«Էնպես էին ծեծում, դեղը բերանից թափվում էր»․ հացադուլ անողին հոգեբուժարան էին տարել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարդենիսի բնակիչ, փականագործ Արմեն Երանոսյանը բռնության և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի է արժանացել ոստիկանների և «Նուբարաշեն» հոգեբուժական բժշկական կենտրոնի աշխատակիցների կողմից։ Epress.am֊ի զրույցում նա պատմել է հոգեբուժարանում անցկացրած օրերի մասին։
Երանոսյանը մի քանի օր կարած բերանով հացադուլ էր անում ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց՝ պահանջելով վերականգնել իրեն աշխատավայրում։
Հոկտեմբերի 22-ին ոստիկանները նրան բռնության կիրառմամբ տարել էին հիվանդանոց, քանդել բերանի կարերը, ապա իր կամքին հակառակ տեղափոխել «Նուբարաշեն» հոգեբուժական բժշկական կենտրոն։ Երանոսյանին հոգեբուժարանում 3 օրվա ընթացքում մի քանի անգամ ստիպողաբար դեղեր են ներարկել։ Հոգեբուժական կենտրոնից նրան հոկտեմբերի 24-ին դուրս են հանել «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության իրավապաշտպանները։
Վարդենիսի բնակիչը պատմել է, որ հոգեբուժարանում իրեն ծեծի են ենթարկել, երբ հրաժարվել է դեղեր ընդունել․ «Օրը 3 անգամ դեղեր էին սրսկում, որոնցից թմրում ու գիտակցությունս կորցնում էի, իսկ երբ արթնանում էի, խնդրում էի, որ էլ չսրսկեն։ Բայց զոռով բերանս դեղ էին լցնում ու սրսկում էին նորից։ Ոչ թե մենակ ինձ էին ծեծում, բոլորին․․․ էնպես էին ծեծում, դեղը բերանից գալիս, թափվում էր։ Ես էդ տեսարանը չէի կարում տենալ, հոգեկանիս վրա ազդում էր, ասում էի՝ ինձ մեկուսացրեք, գոնե ես չտենամ։ Իմ նման էլի մարդիկ կային այնտեղ, որ ոչ մի խնդիր չունեին, բայց ստիպողաբար պահում էին։ Ինձ հոգեբուժարանում ասում էին, եթե հրաժարվես դեղերից՝ մենք դատարան կդիմենք ու քեզ 6 ամիս կպահենք ստեղ, հետո էլի կերկարացնենք ու դու սաղ կյանքդ կմնաս ստեղ»։
Նա նաև պատմել է, որ հոհգեբուժարանում հիվանդներին ստիպում էին կատարել այնպիսի աշխատանքներ, որոնք պետք է բուժաշխատողներն անեին․ «Հիվանդներին ստիպում էին, որ գործ անեն, մաքրեն, անգամ զուգարանները մաքրում էին, գալիս էին, ասում՝ էս ո՞նց ես մաքրել, նորից մաքրի»։
Չնայած ճնշումներին Երանոսյանը պնդում է, որ շարունակելու է բողոքի ակցիաները Կառավարության շենքի դիմաց։

Vardenis resident and a former locksmith at the Sotk gold mine Armen Yeranosyan claims he was subjected to violent and derogatory treatment by law-enforcement officers and the staff of Yerevan's Nubarashen psychiatric hospital where he forcibly spent 3 days after staging a 5-day hunger strike and stitching up his lips outside the Government building in protest of being unfairly fired from his job.
“They'd inject me with drugs three times a day; I'd get numb and lose consciousness, and when I'd finally come to, I'd ask them not to inject me any more,” Yeranosyan, who was allowed to leave the mental hospital only after the intervention of the human rights activists from the Armenian Helsinki Association, said in an Epress.am interview following his release. “But they'd forcibly put pills into my mouth and inject me over and over again," he added.
“They'd forcibly put pills into my mouth and inject me over and over again […] I was not the only one there who was being subjected to ill-treatment; the staff would forcibly put pills into the other patients' mouths and then hit them so strongly that the pill would fall out. I could not watch it; it was a very stressful experience for me, but all my please to take me to a solitary room were ignored.”
According to Yeranosyan, the Nubarashen staff threatened to get a court order and keep the man at the psychiatric hospital for 6 months if he refused to take the drugs; “Then they said they'd repeatedly extend the period and I'd spend my whole life there,” he said, adding that he intended to continue his protest actions outside the Government building despite the persecution that he had to suffer.