«Աշտարակ կաթի» աշխատակիցները պահանջում են չվճարված աշխատավարձերը
Այսօր «Աշտարակ կաթ» գործարանի երևանյան գրասենյակի մոտ ընկերության մոտ երկու տասնյակ աշխատակիցներ բողոքի ցույց են կազմակերպել՝ պահանջելով վճարել աշխատավարձի պարտքը։
«Ազատություն TV»-ի տեսանյութում գործարանի նախկին աշխատակիցները լրագրողին ասում են, որ չեն ստացել 5-6 ամսվա աշխատավարձերը և նրանցից շատերին գործարանը պարտք է մոտ 2 միլիոն դրամի չափ գումար։ Աշխատավարձ չի ստացել մոտ 300 աշխատող։
Նրանց խոսքով՝ մինչ օրս իրենց պարզ չէ, թե ումից՝ գործարանի ներկա, թե նախկին սեփականատերերից կարող են պահանջել իրենց աշխատավարձերը։
Նշենք, որ նոյեմբերին ԱԺ նախկին պատգամավոր Աշոտ Ափոյանին պատկանող «Աշտարակ կաթ» ընկերությունը դադարեցրել էր աշխատանքը կուտակած պարտքերի պատճառով։ Դեկտեմբերի առաջին օրերին հայտնի դարձավ, որ ընկերությունը ձեռք է բերել ամերիկյան «Ադրա Ռեմարա» ընկերությունը, որի ներկայացուցիչները ներկայումս «Աշտարակ կաթ»֊ում առողջացման ծրագիր են իրականացնում։
«Մեր իրավաբանին հարցնում ենք գործարանի կարգավիճակը, ասում ա՝ հայտնի չի։ Ասում ենք՝ իրա՞նք են մեր իրավահաջորդը, ասում ա՝ հայտնի չի։ Իրանք խլե՞լ են այդ գործարանը, ասում ա՝ հայտնի չի։ Եթե ոչ մի բան հայտնի չի, ուրեմն փողերն էլ հայտնի չի՝ երբ կտան»,- «Ազատության» հետ զրույցում ասել է գործարանի նախկին աշխատակիցներից մեկը, որին ընկերությունը պարտք է մոտ 1 միլիոն 300 հազար դրամ։
Բողոքողների խոսքով՝ նոր սեփականատերերի ի հայտ գալուց հետո ամեն անգամ, երբ իրենք պահանջել են աշխատավարձերը, իրենց պատասխանել են․ «Մե՞նք ենք ձեզ աշխատացրել, որ մենք վճարենք»։ Սակայն աշխատողներն ընդգծում են, որ ըստ օրենքի իրավահաջորդը պարտավոր է տալ իրենց գումարները։
«Հինը չենք իմանում՝ ինչ է եղել, իսկ նորերը չգիտեք՝ ոնց են եկել... վաճառվե՞լ է, արենդա՞ է... մեզ ոչ մեկը ոչ մի բան չի ասում», ֊ նշել է աշխատակիցներից մեկը
«Աշտարակ կաթի» առողջացման ծրագրի ղեկավար Արտակ Ավագյանը «Ազատության» հետ զրույցում նշել է, որ խնդիրները լուծվելու են, սակայն չի ասել՝ ով է վճարելու գործարանի աշխատակիցների գումարները։ Նա հույս է հայտնել, որ մինչև գարուն առողջացման ծրագիրն արդեն ավարտված կլինի․ «Շատ վատ վիճակում է եղել գործարանը։ Առողջացման ծրագրի շրջանակներում մտնում է բոլորի հարցին տալ դրական պատասխան։ Ամեն ինչ փուլ առ փուլ պետք է կատարվի։ Քանի դեռ գործարանը վերջնական վճարունակ չի դառել, ժամկետներ ասելու պատրաստ չէ, բայց որ բոլորին լինելու է դրական պատասխան, դա միանշանակ է»։

Сотрудники «Аштарак кат» не знают, с нового или старого руководства требовать зарплат
У офиса завода компании-производителя молочных продуктов «Аштарак кат» в Ереване прошла акция протеста нескольких десятков сотрудников, требующих погасить задолженность по зарплате.
На видео «Азатутюн TV» (Azatutyun.am) протестующие рассказывают, что не получили зарплаты за 5-6 месяцев, многим из них завод задолжал более 4000 долларов. Выплаты зарплат ждут порядка 300 сотрудников.
До сих пор, говорят они, непонятно, у кого требовать денег – у бывших или нынешних владельцев завода.
В ноябре принадлежавшая экс-депутату Ашоту Апояну компания прекратила свою деятельность из-за долгов. В начале декабря стало известно, что «Аштарак кат» приобрела американская «Адра Ремара», представители которой проводят программу финансового оздоровления компании.
«Спрашиваем нашего юриста о статусе завода, говорит «неизвестно». Спрашиваем, они ли являются нашими правопреемниками, говорит «неизвестно». Они отобрали этот завод? Отвечает «неизвестно». Если ничего неизвестно, значит, неизвестно, когда дадут деньги», - заявил один из сотрудников. Компания задолжала ему порядка 1 млн. 300 тыс. драмов.
По словам протестующих, на требования выплатить зарплаты новые владельцы компании отвечают: «Разве вы у нас работали?». Однако участники акции отмечают, что по закону правопреемник обязан заплатить.
«Мы не знаем, что стало с бывшими владельцами и как пришли новые. продан? Взят в аренду? Нам никто ничего не говорит», - заключил протестующий.
Руководитель программы оздоровления «Аштарак кат» Артак Авагян в беседе с радиостанцией заверил, что проблемы будут устранены, однако не сказал, кто погасит задолженность. Он выразил надежду, что программа оздоровления завершится до весны. «Завод был в очень плохом состоянии. Программа оздоровления направлена на положительное решение вопроса. Все должно быть сделано поэтапно. До тех пор, пока завод не станет платежеспособным, называть сроки он не готов, но все получат положительный ответ – это однозначно».