«Նուբարաշենի» կալանավորին խոշտանգում են, արձանագրել է դիտորդական խումբը
«Նուբարաշեն» ՔՀԿ-ում պահվող ծանր հիվանդ կալանավոր Հրաչյա Գևորգյանի պայմանները որևէ կերպ չեն բարելավվել։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խումբը։
«Հունիսի 15-ի դրությամբ առկա են նույն խնդիրները, որոնք արձանագրվել են նախորդ այցելությունների ընթացքում (վերջին այցը՝ մայիսի 12-ին-խմբ․)։ Գևորգյանի պահման պայմանները որևէ բարելավման չեն ենթարկվել: Դիտորդական խումբը կրկին անգամ դատապարտում է ազատազրկված անձի նկատմամբ նման մոտեցումը և բնորոշում է այն որպես խոշտանգում և հիշեցնում, որ պետության պոզիտիվ պարտականությունն է՝ ցանկացած միջոցով ապահովել ազատությունից զրկված անձի առողջական վիճակին համապատասխան պահման պայմաններ», - ասված է հայտարարության մեջ։
Իր հերթին, «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության դիտորդ Արման Վեզիրյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում, հաստատել է, որ Գևորգյանը գտնվում է ծանր վիճակում և չի ստանում խոստացված համապատասխան բուժօգնությունը։ Վեզիրյանի հաղորդել է նաև, որ երեկ՝ Գևորգյանի կալանքի գործով հերթական դատական նիստին, վերջինս չի կարողացել ինքնուրույն ներկայանալ դատական դահլիճ։ Նրան այնտեղ են տարել հատուկ անվասայլակով։
Նշենք, որ Գևորգյանը ապրիլի 25-ից հացադուլ էր հայտարարել՝ պնդելով, որ բանտի ադմինիստրացիան զրկում է իրեն պատշաճ բուժօգնությունից։ Գևորգյանը տառապում է քրոնիկական հեպատիտ C-ով, քրոնիկական բրոնխիտով սրացման շրջանում, Պարկինսոնի հիվանդությամբ, արտերիալ հիպերտենզիայով, ալերգիկ դերմատիտով։ Սնվելիս և անձնական կարիքները հոգալիս նա օգտվում է այլ կալանավորների օգնությունից։

Мониторинговая группа заявила о пытках над арестантом ереванской тюрьмы
Условия содержания арестанта Нубарашенской тюрьмы Грачья Геворгяна не улучшились. Об этом говорится в заявлении Мониторинговой группы, осуществляющей общественный контроль в уголовно-исполнительных учреждениях и органах при Минюсте.
«На положение 15 июня остаются те же проблемы, зафиксированные в ходе предыдущих визитов . Условия содержания Геворгяна не улучшились. Мониторинговая группа снова осуждает такой подход к заключенному и характеризует его как пытки, напоминая о позитивном обязательстве государства, как то: любыми способами обеспечить условия содержания, соответствующие состоянию здоровья человека, лишенного свободы», - говорится в заявлении.
В свою очередь, наблюдатель правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Арман Везирян в беседе с Epress.am подтвердил, что Грачья Геворгян находится в тяжелом состоянии и не получает обещанной соответствующей медпомощи. По сообщению Везиряна, 14 июня Геворгян был не в состоянии самостоятельно явиться в зал на очередное судебное заседание по делу о своем аресте. Его доставили в суд в коляске.
Геворгян объявил голодовку 25 апреля, утверждая, что администрация тюрьмы не обеспечивает ему должной медпомощи. У арестанта хронический гепатит С, хронический бронхит в стадии ремиссии, болезнь Паркинсона, артериальная гипертензия, аллергический дерматит. Принимать пищу и совершать другие действия ему помогают заключенные.
Состояние здоровья арестанта ухудшилось в течение двух последних лет, он постоянно требовал перевода в гражданскую больницу, в знак протеста неоднократно глотал гвозди и иглы, после чего требование выполнялось. В день оглашения вердикта обвиняемый принес в суд сосуд с бензином и пытался совершить самосожжение, однако правоохранителям удалось помешать ему. Судья Маринэ Мелконян признала Геворгяна виновным в захвате в заложники пострадавшую по делу Наиру Арутюнян, применении насилия в отношении представителя власти и вымогании, приговорив к 8 годам тюрьмы. В то же время суд признал Геворгяна невиновным в совершении действий сексуального характера.