Սարի թաղի ձերբակալված բնակիչների հարազատներն ԱԺ նախագահից պատասխան չստացան
Սարի թաղ երևանյան թաղամասի մի խումբ բնակիչներ այսօր կրկին բողոքի ակցիա են անցկացրել Ազգային ժողովի մոտ՝ պահանջելով համաներմամբ ազատ արձակել ձերբակալված հարազատներին։ Մինչ Ազգային Ժողովի մոտ գալը, բնակիչները բողոքի ակցիա էին անցկացրել նաև ՀՀ դատախազության դիմաց։
ԱԺ֊ի մոտ նախորդ ակցիայի ժամանակ՝ սեպտեմբերի 26-ին, Սարի թաղի բնակիչներն իրենց պահանջով նամակ էին հանձնել Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանին։ Նամակի տակ մոտ 500 մարդ էր ստորագրել։ Այսօր ձերբակալվածների հարազատները եկել էին ԱԺ֊ից պատասխան ստանալու համար, սակայն խորհրդարանի Քաղաքացիների ընդունելության և նամակների բաժնից նրանց ասել են՝ իրենց նամակի պատասխանը դեռ չկա և պետք է սպասել։
«Մեր ստորագրահավաքն ուղղված էր Գալուստ Սահակյանին և մեր տղաների համաներմանն էր վերաբերվում, սակայն մեզ ոչ մի պատասխան չեն տալիս։ Ասում են՝ դեռ ժամանակ կա, պատասխանը մեկ ամսում է լինում։ Իսկ մենք ժամանակ չունենք ու չենք կարող սպասել, քանի որ մեր տղաների դատը հոկտեմբերի 21-ին պիտի լինի։ Մենք հարիֆ չենք ու ժամանակ չունենք սպասելու»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Սարի Թաղի բնակիչներից Նարինե Ղազարյանը։
Բնակիչներից Լալա Բերնեցյանի խոսքով՝ այսօր ավելի վաղ դատախազությունից իրենց փոխանցել էին, որ միայն առողջական խնդիրներ ունեցող ձերբակալվածներին դեղերով ապահովելու հարցը կարող են լուծել, իսկ մեղադրանքի վերաբերյալ դատարանն է որոշում կայացնում․ «Իսկ դատարանից մենք ոչ մի հույս չունենք»։
Բերնեցյանն ասել է, որ իրենք շարունակելու են հետևողականորեն պայքարել իրենց հարազատների ազատ արձակման համար և պատրաստվում են բողոքի ակցիա անցկացնել նաև ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ։
Նշենք, որ Սարի Թաղի 9 բնակիչներ մեղադրվում են հուլիսի 19-ին իրենց թաղամասում տեղի ունեցած բախման ժամանակ ոստիկաններին հարվածելու մեջ։ Գործով որպես տուժող է անցնում 6 ոստիկան։ Մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում Սարի Թաղի 9 բնակչի սպառնում է 5-10 տարի ազատազրկում։ Բախումը տեղի էր «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ՊՊԾ գունդը գրավելուց հետո, երբ ոստիկանները փակել էին դեպի Սարի Թաղի մի հատված տանող ճանապարհը։ Թաղամասի մի մասը նաև հոսանքազրկվել ու ջրազրկվել էր, ինչից էլ բողոքում էին բնակիչները։

Родные арестованных в ходе протеста в Ереване намерены пикетировать офис президента
Группа жителей ереванского района Сари Тах провела очередную акцию протеста перед зданием парламента, требуя освободить своих родственников, арестованных после июльских столкновений с полицией. До прибытия к Национальному Собранию они пикетировали здание прокуратуры Армении.
Демонстранты надеялись получить ответ на письмо, переданное спикеру парламента Галусту Саакяну 26 сентября. Под письмом подписались порядка 500 человек. В отделе приема граждан и писем собравшимся сообщили, что ответа еще нет и им необходимо подождать.
«Акция по сбору подписей была адресована Галусту Саакяну и затрагивала освобождение наших ребят, но нам не отвечают. Говорят, что время еще есть: ответ поступает в течение месяца. А у нас времени нет, мы не можем ждать, так как суд над ребятами намечен на 21 октября. Мы не простаки, и времени у нас нет», - в беседе с Epress.am заявила Наринэ Газарян.
По словам Лалы Бернецян, в прокуратуре им сообщили о возможности решить лишь вопрос обеспечения медикаментами арестованных, имеющих проблемы со здоровьем, а решение в связи с обвинением принимает суд: «С судом мы надежд не связываем». Женщина обещает последовательную борьбу за освобождение родственников и акцию перед офисом главы государства.
Надпись на плакате «Господин президент, положите конец незаконному сведению счетов»
9 жителей района Сари Тах обвиняются в нанесении удара полицейским в ходе столкновений 19 июля. Пострадавшими по делу признаны 6 полицейских. Если обвинение подтвердится, 9 жителям района грозит от 5 до 10 лет тюрьмы. Столкновение произошло после захвата группой «Сасна Црер» полка патрульно постовой-службы полиции в районе Эребуни, когда стражи правопорядка перекрыли одну из дорог в Сари Тах. Часть района тогда обесточили и лишили воды, что и стало причиной протестов местных жителей.