«Արցախ լոտոյի» 2000-դրամանոց տոմսերը պետաշխատողներին վաճառում են պարտադիր֊կամավոր սկզբունքով
Հայաստանյան մի շարք նախարարությունների և դրանց ենթակա ՊՈԱԿ֊ների աշխատողներին ղեկավարությունը պարտադրում է «Արցախի ազգային վիճակախաղի» տոմսեր գնել՝ մասնակցելու համար «Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայողների սոցիալական խնդիրների լուծմանը»։ Այս պրակտիկան տարբեր պետական հաստատություններում շարունակվում է արդեն մի քանի տարի։
Epress.am-ի տեղեկություններով՝ այս տարի որոշ ՊՈԱԿ֊ների աշխատողներ փորձել են հրաժարվել վիճակախաղի 2000 դրամ արժողությամբ տոմսերը գնելուց, սակայն նրանց ասել են, որ դա պարտադիր է։
Վիճակախաղի տոմսի վրա կարդում ենք․ «Վիճակախաղում խաղարկվում են «թողարկված է Արցախում» տարբերանշան կրող և ավանդական արհեստների ծնունդ հանդիսացող արտադրատեսակներ։ Ունեցիր վիճակախաղի մեկ տոմս և կոլեկտիվ պատասխանատվություն վերցրու Արցախի շենացման հարցում»։
«Արցախի ազգային վիճակախաղի» տոմսերը պարտադիր֊կամավոր սկզբունքով վաճառվել են նաև անցյալ տարիներին։ «Հրապարակ» օրաթերթը գրել էր, որ 2014 թվականին երևանյան դպրոցներում ուսուցիչներին «ստիպում են իրացնել «Արցախ լոտո» վիճակախաղը»:
2013 թվականին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը նշել էր, որ վիճակախաղի տոմսերը պարտադրաբար վաճառվում էին Ագրարային համալսարանում։
«Այցելելով բուհ՝ թերթի թղթակիցը տեսել է, որ վիճակախաղի գովազդը փակցված է շենքի ներսում: «Շահում ես դու, շահում է երկիրը» ազդարարում է գովազդը, իսկ լոտոյի տոմսի վրա գրված է. «Մասնակցելով վիճակախաղին՝ դուք կնպաստեք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վերաբնակեցմանը»», ֊ գրել էր թերթը։

Госслужащих продолжают заставлять покупать билеты лотереи Арцаха
Сотрудников ряда министерств Армении и подведомственных им государственных некоммерческих организаций заставляют покупать билеты «Национальной лотереи Арцаха» для участия «в решении социальных проблем военнослужащих Армии обороны Карабаха». Эта практика продолжается в различных госучреждениях уже несколько лет.
По данным Epress.am, в этом году сотрудники некоторых государственных некоммерческих организаций попытались отказаться от покупки билетов по цене 2000 драмов (более $4), но, по словам руководства, это обязательно.
На билете читаем: «В лотерее разыгрываются традиционные изделия с отличительным знаком «сделано в Арцахе». Получи лотерейный билет и возьми на себя коллективную ответственность за благоустройство Арцаха».
Билеты «Национальной лотереи Арцаха» продавались на добровольно-принудительной основе и в прошлом. В 2014-ом газета «Грапарак» сообщала, что учителей ереванских школ «заставляют реализовывать лотерею «Арцах лото»». Согласно публикации «Айкакан жаманак» за 2013 год, лотерейные билеты принудительно продавались в Аграрном университете.
«В вузе корреспондент издания увидел на стене рекламу лотереи. «Выигрываешь ты – выигрывает страна» оповещает реклама, а на билете написано: «Приняв участие в лотерее, вы посодействуете перезаселению Нагорно-Карабахской Республики»», - говорилось в статье.