Ի պաշտպանություն Սեֆիլյանի երթը թույլատրեցին «վիրավորական արտահայտություններ» չհնչեցնելու պայմանով
«Նոր Հայաստան» շարժումն այսօր երթ է կազմակերպել՝ պահանջելով քաղբանտարկյալների, մասնավորապես, ընդդիմադիր գործիչ Ժիրայր Սեֆիլյանի ազատ արձակումը։ Երթի մոտ 100 մասնակիցներ կեսօրից հետո հավաքվել են Ազատության հրապարակում և շարժվել դեպի նախագահական նստավայր։ Հենց հրապարակում նրանց կանգնեցրել է Երևանի ոստիկանապետի տեղակալ Վալերի Օսիպյանն ու ասել, որ երթը օրինական չէ, քանի որ կազմակերպիչները նախապես ծանուցում չեն ներկայացրել քաղաքապետարան։ «Նոր Հայաստան» շարժման անդամ Գագիկ Եղիազարյանը հակադարձել է, որ երթին 100֊ից քիչ մարդ է մասնակցում, ուստի իրազեկման կարիք չկար։
Օսիպյանն ի վերջո թույլատրել է երթն անցկացնել, սակայն պայմանով, որ մասնակիցները վիրավորական արտահայտություններով պաստառներ չեն տանի, վիրավորական արտահայտություններ չեն հնչեցնի և կքայլեն Բաղրամյան պողոտայի ձախ մայթով, որը ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմացի մայթն է:
Գագիկ Եղիազարյանն ասել է, որ իրենք շարժվում են դեպի Բաղրամյան 26, որպեսզի ՀՀ նախագահի պաշտոնն անօրինականորեն խլած մարդուց պահանջեն ազատել ազգային հերոս Ժիրայր Սեֆիլյանին, Շանթ Հարությունյանին և մյուս քաղբանտարկյալներին, որից հետո երթը մեկնարկել է։
Հիշեցնենք, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը ձերբակալվել էր հունիսի 20-ին։ Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության, նա մի խումբ անձանց հետ ծրագրել էր զինված խմբավորումների միջոցով, զենքի գործադրմամբ, զավթել շենքեր, շինություններ, հաղորդակցության և կապի միջոցներ, այդ թվում՝ Երևանի հեռուստաաշտարակը։ Ինքը՝ Սեֆիլյանը, ինչպես նաև «Նոր Հայաստան» շարժումը, մի շարք այլ նախաձեռնություններ և հասարակական կազմակերպություններ Սեֆիլյանի ձերբակալությունը քաղաքական հետապնդում են որակում։
Երթի մասնակիցները ունեին պաստառներ «Ռեժիմ, մենք բոլորս Ժիրայրի հետ ենք», «Մենք ոչինչ չունենք հանձնելու բացի հանձնողներից», «Ազատություն քաղբանտարկյալներին» գրառումներով։ Պաստառներից մեկի վրա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկարն էր հետևյալ գրառումով․ «Միլիոնավոր հեկտարներից խոսացեք։ Ես սրբություն չունեմ՝ 800 հա»։ Նշենք, որ Սերժ Սարգսյանն ընդունել էր, որ ղարաբաղյան կողմը ապրիլյան պատերազմի ընթացքում 800 հեկտար է կորցրել այն բանից հետո, երբ Ժիրայր Սեֆիլյանը խոսել էր այդ մասին մամուլում։

March in Yerevan in Support of Political Prisoners
“New Armenia” political movement, a union of a number of Armenian anti-government parties and initiatives, held a march in Yerevan Thursday to demand the release of one of its key members Zhirayr Sefilyan and the country's other political prisoners. The demonstrators, just shy of 100 people, gathered at the city's Freedom Square around midday and marched to the office of Armenia's president Serzh Sargsyan.
While still at the square, Yerevan deputy police chief Valery Osipyan approached the protesters and told them that the march was illegal since the organizers had failed to notify city authorities about it. New Armenia representative Gagik Yeghiazaryan, however, countered to this, insisting that the march was attended by less than a hundred people and there was therefore no need to seek the authorities' approval in order to hold it. Osipyan finally allowed the demonstrators to move towards the presidential residence on condition that they would not hold up posters with “insulting content” and that they would keep the march to the opposite sidewalk of the presidential residence.
On the poster a quotation attributed to Sefilyan: "We have nothing to give up except those who give up!"
2sefilyan
According to Gagik Yeghiazaryan, they were going to Baghramyan 26 (the address of the presidential office) to "demand that Serzh Sargsyan - the person who has illegally seized the presidential post - releases national hero Zhirayr Sefilyan, Shant Harutyunyan and the other people who are currently imprisoned on politically motivated charges."
"Regime, we are all Sefilyan!"
1sefilyan
Recall, Zhirayr Sefilyan was arrested on June 20 on suspicion of plotting an armed coup against the Armenian government. He, along with 8 other suspects, was formally charged with article 235.2 of the Armenian Criminal Code (illegal purchase, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices, committed by a group with prior agreement). If convicted, the men could face up to 6 years in jail.