. Часть этих людей были допрошены в рамках уголовного дела, однако свидетелями они не являются. Несмотря на протест прокурора Ваге Долмазяна, по словам которого, некоторых из отмеченных лиц допросили и были представлены несущественные для дела факты, судья Мнацакан Мартиросян удовлетворил ходатайство адвоката.
О непривлечении к делу свидетелей высказался и обвиняемый: «Тем самым прокурор попытался отфильтровать всех тех свидетелей, которые давали показания в мою пользу. Мне пытаются шить дело. Это политическое дело».
Сафарян также заявил, что не понимает сути обвинения и не признает себя виновным.
Айрапетян ходатайствовал об изучении видео с места инцидента и переходе к этапу допроса свидетелей.
«После изучения видеоматериала суду также станет понятно, что обвинение ложно. Когда появилось видео, следственный орган стал подстраивать к нему показания всех свидетелей», - заявил защитник.
Судебное заседание было отложено, чтобы на следующем обеспечить возможность просмотра в зале отмеченного видео.
Геворг Сафарян был задержан на площади Свободы в Ереване 1 января и арестован на 2 месяца по обвинению в применении насилия в отношении представителя власти. Впоследствии срок был продлен. В тюрьме на оппозиционера оказывали давление: он объявил голодовку с требованием перевести его в отдельную камеру. Сафарян прекратил голодовку после того, как его требование было выполнено.