Ի պաշտպանություն Սեֆիլյանի երթը թույլատրեցին «վիրավորական արտահայտություններ» չհնչեցնելու պայմանով
«Նոր Հայաստան» շարժումն այսօր երթ է կազմակերպել՝ պահանջելով քաղբանտարկյալների, մասնավորապես, ընդդիմադիր գործիչ Ժիրայր Սեֆիլյանի ազատ արձակումը։ Երթի մոտ 100 մասնակիցներ կեսօրից հետո հավաքվել են Ազատության հրապարակում և շարժվել դեպի նախագահական նստավայր։ Հենց հրապարակում նրանց կանգնեցրել է Երևանի ոստիկանապետի տեղակալ Վալերի Օսիպյանն ու ասել, որ երթը օրինական չէ, քանի որ կազմակերպիչները նախապես ծանուցում չեն ներկայացրել քաղաքապետարան։ «Նոր Հայաստան» շարժման անդամ Գագիկ Եղիազարյանը հակադարձել է, որ երթին 100֊ից քիչ մարդ է մասնակցում, ուստի իրազեկման կարիք չկար։
Օսիպյանն ի վերջո թույլատրել է երթն անցկացնել, սակայն պայմանով, որ մասնակիցները վիրավորական արտահայտություններով պաստառներ չեն տանի, վիրավորական արտահայտություններ չեն հնչեցնի և կքայլեն Բաղրամյան պողոտայի ձախ մայթով, որը ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմացի մայթն է:
Գագիկ Եղիազարյանն ասել է, որ իրենք շարժվում են դեպի Բաղրամյան 26, որպեսզի ՀՀ նախագահի պաշտոնն անօրինականորեն խլած մարդուց պահանջեն ազատել ազգային հերոս Ժիրայր Սեֆիլյանին, Շանթ Հարությունյանին և մյուս քաղբանտարկյալներին, որից հետո երթը մեկնարկել է։
Հիշեցնենք, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը ձերբակալվել էր հունիսի 20-ին։ Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության, նա մի խումբ անձանց հետ ծրագրել էր զինված խմբավորումների միջոցով, զենքի գործադրմամբ, զավթել շենքեր, շինություններ, հաղորդակցության և կապի միջոցներ, այդ թվում՝ Երևանի հեռուստաաշտարակը։ Ինքը՝ Սեֆիլյանը, ինչպես նաև «Նոր Հայաստան» շարժումը, մի շարք այլ նախաձեռնություններ և հասարակական կազմակերպություններ Սեֆիլյանի ձերբակալությունը քաղաքական հետապնդում են որակում։
Երթի մասնակիցները ունեին պաստառներ «Ռեժիմ, մենք բոլորս Ժիրայրի հետ ենք», «Մենք ոչինչ չունենք հանձնելու բացի հանձնողներից», «Ազատություն քաղբանտարկյալներին» գրառումներով։ Պաստառներից մեկի վրա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկարն էր հետևյալ գրառումով․ «Միլիոնավոր հեկտարներից խոսացեք։ Ես սրբություն չունեմ՝ 800 հա»։ Նշենք, որ Սերժ Սարգսյանն ընդունել էր, որ ղարաբաղյան կողմը ապրիլյան պատերազմի ընթացքում 800 հեկտար է կորցրել այն բանից հետո, երբ Ժիրայր Սեֆիլյանը խոսել էր այդ մասին մամուլում։

«Нечего сдавать, кроме тех, кто сдает!». Шествие в Ереване поддержало арестованного ветерана Карабаха
В четверг, 7 июля, движение «Новая Армения» провела шествие с требованием освободить политзаключенных, в частности, ветерана Карабаха Жирайра Сефиляна. Десятки участников акции двинулись от площади Свободы к резиденции президента. До начала шествия к ним подошел замначальника столичной полиции Валерий Осипян и сообщил о незаконности проводимой акции, так как организаторы, по его словам, не подали заявку в мэрию. Член движения Гагик Егиазарян сообщил, что участников меньше 100 человек, а значит, необходимости в оповещении нет.
Осипян разрешил провести шествие при условии, что демонстранты «не понесут плакатов с оскорбительными выражениями, не станут выкрикивать оскорбления и пройдут по левой стороне проспекта Баграмяна», противоположной офису главы государства.
Егиазарян, в свою очередь, сообщил, что к резиденции они движутся с целью «потребовать от захватившего должность президента освобождения национальных героев Жирайра Сефиляна, Шанта Арутюняна и других политзаключенных».
2sefilyan
Сефилян был арестован 20 июня. По сообщению Следственного Комитета, оппозиционер вместе с группой людей планировал захватить здания, постройки, средства связи и коммуникации. в том числе ереванскую телебашню. Сам Сефилян и члены движения «Новая Армения», одним из лидеров которой он является, а также несколько правозащитных и общественных организаций считают арест политическим преследованием.
Плакаты участников шествия гласили «Режим, все мы вместе с Жирайром!», «Нам нечего сдавать, кроме тех, кто сдает!», «Свободу политзаключенным!». На одном из транспарантов изображение Сержа Саргсяна сопровождала надпись «Говорите о миллионах гектаров. У меня нет ничего святого. 800га?». Ранее, напомним, глава государства признал, что во время апрельской эскалации конфликта карабахская сторона потеряла 800га. Сделал он это после заявления Жирайра Сефиляна.