«Աշտարակ կաթի» աշխատակիցները պահանջում են չվճարված աշխատավարձերը
Այսօր «Աշտարակ կաթ» գործարանի երևանյան գրասենյակի մոտ ընկերության մոտ երկու տասնյակ աշխատակիցներ բողոքի ցույց են կազմակերպել՝ պահանջելով վճարել աշխատավարձի պարտքը։
«Ազատություն TV»-ի տեսանյութում գործարանի նախկին աշխատակիցները լրագրողին ասում են, որ չեն ստացել 5-6 ամսվա աշխատավարձերը և նրանցից շատերին գործարանը պարտք է մոտ 2 միլիոն դրամի չափ գումար։ Աշխատավարձ չի ստացել մոտ 300 աշխատող։
Նրանց խոսքով՝ մինչ օրս իրենց պարզ չէ, թե ումից՝ գործարանի ներկա, թե նախկին սեփականատերերից կարող են պահանջել իրենց աշխատավարձերը։
Նշենք, որ նոյեմբերին ԱԺ նախկին պատգամավոր Աշոտ Ափոյանին պատկանող «Աշտարակ կաթ» ընկերությունը դադարեցրել էր աշխատանքը կուտակած պարտքերի պատճառով։ Դեկտեմբերի առաջին օրերին հայտնի դարձավ, որ ընկերությունը ձեռք է բերել ամերիկյան «Ադրա Ռեմարա» ընկերությունը, որի ներկայացուցիչները ներկայումս «Աշտարակ կաթ»֊ում առողջացման ծրագիր են իրականացնում։
«Մեր իրավաբանին հարցնում ենք գործարանի կարգավիճակը, ասում ա՝ հայտնի չի։ Ասում ենք՝ իրա՞նք են մեր իրավահաջորդը, ասում ա՝ հայտնի չի։ Իրանք խլե՞լ են այդ գործարանը, ասում ա՝ հայտնի չի։ Եթե ոչ մի բան հայտնի չի, ուրեմն փողերն էլ հայտնի չի՝ երբ կտան»,- «Ազատության» հետ զրույցում ասել է գործարանի նախկին աշխատակիցներից մեկը, որին ընկերությունը պարտք է մոտ 1 միլիոն 300 հազար դրամ։
Բողոքողների խոսքով՝ նոր սեփականատերերի ի հայտ գալուց հետո ամեն անգամ, երբ իրենք պահանջել են աշխատավարձերը, իրենց պատասխանել են․ «Մե՞նք ենք ձեզ աշխատացրել, որ մենք վճարենք»։ Սակայն աշխատողներն ընդգծում են, որ ըստ օրենքի իրավահաջորդը պարտավոր է տալ իրենց գումարները։
«Հինը չենք իմանում՝ ինչ է եղել, իսկ նորերը չգիտեք՝ ոնց են եկել... վաճառվե՞լ է, արենդա՞ է... մեզ ոչ մեկը ոչ մի բան չի ասում», ֊ նշել է աշխատակիցներից մեկը
«Աշտարակ կաթի» առողջացման ծրագրի ղեկավար Արտակ Ավագյանը «Ազատության» հետ զրույցում նշել է, որ խնդիրները լուծվելու են, սակայն չի ասել՝ ով է վճարելու գործարանի աշխատակիցների գումարները։ Նա հույս է հայտնել, որ մինչև գարուն առողջացման ծրագիրն արդեն ավարտված կլինի․ «Շատ վատ վիճակում է եղել գործարանը։ Առողջացման ծրագրի շրջանակներում մտնում է բոլորի հարցին տալ դրական պատասխան։ Ամեն ինչ փուլ առ փուլ պետք է կատարվի։ Քանի դեռ գործարանը վերջնական վճարունակ չի դառել, ժամկետներ ասելու պատրաստ չէ, բայց որ բոլորին լինելու է դրական պատասխան, դա միանշանակ է»։

Several dozen employees of Ashtarak Kat, a bankrupt Armenian dairy company that hasn’t paid its nearly 300 employees in months, gathered today outside the company's Yerevan office to demand their unpaid salaries. The protesters told reporters that they have yet to receive wages for 5-6 months - nearly 2 million drams (about $4 146) each – and they have no idea who to demand the money from, the company's former or current owners.
Note, Ashtarak Kat, previously owned by former non-partisan lawmaker Ashot Apoyan, stopped production briefly in November because of a large amount of accumulated debt. The company has since been acquired by the American Adra Remara Enterprises, whose representatives have been implementing rehabilitation works at Ashtarak Kat.
“We ask the company lawyer what the factory's current status is, and he says it's still unknown. We ask whether it now belongs to , and he against says it's unknown. If everything is 'unknown,' then it is also unknown when we'll be paid our money,” an Ashtarak Kat employee owed 1,3 million drams told RFE/RL's Armenian service.
The protesters insist that the new owners – despite being obliged by law to pay their back wages - have been refusing to pay their debts, claiming that “you didn't work for us then.”
Speaking to Azatutyun, Artak Avagyan, Ashtarak Kat's rehabilitation program manager, expressed his firm conviction that the issues would be resolved; the official, however, did not offer concrete answers about the employee unpaid wages. “The factory was in a very rough state. The rehabilitation program envisages positive solutions to everyone's problems. The company, however, is still not solvent, and is therefore unable to give a specific date range for the payments,” Avagyan said.