Սարի Թաղի բնակիչները պահանջում են համաներմամբ ազատ արձակել իրենց հարազատներին
Սարի թաղ երևանյան թաղամասի մի խումբ բնակիչներ՝ հիմնականում կանայք, այսօր Ազգային ժողովի դիմաց պահանջում էին համաներմամբ ազատ արձակել իրենց ձերբակալված հարազատներին։ Վերջիններս մեղադրվում են հուլիսի 19-ին Սարի թաղում տեղի ունեցած բախման ժամանակ ոստիկաններին հարվածելու մեջ։ Գործով որպես տուժող են անցնում 6 ոստիկան։ Մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում Սարի Թաղի 9 բնակչի սպառնում է 5-10 տարի ազատազրկում։ Բախումը տեղի էր «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ՊՊԾ գունդը գրավելուց հետո, երբ ոստիկանները փակել էին դեպի Սարի Թաղի մի հատված տանող ճանապարհը։ Թաղամասի մի մասը նաև հոսանքազրկվել ու ջրազրկվել էր, ինչից էլ բողոքում էին բնակիչները։
Նարինե Ղազարյանի ամուսնուն՝ Հրաչ Բոյաջյանին, ձերբակալել են սեպտեմբերի 1-ին։ Epress.am-ի հետ զրույցում նա նշել է, որ իրենք 10 օր էր՝ ինչ ամուսնացել էին, երբ տեղի է ունեցել դեպքը։
«Այսինքն՝ ինքնապաշտպանությունը դա նշանակում է, որ 5-10 տարի դատվեն։ Այսինքն՝ պետք ա թողեին, որ իշխանությունը, ոստիկանությունն իրենց կրակեին ու ծեծեին, իսկ իրենք չպաշտպանվեին։ Էդ ամառվա շոգին ոչ ջուր կար, ոչ ճանապարհ, ոչ լույս, իրենք գնացել էին տեսնեին, թե ինչ կարելի է անել խնդիրը հարթելու համար, պարզապես անհամաձայնություն է եղել։ Մարդասպանը կարա դուրսը քայլի, իսկ ով գնացել ա իր ընտանիքը պաշտպանելու, պետք է 5-10 տարի նստի։ Մենք պահանջում ենք, որ համաներում լինի և մեր տղաներին ազատ արձակեն»,- ասել է Ղազարյանը։
Բնակիչներն ԱԺ-ի դիմաց սպասում էին, որ պատգամավորներից որևէ մեկը կմոտենա և կլսի իրենց պահանջը, սակայն ցուցարարներին միայն ոստիկանները մոտեցան և առաջարկեցին գնալ ԱԺ-ի ընդունարան՝ պահանջը ներկայացնելու համար։
Բողոքողներից Նազելի Թորոսյանը, ում որդին՝ Հարություն Թորոսյանը, նույնպես ձերբակալված է, մեզ հետ զրույցում հավաստիացրել է, որ իրենք նաև դիմել են նախագահահական, սակայն այնտեղից պատասխանել են, թե խնդիրն իրենց իրավասությունը չէ և դրանով զբաղվում են իրավապահ մարմինները։

Protesters Demand Release of Yerevan Men Arrested After Clashes with Police
Several dozen residents of Yerevan's Sari Tagh neighbourhood, mainly women, gathered today outside the National Assembly building to demand that their husbands and sons, who were arrested after the July clashes with police, be released under an amnesty.
Nine Sari Tagh men are facing charges for allegedly committing violence against law enforcement officers during the clashes that occurred in the neighbourhood on July 19, the second day of the stand-off in the nearby police headquarters in Yerevan's Erebuni district; if convicted, they could face up to 10 years in prison.
Speaking to an Epress.am reporter, demonstrator Narine Ghazaryan said that her husband, Hrach Boyajyan, was arrested on September 1. The couple, according to the woman, had been only married ten days when the clashes occurred.
“So, you could face 5-10 years in jail for self defense; they should have instead let the police shoot and kill them. There was a power outage, there was no water ; they had gone out to see if they could somehow fix the problem. It was just a misunderstanding. A murderer can walk freely in the streets, but men who came out to defend their families have to spend 10 years behind bars. We demand that our guys be pardoned!” Ghazaryan stated.
The demonstrators waited in vain for lawmakers to come out and hear their demands, but they were approached only by police officers who suggested that the Sari Tagh residents go to the parliament reception office and leave their demands there.
saritaghprotest
Nazeli Torosyan, whose son Harutyun was also arrested on suspicion of hitting a police officer, told Epress.am that before coming to the National Assembly building, the protesters had actually submitted an appeal to the office of the president and received a reply that the office did not have authority over the issue and that it was being dealt with by law enforcement authorities.