Հայաստանում խաղաղ հավաքների ընթացքում ոստիկանների թիվն անհամաչափ մեծ է
Վերջին մեկ տարվա կտրվածքով Հայաստանում անցկացված խաղաղ հավաքների ընթացքում ոստիկանների թիվը եղել է անհամաչափ մեծ, իսկ հավաքներից 20-ի ընթացքում անգամ գերազանցել է մասնակիցների թիվը: Այս մասին ասվում է Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի կողմից կատարված խաղաղ հավաքների մշտադիտարկման արդյունքների մասին զեկույցում, որը հրապարակվել է հուլիսի 4-ին։ Զեկույցում դիտարկվել են 2015 թվականի հուլիսի 6-ից մինչև 2016 թվականի հունիսի 30-ն անցկացված 126 հավաքներ, որից` 115-ը տեղի են ունեցել Երևանում, 8-ը` Վանաձորում և 3-ը` Գյումրիում:
Հավաքի վայրերում ներկա ոստիկանների անհամաչափ մեծ թիվը, համաձայն զեկույցի հեղինակների, օրենքի խախտում է:
Ուսումնասիրությունը փաստում է, որ, ինչպես նախորդ տարիներին, հավաքների և երթերի ընթացքում ոստիկանների թիվը և սպառազինության հագեցվածությունը պայմանավորված են եղել ոչ թե հավաքի մասնակիցների թվով, այլ հավաքի տեսակով, բնույթով, կազմակերպիչներով և հավաքի անցկացման վայրով:
Դիտարկված հավաքների մեծ մասն ունեցել է քաղաքական բնույթ: Դիտարկումների արդյունքները ցույց են տալիս, որ ոստիկանության կողմից առավել խիստ վերաբերմունքի են արժանացել այն հավաքները, որոնք նախատեսվել են անցկացվել նախագահի նստավայրի առջև. «Ոստիկանները գրեթե միշտ միջամտել են նման հավաքների ընթացքին, իսկ որոշ դեպքերում` արգելել հավաքն անցկացնելը»:
Համաձայն զեկույցի՝ վերջին մեկ տարվա ընթացքում բազմաթիվ են եղել խաղաղ հավաքների նկատմամբ ոստիկանության միջամտությունները: Շարունակվել են խաղաղ հավաքների մասնակիցների անհարկի ձերբակալությունները, որոնք ուղղված են եղել անձանց կողմից տվյալ կամ հետագա հավաքներին մասնակցությունը սահմանափակելուն կամ նախատեսված հավաքների անցկացումը խափանելուն:

Study Results Show Disproportionately Large Police Presence in Peaceful Assemblies in Armenia
A study conducted by Armenia's Helsinki Committee revealed that law enforcement officers were disproportionately present during 126 peaceful assemblies in Armenia's cities of Yerevan (115), Gyumri (3) and Vanadzor (8) over the period July 6, 2015, to June 30, 2016. In 20 of the cases, the number of police officers even exceeded that of protesters and demonstrators, a report published by the human rights NGO Monday said, stating that the disproportionately large number of police officers during rallies could be classified as a violation law.
The report stressed that much like in previous years, the number of police officers and equipment was conditioned not by the number of demonstrators, but by the nature of the rally, its organizers and the venue: study results showed that the majority of the observed assemblies were politically motivated, while those that were set to take place outside the presidential residence in Yerevan were subjected to especially harsh police action.
“Law enforcement officers almost always intervened during these rallies and on several occasions even prevented them from happening,” the report said, adding that police also illegally detained many protesters to restrict their participation in subsequent rallies or to hamper their future activities.