Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց հրաժարականի մասին՝ «շանս տալով» նոր կառավարությանը
Այսօր՝ սեպտեմբերի 8-ին, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հրաժարական է տվել զբաղեցրած պաշտոնից։ Այս մասին նա հայտարարել է ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ՝ պարզաբանելով, որ առկա տնտեսական և սոցիալական իրավիճակի բարելավման համար անհրաժեշտ է նոր սկիզբ։
«Որոշել եմ հրաժարական տալ և նոր կառավարություն ձևավորելու հնարավորություն ընձեռել նախագահին: Պետք է մտածել մեր բոլորի հաջողության մասին և շանս տալ նոր կառավարությանը՝ կատարված աշխատանքի հիման վրա և նոր մոտեցումներով համախմբելու հասարակությանը», ֊ ասել է Հովիկ Աբրահամյանը։
Հայաստանյան մամուլը վերջին շաբաթվա ընթացքում Աբրահամյանի հրաժարականի մասին լուրը որպես տեղի ունեցած փաստ էր ներկայացնում։ Բացի դա, նշվում էր նրա հետևորդի անունը՝ Երևանի նախկին քաղաքապետ, «Հայռուսգազարդ» ընկերության նախկին ղեկավար Կարեն Կարապետյանը։
Հովիկ Աբրահամյանը վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնում է 2014 թվականի ապրիլից։ Իր նշանակումից հետո նա խոսում էր ստվերային տնտեսության կրճատման անհրաժեշտության մասին՝ ընդգծելով, որ կառավարության թիրախը խոշոր տնտեսվարողներն են։ Նա նաև նշում էր, որ ՀՀ կառավարությունը պետք է խոշոր գործարարներին հարկային դաշտ բերի։
Ինքը՝ Աբրահամյանը, Հայաստանի խոշորագույն գործարարներից է։ Նրա և նրա ընտանիքի անդամների անունը կապվում է բազմաթիվ բիզնեսների, մասնավորապես, Արարատյան դաշտավայրի ձկնաբուծարանների հետ, որոնք տարեց տարի ավելացնում են արտադրության և արտահանման ծավալները։ Հովիկ Աբրահամյանի բիզնեսների և շահերի բախման մասին Ազգային ժողովում հայտարարել էր «Ժառանգության» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը դեռևս այն ժամանակ, երբ Աբրահամյանը զբաղեցնում էր Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը։
2014 թվականից սկսած Աբրահամյանի բիզնես գործունեության դեմ բողոքում էին Գառնիի բնակիչները՝ ընդգծելով, որ իրենց համայնքի մոտով անցնող գետի ջուրը Արարատյան դաշտավայր տանելու վերաբերյալ ծրագիրն իրականացվում է վարչապետի հողերը ոռոգելու նպատակով։ Այս տարի գառնեցիների բազմաթիվ բողոքի ակցիաներից հետո ծրագիրը չեղարկվել է։

Армянский премьер ушел в отставку, «дав шанс новому правительству»
8 сентября глава армянского правительства Овик Абрамян покинул занимаемую должность. Об этом он заявил на заседании кабинета министров, добавив, что для улучшения нынешней социально-экономической ситуации необходим новый старт.
«Решил уйти в отставку и предоставить президенту возможность сформировать новое правительство. Нужно думать о нашем общем успехе, дать шанс новому правительству сплотить общество на основе проделанной работы и с новыми подходами», - заявил Абрамян.
Армянская пресса всю последнюю неделю писала об этой отставке, как о свершившемся факте. Также отмечалось имя преемника. Им может стать экс-мэр Еревана, бывший руководитель компании «АрмРосгазпром» Карен Карапетян.
Овик Абрамян стал премьером в апреле 2014г. После своего назначения он говорил о необходимости сокращения теневой экономики, а в качестве мишени упоминал о крупных бизнес-субъектах. Кроме того, тогда премьер заявлял, что крупные предприниматели должны работать в налоговом поле.
При этом он является одним из крупнейших предпринимателей страны. Его и имена членов его семьи связывают, в частности, с рыбным хозяйством в Араратской долине, которое ежегодно увеличивает объемы производства и экспорта. О бизнесе подавшего в отставку премьера и столкновении интересов с трибуны парламента в 2013 году заявила депутат Заруи Постанджян: тогда Абрамян был спикером.
С 2014г. против бизнес-деятельности премьер-министра стали протестовать жители Гарни. По словам недовольных, программа перемещения воды в Араратскую долину из реки, протекающей мимо их общины, осуществляется с целью орошения земельных участков Овика Абрамяна. В 2016-ом в результате протеста гарнийцев программу отменили.