Հիվանդներին չեն օգնում, կալանավորներին ծեծում են մահակով․ բանտերում վիճակը վատ է
Եթե ազատազրկված անձանց իրավունքների պաշտպանությունը համեմատենք նախորդ տարիների վիճակի հետ, ապա որևէ դրական փոփոխություն չկա նաև այս տարի։ Գուցե, որոշ անհատական խնդիրներ լուծվում են, սակայն համակարգային ոչ մի խնդիր չի լուծվում։ Այս մասին «Մեդիա կենտրոնում» քննարկման ժամանակ ասել է Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի նորընտիր նախագահ Արայիկ Զալյանը։
Այս տարվա հունվարի 1-ից սկսած խումբը ՔԿՀ-ներում կատարել է 57 այցելություն և հանդիպել է 88 կալանավորված անձանց հետ։
«Ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարի ՔԿՀ-ներում արդիական է մնում խոցելի խմբերի հիմնախնդիրները։ Այդ խոցելի խմբերն են՝ քրեակատարողական հիմնարկներում գողական օրենքներին չենթարկվող խմբերը, որոշակի առողջական խնդիրներ ունեցող անձինք, նույնասեռականների և մեթադոնային բուժում ստացող անձանց խմբերը», - ասել է դիտորդական խմբի անդամ Սերգեյ Գաբրիելյանը։ Նա նշել է, որ հենց այդ խմբերն են ՔԿՀ-ներում ենթարկվում խտրականության։
Դիտորդական խմբի անդամ Արա Ղարագյոզյանն անդրադարձել է հունիսի 12-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում տեղի ունեցած միջադեպին, երբ, համաձայն բանախոսի, կալնավորներ Տիգրան Եգանյանի, Արթուր Հովհաննիսյանի և Մուշեղ Մխիթարյանի նկատմամբ մահակ է կիրառվել։
«Ըստ ՔԿՀ-ի՝ կալանավորները պահանջել են ծխախոտ, իրենք չեն տվել և կալանավորներն անհանազանդություն են ցույց տվել։ Սակայն երբ մենք հանդիպեցինք կալանավորների հետ, նրանք հակառակը պնդեցին։ Նրանց խոսքով՝ ոչ թե ծխախոտ են պահանջել, այլ նրանց խցում կա հոգեկան խնդիր ունեցող անձ, և այդ օրը երեք անգամ բժշկական օգնության կարիք է զգացել, նրանք պահանջել են բժիշկ, սակայն ոչ մեկը չի մոտեցել նրանց։ Դրա համար էլ անհնազանդություն են դրսևորել կալանավորները, սակայն նրանց տեղափոխել են այլ սենյակ և մահակով ծեծել, որի հետևանքով՝ մեկի մատն է կոտրվել և բոլորը ստացել են մարմնական վնասվածքներ։ Դատաբժշկական փորձաքննությունը նշանկվել է 4 օր անց միայն և ոչ բոլոր վնասվածքներն են ֆիքսվել։ Կալանավորները դիմել են գլխավոր դատախազին, սակայն նրանց հանցագոծության մասին հաղորդումները դուրս չէր եկել ՔԿՀ-ից։ Հետագայում դիտորդական խումբն է հաղորդում տվել հանցագործության մասին։ Նշեմ նաև, որ այդ հոգեկան հիվանդություն ունեցող մարդու վիճակը շատ է վատացել, նա չի քնում, գոռում է, անընդհատ քայլում է։ Եվ նրան օգնություն ցույց չեն տալիս», ֊ ասել է Ղարագյոզյանը։ Նա նաև ընդգծել է, որ մինչև օրս Արդարադատութան նախարարությունից դեպքի հետ կապված որևէ արձագանք չկա։
Քննարկման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել նաև քրեակատարողական հիմնարկներում տիրող «գողական կարգերին»։
«ՔԿՀ-ների գլխավոր խնդիրը այն է, որ չկան կանոնադրային հարաբերություններ։ ՔԿՀ-ներում կան չգրված քրեական օրենքներ և դրանք են գերիշխում։ Եթե դատապարտյալը սկսում է դրսևորել ոչ ցանկալի վարքագիծ, բողոքել նրան շատ հեշտությամբ քրեական աշխարհի միջոցով ճնշում են։ Կարող են դատապարտյալին ներքաշել տարբեր խաղերի մեջ՝ ընդհուպ նա կարող է վաճառել իր ողջ ունեցվածը դուրս գալու համար այդ վիճակից», - ասել է դիտորդների խմբի անդամ, փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը։ Վերջինս նշել է, որ ՔԿՀ-ներում անհրաժեշտ է հեղափոխություն, և դա պետք է լուծվի պետական մակարդակով։ Ռևազյանի համոզմամբ՝ ՔԿՀ-ները և քրեական աշխարհի ներկայացուցիչները համագործակցում են իրար հետ․ «Շատ հաճախ հենց ՔՀԿ-ի աշխատողներն են ասում՝ այդ քրեական աշխարհը օգնում է մեզ, որ հսկողության տակ պահենք բանտարկյալներին»։
Անդրադարձ է կատարվել նաև քրեակատարողական հիմնարկներում կալանավորների բժշկական սպասարկման խնդիրներին։
«2015 թվականի հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը ՔԿՀ-ներում մահացել է 28 անձ, որից 3-ը ինքնասպանություն է գործել, իսկ մնացածը՝ հիվանդությունից են մահացել։ 9 անձ է ընդամենը հիվանդության հիմքով ազատվել պատիժը կրելուց։ Այսինքն՝ այն 25 անձինք, որոնք մահացել են հիվանդության հիմքով, միգուցե նրանք էլ էին ենթակա ազատման, դրանք իհարկե կասկածներ են, բայց այս մահվան դեպքերով որևէ քննություն չի կատարել», -ասել է Զալյանը։
Նա նշել է, որ միայն մեկ մահացած կալանավորի ընտանիք է դիմել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ (Զալյանը այդ կազմակերպության անդամ է֊խմբ․)՝ մահվան հանգամանքները պարզելու համար․ «Կալանավոր Սերոբ Գևորգյանին ուշ են ցույց տվել բժշկական օգնություն, սա վկայում է նաև դատաբժշկական եզրակացությունը, այդ պատճառով էլ մահացել է։ Եթե ընտանիքը չբողոքարկեր, մենք այդ մասին չէինք իմանա»։
Անդրադարձ է կատարվել նաև հիվանդ կալանավոր Հրաչյա Գևորգյանի վիճակին, որը երկար ժամանակ գամված է սայլակին։
«Խցում ոչ մի պայման չկա։ Դա խոշտանգում է տվյալ անձի նկատմամբ։ Պետությունը պարտավոր է կատարել իր պոզիտիվ պարտավորությունները, որ չի արել», -նշել է Զալյանը։

Воровские порядки и сотрудничество с криминалом: ситуация в армянских тюрьмах не меняется
«Если сравнить защиту прав заключенных с ситуацией прошлых лет, то и в этом году нет никаких положительных изменений. Возможно, решаются какие-то отдельные вопросы, но не системные». Об этом на пресс-конференции во вторник, 28 июня, заявил новый председатель Группы общественных наблюдателей при Минюсте Армении, осуществляющей общественный контроль в уголовно-исполнительных учреждениях и органах, Араик Залян.
С 1 января 2016 года Группа совершила 57 визитов в УИУ и встретилась с 88 арестантами.
«Как и в прошлые годы, в тюрьмах актуальны проблемы уязвимых групп. Это группы, не подчиняющиеся воровским законам, люди с проблемами со здоровьем, проходящие метадоновую терапию, гомосексуалы», - в свою очередь, сообщил член мониторинговой группы Сергей Габриелян. Именно эти люди, отметил он, подвергаются дискриминации в тюрьмах.
Другой представитель Группы Ара Гарагезян прокомментировал инцидент, имевший место в ереванском УИУ «Нубарашен» 12 июня. Тогда, по его словам, в отношении арестантов Тиграна Еганяна, Артура Ованисяна и Мушега Мхитаряна применили дубинки.
«Согласно администрации тюрьмы, арестанты потребовали сигарет, им не дали, и арестанты оказали неповиновение. Однако когда мы встретились с заключенными, они настояли на обратном. По их словам, в их камере содержат человека с психическими отклонениями, и в тот день трижды возникала необходимость в оказании медпомощи, они требовали врача, но никто к ним не подошел. Поэтому арестанты и оказали неповиновение, но их перевели в другую комнату, избили дубинками, в результате у одного из них сломан палец, все получили телесные повреждения. Судмедэкспертизу назначили только через 4 дня, и не все повреждения были зафиксированы. Арестанты обратились к генпрокурору, однако их сообщения о преступлении не покинули пределов тюрьмы. Впоследствии заяввление о преступлении подала мониторинговая группа. Отмечу также, что сильно ухудшилось состояние этого человека с расстройством психики: он не спит, кричит, постоянно ходит. И ему не оказывают помощь». По словам Гарагезяна, министерство юстиции до сих пор не отреагировало на инцидент.
Участники встречи с журналистами высказались и по поводу царящих в тюрьмах воровских порядков. «Основная проблема УИУ заключается в отсутствии уставных отношений. В тюрьмах действуют неписаные законы, они и преобладают. Если осужденный начинает проявлять нежелательное поведение, жаловаться, на него с легкостью оказывают давление при помощи уголовного мира. Могут вовлечь осужденного в разные игры, вплоть до того, что ему приходится продавать имущество, чтобы выйти из этого положения», - сообщил адвокат Роберт Ревазян. Член группы наблюдателей заявил о необходимости революции в тюрьмах, и этот вопрос должен решаться на государственном уровне. Ревазян уверен в сотрудничестве уголовно-исполнительных учреждений с представителями уголовного мира. «Очень часто сами сотрудники УИУ говорят, что криминальный мир помогает им контролировать заключенных».
Кроме того, наблюдатели прокомментировали вопрос медобслуживания в местах заключения.
«С 1 января по 31 декабря 2015 года в УИУ умерло 28 человек, трое из которых совершили самоубийство, остальные скончались от болезни. Только 9 человек освободили по болезни. То есть, возможно, эти 25 человек, которые умерли от болезни, тоже подлежали освобождению. Это, конечно, догадки, но эти случаи смерти не расследовали», - заявил Залян.
По вопросу установления обстоятельств смерти в ванадзорский офис Хельсинкской гражданской Ассамблеи, членом которой является Залян, обратилась семья лишь одного скончавшегося арестанта. «Серобу Геворгяну оказали медпомощь с опозданием. Об этом свидетельствует и судмедэкспертиза, поэтому он и скончался. Если бы семья не обжаловала, мы бы не узнали об этом случае».
Группа напомнила и о больном арестанте Грачья Геворгяне, долгое время прикованном к инвалидному креслу. «В камере нет никаких условий. Это пытки над данным человеком. Государство должно выполнить свои позитивные обязательства, чего оно не сделало», - отметил Араик Залян.