«Արցախ լոտոյի» 2000-դրամանոց տոմսերը պետաշխատողներին վաճառում են պարտադիր֊կամավոր սկզբունքով
Հայաստանյան մի շարք նախարարությունների և դրանց ենթակա ՊՈԱԿ֊ների աշխատողներին ղեկավարությունը պարտադրում է «Արցախի ազգային վիճակախաղի» տոմսեր գնել՝ մասնակցելու համար «Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայողների սոցիալական խնդիրների լուծմանը»։ Այս պրակտիկան տարբեր պետական հաստատություններում շարունակվում է արդեն մի քանի տարի։
Epress.am-ի տեղեկություններով՝ այս տարի որոշ ՊՈԱԿ֊ների աշխատողներ փորձել են հրաժարվել վիճակախաղի 2000 դրամ արժողությամբ տոմսերը գնելուց, սակայն նրանց ասել են, որ դա պարտադիր է։
Վիճակախաղի տոմսի վրա կարդում ենք․ «Վիճակախաղում խաղարկվում են «թողարկված է Արցախում» տարբերանշան կրող և ավանդական արհեստների ծնունդ հանդիսացող արտադրատեսակներ։ Ունեցիր վիճակախաղի մեկ տոմս և կոլեկտիվ պատասխանատվություն վերցրու Արցախի շենացման հարցում»։
«Արցախի ազգային վիճակախաղի» տոմսերը պարտադիր֊կամավոր սկզբունքով վաճառվել են նաև անցյալ տարիներին։ «Հրապարակ» օրաթերթը գրել էր, որ 2014 թվականին երևանյան դպրոցներում ուսուցիչներին «ստիպում են իրացնել «Արցախ լոտո» վիճակախաղը»:
2013 թվականին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը նշել էր, որ վիճակախաղի տոմսերը պարտադրաբար վաճառվում էին Ագրարային համալսարանում։
«Այցելելով բուհ՝ թերթի թղթակիցը տեսել է, որ վիճակախաղի գովազդը փակցված է շենքի ներսում: «Շահում ես դու, շահում է երկիրը» ազդարարում է գովազդը, իսկ լոտոյի տոմսի վրա գրված է. «Մասնակցելով վիճակախաղին՝ դուք կնպաստեք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վերաբնակեցմանը»», ֊ գրել էր թերթը։

Government Workers Forced to Buy Lottery Tickets to 'Help' Karabakh Soldiers
The staffs of a number of Armenian ministries and their subordinate non-profits organizations are being mandated to buy Artsakh National Lottery tickets “to help resolve the social issues of Nagorno-Karabakh defense army servicemen.” According to information available to Epress.am, some of the employees of the non-profits have tried to refuse to buy the 2000-dram tickets, but had to eventually oblige when told by superiors that the “contribution” was mandatory.
loto
The main purpose of the lottery, according to its official description, is to contribute to the production and distribution of national handicrafts around the world. “Get one lottery ticket and take collective responsibility for the development of Artsakh,” the description on the ticket says.
According to multiple past media reports, the voluntary-compulsory distribution of the lottery tickets in various state institutions has been ongoing for many years. In 2014, Hraparak newspaper wrote that Yerevan schoolteachers were being forced to sell the tickets at schools. In 2013, Haykakan Zhamanak had reported that the tickets were being circulated at the National Agrarian University.
“Our reporter visited the university and saw the lottery's advertising posters inside the building. 'You win – wins the country,' the posters said. The description on the ticket, meanwhile, claimed that 'by taking part in the lottery you will contribute to the repatriation of Artsakh,'” the paper had written.