Ասելիք ունեն, բայց ծառայության մեջ են․ ինչ էր կատարվում ապրիլին սահմանագծում
Ինչպես են զոհվել զինծառայողները ապրիլյան բախումների ժամանակ։ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը զրուցել է տասնյակ զոհվածների հարազատների հետ, որոնցից մի քանիսը պատմել են սահմանագծին առաջացած խնդիրների, մասնավորապես, ռազմթերքի ոչ բավարար քանակի, տեխնիկայի անսարքության մասին։ Ներկայացնում ենք իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցից որոշ հատվածներ․
Զինծառայող 1․ զոհվել է Մարտակերտում, 2016 թվականի ապրիլի 2-ին: Հարազատները զոհերի մեծ թիվը կապում են սպառազինության, զենք-զինամթերքի անբավարար քանակի, ինչպես նաև պատերազմական գործողությունների սկսման վերաբերյալ հետախուզական տվյալների բացակայության հետ: Ըստ հարազատների՝ հակառակորդ կողմը հաճախ է տանկերն առաջ բերում, որի հետևանքով դատարկվում են սահմանակից գյուղերը:
Զինծառայող 2․ զոհվել է Ջաբրայիլում 2016 թ. ապրիլի 2-ին: Հարազատները գնացել են զոհվելու վայր և իրենց ստացած տեղեկությունների համաձայն՝ այդ հատվածում ծառայած զինվորներից ոչ-ոք ողջ չի մնացել, քանի որ եղել են անպատրաստ, բավարար քանակով զենք չեն ունեցել դիմակայելու համար: Նրանց ուղղությամբ հակառակորդի տանկերը առաջ են եկել, ինչը հնարավոր չէր չնկատել: Զինծառայողի հարազատները միտումնավորություն են տեսնում նրանում, որ որևէ ջանք չի գործադրվել դիրքերն ամրացնելու, զինծառայողներին անհրաժեշտ զինամթերքով ապահովելու համար: Ըստ նրանց՝ Ջաբրայիլում «բարձիթողի վիճակ է եղել, տանկերը եղել են անսարք վիճակում: Կուբաթլուից Ջաբրայիլ տանող ճանապարհին բավականին շատ անսարք տանկեր են կանգնած եղել, որոնցից շատերի մեջ վառելիքի փոխարեն ջուր է լցված եղել, երբ շարժիչը միացրել են, որ առաջնագիծ մեկնեն, շարժիչը խափանվել է»: Զինծառայողի հարազատների հետ հանդիպած զինակիցները հայտնել են, որ «ասելիք» շատ ունեն, սակայն ծառայության մեջ գտնվելու ընթացքում չեն կարող խոսել այդ մասին:
Զինծառայող 3․ զոհվել է Ջաբրայիլում 2016 թ. ապրիլի 2-ին: Հարազատները հայտնել են, որ պատերազմական գործողությունների ժամանակ իրենց որդին բավարար քանակով ռազմամթերք չի ունեցել, որի պատճառով մեծ թվով զոհեր են եղել:
Զինծառայող 4․ զոհվել է Ջաբրայիլում 2016 թ. ապրիլի 2-ին: Հարազատները հայտնել են, որ հանկարծակի եկած զինծառայողները երկար ժամանակ մարտի են բռնվել հակառակորդի հետ, մինչև ապրիլի 2-ի առավոտյան ժամը 7:30 կապ են հաստատել հրամանատարական շտաբի հետ՝ խնդրելով աջակցել և հայտնել հետագա գործողությունների մասին, բայց որևէ պատասխան և հրահանգ չեն ստացել:
Զինծառայող 5․ զոհվել է Թալիշում 2016 թ. ապրիլի 2-ին: Հոր խոսքերով՝ որդին իր զինվորների հետ միանգամից սկսել է Թալիշի դիրքերի հետ բերելը, հաջողությամբ 2 դիրք են գրավել, որից հետո որդու զենքը՝ գնդացիրը, փչացել է, խցանվել, նա խնդրել է մյուս գնդացրորդին, որպեսզի վերցնի մյուսի զենքը և մարտի դուրս գա, սակայն բացասական պատասխան ստանալով՝ գիշերը փոքր լապտերի լույսի ներքո քանդել և վերանորոգել է զենքը՝ մյուսների հետ դուրս գալով երրորդ ամենակարևոր դիրքի գրավմանը, որը եղել է բարձունքի վրա: Զինծառայողի սպանվելուց հետո նրա ծառայակիցները գրեթե գրաված են եղել վերոհիշյալ դիրքը, սակայն հրաման են ստացել հետ նահանջի և հետ են եկել: Մինչ այժմ, ըստ զինծառայողի հոր հայտնած տեղեկատվության, այդ դիրքը գտնվում է հակառակորդի հսկողության տակ:
Զինծառայող 6․ զոհվել է Ջաբրայիլում 2016 թ. ապրիլի 2-ին: Հայրը իր դժգոհությունն է հայտնել սպառազինության անբավարար քանակից, զինտեխնիկայի անբարեկարգ վիճակից: Նա ապրիլի 2-ից մինչև ապրիլի 10-ը գտնվել է Արցախում և անձամբ տեսել է՝ ինչ է կատարվել: «Տանկերն ինչի՞ չգնացին էնտեղ կռիվ տալու, քանի որ ակումլյատոր չունեին, քանի որ դրանք շուկաներում վաճառքի են դրված: ԲՄՊ-ները չեն կարողացել մինչև վերջ հասնել, քանի որ վառելիքի փոխարեն լցված են եղել ջրով: Կամավորներին չեն կարողացել ապահովել անհրաժեշտ քանակի փամփուշտներով։ Հատկացրել են 60 հատ փամփուշտ յուրաքանչյուրին, որն ընդամենը 1,5 րոպե հետո կարող է ավարտվել:
Զինծառայող 7․ զոհվել է Ջաբրայիլում 2016 թ. ապրիլի 2-ին: Ծառայակիցները ծնողին պատմել են, որ 19-րդ բարձունքում որդին մի զինծառայողի հետ կռվել են մինչև ապրիլի 2-ի առավոտյան ժամը 9-ի կողմերը: Նա միայնակ շարունակել է կռվել՝ հետ ուղարկելով զինակցին: Հայրը այն կարծիքին է, որ լավ պատրաստված լինելու, բանակի միջոցները մսխած չլինելու ու բավականաչափ զինտեխնիկա ունենալու դեպքում վիճակն այլ կերպ կարող էր լինել:
Զինծառայող 8․ զոհվել է Ջաբրայիլում 2016 թ. ապրիլի 3-ին: Մարտի է բռնվել 1970-ականների արտադրության տանկով հակառակորդի 5 տանկի դիմաց, որոնց, ըստ հարազատների, նա խոցել է: Զինծառայողի եղբոր ունեցած տվյալների համաձայն՝ նա և նրա անձնակազմը եղել են 321 համարի տանկով, որը եղել է հենց զինծառայողին կցված տեխնիկան, սակայն զինծառայողը մահացել է այլ տանկի մեջ:
Զինծառայող 9․ զոհվել է Մարտակերտում, 2016 թ. ապրիլի 2-ին: Հարազատները հայտնում են, որ իրենց որդին և ծառայակիցները զոհվել են անհամեմատ մեծ թվով հակառակորդին դիմակայելու համար անհրաժեշտ քանակի զինամթերք չունենալու հետևանքով:
Զինծառայող 10․ զոհվել է Թալիշում 2016 թ. ապրիլի 4-ին: Հարազատները մահվան պատճառ են համարում սխալ հրամանը՝ նշելով, որ «վերևներում գիտեն, ինչ է կատարվում»:
Զինծառայող 11․ զոհվել է Թալիշում 2016 թ. ապրիլի 2-ին: Հարազատներն իրենց որդու զոհվելու հետ կապված նշում են, որ զինամթերքը վերջացել է և չի ապահովվել նոր զինամթերքի մատակարարում:
Զինծառայող 12․ զոհվել է Մարտակերտում, 2016 թ. ապրիլի 26-ին: Զինծառայողի ծնողները հանդիպել են հրամանատարի հետ և հարցրել, թե ինչու մարտական դիրքի 3-րդ գծում գտնվող իրենց որդին այդ պահին զրահաբաճկոնով չի եղել, որին ի պատասխան վերջինս հայտնել է, թե դրանց քանակը քիչ է, այդ պատճառով էլ նախ առաջնագծի տղաներին են ապահովում: Ծնողները վստահ են, որ նույնիսկ այդ բոլոր իրադարձություններից հետո զինծառայողները ապահովված չեն անվտանգության միջոցներով:

Families Blame Armenian Soldiers' Deaths in April on Weapons Shortage and Malfunctioning Equipment
Over the past few months, the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office carried out a study into the circumstances surrounding the deaths of Armenian servicemen during the April escalation of the Nagorno-Karabakh conflict. The human rights organization has published a report on its findings, stressing that most of the soldiers' families linked the deaths with a shortage of ammunition and malfunctioning weapons and equipment. Some sections of the HCAV report are presented below:
Soldier No.1: killed on April 2, 2016, in Martakert. The relatives link the large number of victims with an insufficient number of weapons and ammunition, as well as with the lack of investigative data about the start of military operations. According to the relatives, the adversary periodically advances its tanks, resulting in emptying of border villages.
Soldier No. 2: killed on April 2, 2016, in Jabrail. The relatives went to the soldier's place of death and learned that all the servicemen fighting in that area had been killed because they had been caught unprepared and did not have enough weapons to fight the enemy forces. Enemy tanks were constantly moving in their direction could not have gone unnoticed. The soldier's relatives therefore believe that there was in intent in officials' lack of effort to strengthen the combat positions and provide the servicemen with proper ammunition.
“The Jabrail positions were totally neglected, the tanks were malfunctioning. A number of faulty tanks were stuck on the road from Kubatlu in Jabrail, many of which had been filled with water instead of fuel and failed when the soldiers started the engine to move to the front,” the relatives said, adding that the killed soldiers' fellow servicemen had told them during their visit that they had “a lot to say” but did not dare to because they were still serving.
Soldier No. 3: killed on April 2, 2016, in Jabrail. The family said their son and a large number of his fellows had died because of not having sufficient weapons.
Soldier No. 4: killed on April 2, 2016, in Jabrail. The relatives said the soldiers had been caught off guard by the enemy forces and fought against them until managing to contact the commanders at 7:30 am on April 2 and asking for help and advise on how to proceed. The soldiers, however, did not receive any response.
Soldier No. 5: killed on April 2, 2016, in Talish. According to the father, his son, along with fellow servicemen, had immediately started to fight for the seized positions, two of which they managed to successfully reclaim. Then, the father said, the soldier's machine gun began to malfunction and he asked another gunner's permission to take his weapon and go into battle. The latter refused, but, nevertheless, the soldier tried to repair his own gun over the night and joined his fellows in retaking the third and most important position the following morning. After the soldier's death, his fellows had nearly reclaimed the position but were forced to retreat after receiving a corresponding order from commanders. To date, the father said, the aforementioned position is under enemy control.
Soldier No. 6: killed on April 2, 2016, in Jabrail. The father complained about a weapons shortage and malfunctioning military equipment. He visited Karabakh on April 2-10 and personally witnessed the situation. “Why did not the tanks go to the front? Because they did not have batteries. IFVs could not reach the positions because they had been filled with water and not fuel. Volunteers were not provided with sufficient ammunition: each of them was given 60 bullets – enough to hardly last them 1,5 minutes.
Soldier No. 7: killed on April 2, 2016, in Jabrail. The soldier's fellow servicemen told his parents that he had fought an enemy soldier on his own until 9 am on April 2, making his companion go back to the unit. The father is convinced that the situation would have been different had army resources not been embezzled and spent instead on proper military equipment.
Soldier No. 8: killed on April 3, 2016, in Jabrail. Went into battle against 5 enemy tanks and managed to knock them out on a 1970 tank. According to the soldier's brother, the soldier's staff and he had been fighting on the No. 321 tank – the vehicle which had been assigned to him – but his body was subsequently found in a different tank.
Soldier No. 9: killed on April 2, 2016, in Martakert. The relatives said the soldier and his fellows had been outnumbered by the enemy and did not have enough weapons and ammunition to fight back.
Soldier No. 10: killed on April 2, 2016, in Talish. The family said the unit had run out of ammunition and were not provided with new rounds.