«Սասնա ծռերի» անդամներից մեկին նաև սպանության մեղադրանք է առաջադրվել
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Սմբատ Բարսեղյանին մեղադրանքը լրացվել է։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՊՊԾ գնդի մոտ ոստիկանության զորքերի ծառայող Յուրա Տեփանոսյանի սպանության համար:
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Բարսեղյանի պաշտպան Հայկ Ալումյան։
Նշենք, որ Տեփանոսյանի մահվանից հետո ՀՀ ոստիկանության մամուլի ծառայության ղեկավար Աշոտ Ահարոնյանը հայտարարել էր, որ ոստիկանը սպանվել է ՊՊԾ գնդի տարածքից արձակած դիպուկահարի կրակոցից՝ գտնվելով 350-400 մետր հեռավորության վրա՝ ավտոմեքենայի մեջ:
Ի հակադրություն ոստիկանության ներկայացուցչի, «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Վարուժան Ավետիսյանը հավաստիացրել էր, որ այդ վայրն իրենց համար տեսանելի չէ և ամենայն հավանականությամբ, նա սպանվել է հենց ոստիկանների դիպուկահարի աջուձախ արձակած կրակոցից։
Մինչև սպանության հոդվածն ավելացնելը, Բարսեղյանը մեղադրվում էր նաև կազմակերպված խմբի կողմից պատանդ վերցնելու, ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու, կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով զենք/զինամթերք հափշտակելու մեջ։
Հայկ Ալումյանի հավաստմամբ՝ Բարսեղյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքները։
Նշենք, որ Սմբատ Բարսեղյանը «Սասնա ծռեր» խմբի կազմում այս տարվա հուլիսի 17-ին մուտք էր գործել Երևանի Էրեբունի համայնքում գտնվող Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գունդ։ Խումբը պահանջում էր Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը և քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը։
Խմբի անդամները զենքերը վայր են դրել հուլիսի 31-ին։ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող Սմբատ Բարսեղյանը նաև հացադուլ է արել՝ պահանջելով պատշաճ բուշօգնություն ապահովել «Սասնա ծռեր» խմբի վիրավոր անդամների համար և տեղափոխել նրանց քաղաքացիական հիվանդանոցներ։

Home / Armenia / ‘Daredevils of Sasun’ Gunman Charged with Police Officer’s Murder
Smbat Barseghyan, one of the gunmen who seized a Yerevan police station in July, has been charged today with the murder of officer Yura Tepanosyan who was fatally shot on July 30 while sitting in a car parked some 400 meters from the besieged building, Hayk Alumyan, a lawyer for Barseghyan, told Epress.am on Tuesday, adding that his client denies the charge of murder.
The gunman, along with the nearly three dozen other members of the anti-government armed group, had, until now, been facing charges of illegally acquiring weapons, seizing state buildings, vehicles and/or communications facilities, and taking hostages.
Immediately after the officer’s deaths, Armenia’s police released a statement to accuse the gunmen of firing the fatal shot. However, one of the group’s leaders, Varuzhan Avetisyan, countered the accusation, insisting that the spot where the officer’s car was parked was out of the group’s sight. Avetisyan further suggested that Tepanosyan “must have been killed by one of the random sniper shots police were firing” around the besieged station.
The “Daredevils of Sasun” armed group seized the police compound in Yerevan’s Erebuni district to demand the resignation of Armenian president Serzh Sarksyan and the release of jailed opposition politician and leader of anti-government Founding Parliament movement Jirayr Sefilyan. The group remained holed up in the compound for two weeks, before finally laying down their weapons on July 31.