Դատարանից պահանջում են կալանավորել Ջունգլին կնոջը փողոցում ծեծելուց հետո
Ղարաբաղյան պատերազմի վետերան, 52-ամյա Վարդան Թումանյանի իրավահաջորդները միջնորդություն կներկայացնեն դատարան՝ պահանջելով կալանավորել Թումանյանի մահվան գործով որպես մեղադրյալ անցնող Ջունգլ մականունով հայտնի Գևորգ Սարգսյանին (լուսանկարում՝ ձախից)։
Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Թումանյանի այրիի ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Մուրադյանը։ Նման միջնորդություն ներկայացնելու պատճառն այն է, որ Գևորգ Սարգսյանը, լինելով ազատության մեջ, ըստ Թումանյանի կողմի, նոր հանցագործություն է կատարել։ Հրապարակախոս Զառա Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ շաբաթ օրը Երևանի Տերյան փողոցում ականատես է եղել՝ ինչպես է Սարգսյանը դաժանորեն ծեծել իր կնոջը: Հովհաննիսյանի միջամտությամբ կինը տեղափոխվել էր ոստիկանության բաժանմունք։
«Խախտվել են խափանման միջոցի պայմանները։ Կալանքը կիրառվում է, երբ վտանգ կա, որ, լինելով ազատության մեջ, մեղադրյալը կարող է նոր հանցագործություններ անել»,֊ ասել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Սարգսյանը մեղադրվում է Թումանյանին ծեծելու մեջ։ Այդ գործով նախկինում նա կալանավորված է եղել, սակայն դատաբժշկական փորձաքննությունը եզրակացրել է, թե Վարդան Թումանյանի մահը (մահացել է ծեծից մեկ օր անց) անմիջականորեն կապ չի ունեցել ծեծի հետ, Սարգսյանը ազատ է արձակվել չհեռանալու մասին ստորագրությամբ։
Վարդան Թումանյանի հարազատները պնդում են, որ պատկան մարմինները իրավունք չունեին ստորագրության դիմաց ազատ արձակել քրեական գործով անցնող Սարգսյանին, ինչպես միջադեպի այլ մասնակիցներին և դրա համար կաշառք են վերցնել։ Թումանյանի այրին՝ Տանյա Մելքումյանը, Epress.am֊ի հետ զրույցում պատմել էր, որ մեղադրյալներ Վիկտոր Հովսեփյանը, Սարգիս Ղուկասյանը և Գևորգ Սարգսյանը եկել էին իր ամուսնուն «տեսնելու» նրանից հետո, երբ Վարդանը շախմատ խաղալիս վիճել է իրենց պապիկի հետ։ Մահվանից հետո անցկացված առաջին փորձաքննությունը եզրակացրել էր, թե Թումանյանի մահը վրա է հասել ստացած վնասվածքների հետևանքով, սակայն, ըստ երկրորդ փորձաքննության, Վարդան Թումանյանը մահացել է, քանի որ ուներ բնածին արատ:

Избивший жену в центре Еревана доставлен в медцентр с колото-резаной раной
16:00 27 ноября, около 5 часов утра, Саргсяна доставили в медцентр «Святой Григорий Просветитель» с диагнозом «колото-резаная рана в верхней части левого бедра», ведется следствие. Об этом Epress.am сообщили в полиции Армении. По словам сотрудника медцентра, Саргсян находится в реанимации. Мужчина обвинялся в избиении скончавшегося впоследствии ветерана Карабаха Вардана Туманяна, однако был освобожден под подписку. В воскресенье, напомним, публицист Зара Ованисян заявила, что 26 ноября стала очевидцем жестокого избиения Саргсяном жены в центре Еревана.
Правопреемники 52-летнего Вардана Туманяна подадут ходатайство с требованием арестовать обвиняемого в участии в инциденте Геворга Саргсяна (на фото слева). Об этом Epress.am сообщил представитель вдовы ветерана, адвокат Тигран Мурадян. Поводом для ходатайства послужило совершение Саргсяном нового преступления.
«Нарушены условия меры пресечения. Арест применяется при наличии угрозы того, что, будучи на свободе, обвиняемый снова может совершить преступление», - заметил собеседник.
Геворг Саргсян был арестован в рамках дела о смерти Туманяна и обвинялся в избиении. Однако судмедэкспертиза установила, что смерть ветарана Карабаха Туманяна, который скончался на следующий день, не имела непосредственной связи с избиением, и Саргсяна освободили под подписку о невыезде.
Родственники Туманяна утверждают, что компетентные органы не имели права освобождать его, как и других участников инцидента, под подписку и получили взятку. Тогда вдова Таня Мелкумян рассказала, что обвиняемые пришли к Туманяну после его ссоры с их дедом во время игры в шахматы. Таня Мелкумян стала свидетельницей избиения: Туманяна били по голове и животу. Их освободили под подписку после оглашения результатов второй судмедэкспертизы, которая опровергла заключение первой о том, что смерть Туманяна наступила в результате полученных травм. По результатам второй экспертизы, ветеран Карабаха скончался из-за «врожденного порока».