Սարի թաղի ձերբակալված բնակիչների հարազատներն ԱԺ նախագահից պատասխան չստացան
Սարի թաղ երևանյան թաղամասի մի խումբ բնակիչներ այսօր կրկին բողոքի ակցիա են անցկացրել Ազգային ժողովի մոտ՝ պահանջելով համաներմամբ ազատ արձակել ձերբակալված հարազատներին։ Մինչ Ազգային Ժողովի մոտ գալը, բնակիչները բողոքի ակցիա էին անցկացրել նաև ՀՀ դատախազության դիմաց։
ԱԺ֊ի մոտ նախորդ ակցիայի ժամանակ՝ սեպտեմբերի 26-ին, Սարի թաղի բնակիչներն իրենց պահանջով նամակ էին հանձնել Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանին։ Նամակի տակ մոտ 500 մարդ էր ստորագրել։ Այսօր ձերբակալվածների հարազատները եկել էին ԱԺ֊ից պատասխան ստանալու համար, սակայն խորհրդարանի Քաղաքացիների ընդունելության և նամակների բաժնից նրանց ասել են՝ իրենց նամակի պատասխանը դեռ չկա և պետք է սպասել։
«Մեր ստորագրահավաքն ուղղված էր Գալուստ Սահակյանին և մեր տղաների համաներմանն էր վերաբերվում, սակայն մեզ ոչ մի պատասխան չեն տալիս։ Ասում են՝ դեռ ժամանակ կա, պատասխանը մեկ ամսում է լինում։ Իսկ մենք ժամանակ չունենք ու չենք կարող սպասել, քանի որ մեր տղաների դատը հոկտեմբերի 21-ին պիտի լինի։ Մենք հարիֆ չենք ու ժամանակ չունենք սպասելու»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Սարի Թաղի բնակիչներից Նարինե Ղազարյանը։
Բնակիչներից Լալա Բերնեցյանի խոսքով՝ այսօր ավելի վաղ դատախազությունից իրենց փոխանցել էին, որ միայն առողջական խնդիրներ ունեցող ձերբակալվածներին դեղերով ապահովելու հարցը կարող են լուծել, իսկ մեղադրանքի վերաբերյալ դատարանն է որոշում կայացնում․ «Իսկ դատարանից մենք ոչ մի հույս չունենք»։
Բերնեցյանն ասել է, որ իրենք շարունակելու են հետևողականորեն պայքարել իրենց հարազատների ազատ արձակման համար և պատրաստվում են բողոքի ակցիա անցկացնել նաև ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ։
Նշենք, որ Սարի Թաղի 9 բնակիչներ մեղադրվում են հուլիսի 19-ին իրենց թաղամասում տեղի ունեցած բախման ժամանակ ոստիկաններին հարվածելու մեջ։ Գործով որպես տուժող է անցնում 6 ոստիկան։ Մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում Սարի Թաղի 9 բնակչի սպառնում է 5-10 տարի ազատազրկում։ Բախումը տեղի էր «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ՊՊԾ գունդը գրավելուց հետո, երբ ոստիկանները փակել էին դեպի Սարի Թաղի մի հատված տանող ճանապարհը։ Թաղամասի մի մասը նաև հոսանքազրկվել ու ջրազրկվել էր, ինչից էլ բողոքում էին բնակիչները։

A group women from Yerevan's Sari Tagh neighbourhood again gathered today outside the National Assembly building to demand that their relatives be released under an amnesty.
Note, that nine Sari Tagh men are facing charges for allegedly committing violence against law enforcement officers during the clashes that occurred in the neighbourhood on July 19, the second day of the stand-off in the nearby police headquarters in Yerevan's Erebuni district; if convicted, they could face up to 10 years in prison.
During their previous demonstration on September 26, the women had left a petition letter – signed by nearly 500 people – at the parliament citizen and letter reception office addressed to National Assembly speaker Galust Sahakyan. Today, however, they were told by the reception staff that the letter has yet to be responded to.
“The petition, which demanded that our guys be released, was addressed to Galust Sahakyan, but he has not yet responded to it. [The reception staff] say that there is still time: petitions are typically replied to within a month. But we don't have time and we can't afford to wait any longer – the guys' trial is on October 21. We are not fools, and we have no time to spare,” protester Narine Ghazaryan told Epress.am.
Demonstrator Lala Bernetsyan, for her part, said that before gathering outside the National Assembly, the group of women had gone to the office of Armenia's general prosecutor with the same demand. “All they could do, they said, was to ensure that arrestees with health issues received appropriate medication, while charges against them could only be dismissed in court. We don't hold out much hope though,” Bernetsyan stated, adding that the group's next step would be to stage a demonstration outside the presidential residence.