«Սասնա ծռերի» աջակիցն «իր ոտքով բանտ մտավ, անկողնային վիճակով դուրս եկավ»
Մի շարք ծանր հիվանդություններով տառապող, «Սասնա ծռեր»  խմբի աջակից Արթուր Սարգսյանը, իր ոտքով մտավ բանտ, անկողնային վիճակով դուրս եկավ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա հարազատներից մեկը, ով խնդրել է չհրապարակել իր անունը:
Չնայած արդեն մոտ տասն օր՝ դեկտեմբերի 31-ից, Սարգսյանն ազատվել է բանտից, սակայն նրա վիճակը շարունակում է ծանր մնալ:
«Սիստեմաների տակ հիմա տանը պառկած է, մեկ-մեկ վեր է կենում, նստում, բայց ամեն դեպքում վատ է: Անպայման մեկը պետք է տանը լինի, որ նրան խնամի, անկողնային վիճակում է», - ասել է Սարգսյանի հարազատը:
Նրա խոսքով՝ Սարգսյանի վիճակը գուցե այդքան չվատանար, եթե նրան ավելի վաղ ազատեին բանտից: Նա ընդգծել է, որ իր հարազատը թեև մինչև բանտարկվելն ուներ առողջական խնդիրներ, սակայն «ոտքով-ձեռքով էր, իսկ հիմա՝ անկողնային»:
Սարգսյանը, ով 2016-ի հուլիսի 26-ին ճեղքել է ոստիկանական պատնեշը և սննունդ հասցրել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին և գրավված ՊՊԾ գնդի տարածքում գտնվող բժիշկներին, ըստ մեղադրանքի, «օժանդակել է բժիշկներին պատանդ պահելուն, ապօրինի զենք-զինամթերք է փոխադրել և կրել»։
Սարգսյանը տառապում է մի շարք հիվանդություններով. ունի կերակրափողի էրոզիա և ճաք, որովայնային գծային ճողվածք, Բեխտերևի հիվանդություն (ողնաշարի հիվանդություն) ։
Տևական ժամանակ Սարգսյանի պաշտպանները՝ Տիգրան Եգորյանը և Դավիթ Գյուրջյանը, ահազանգում էին, որ նրան բանտում համապատասխան բուժօգնություն չի ցուցաբերվում, բացի դրանից՝ Սարգսյանի ողնաշարի հիվանդությունը,  ըստ օրենքի, անհամատեղելի է կալանքի հետ: Կառավարությունն իր N 825 որոշման 37-րդ կետով այս հիվանդությունը դասել է պատիժը կրելուն խոչընդոտող հիվանդությունների շարքին։
Փաստաբանները բարձրաձայում էին նաև, որ երբ Սարգսյանի  մոտ ախտորոշել են ստամոքսի և կերակրափողի էրոզիաներ և կերակրափողի ճաք, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊ում նրան չի տրամադրվել ո՛չ դեղորայք, ո՛չ բուժհսկողություն և օգնություն, և ոչ էլ հատուկ սննդակարգ՝ պատճառաբանելով, որ համապատասխան դեղորայք և հատուկ սնունդ չունեն՝ կալանավորին խորհուրդ տալով այդ հարցով դիմել իր ազգականներին:  Միևնույն ժամանակ նրան չէին տրամադրում որևէ կապի միջոց՝ արտաքին աշխարհի հետ կապ հաստատելու համար։
Դեկտեմբերի 12-ին Արթուր Սարգսյանի պաշտպանները դիմել էին Արդարադատության նախարարություն, ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկների վարչություն, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ՝ պահանջելով անհապաղ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Արթուր Սարգսյանին պատշաճ բուժզննություն և բժշկական պատշաճ օգնություն տրամադրելու ուղղությամբ, սակայն որևէ գործուն արձագանք չեն ստացել։
Միայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) ներկայացված միջնորդությունից հետո Սարգսյանին ազատել են բանտից:

Сторонник армянских мятежников «вошел в тюрьму самостоятельно, вышел лежачим больным»
Артур Саргсян, единомышленник группы «Сасна Црер», страдающий рядом тяжелых заболеваний, вошел в тюрьму самостоятельно, а вышел лежачим больным. Об этом в беседе с Epress.am заявил один из родственников Саргсяна, пожелавший остаться неизвестным.
Несмотря на то, что 31 декабря мужчину освободили из тюрьмы, его состояние продолжает оставаться тяжелым.
«Сейчас он лежит дома, подключена капельная система, иногда встает, садится, но в любом случае он в плохом состоянии. С ним обязательно должен кто-то оставаться, он в лежачем положении», - сообщил собеседник.
Возможно, по словам родственника, состояние Саргсяна не ухудшилось бы настолько, если бы его освободили раньше. И хотя проблемы со здоровьем у него были и до ареста, теперь, говорит собеседник, он превратился в лежачего больного.
Согласно обвинению, Саргсян, 26 июля 2016 года прорвавший на автомобиле полицейский кордон и доставивший еду захватившей в Ереване полк патрульно-постовой службы полиции группе «Сасна Црер», оказал содействие в содержании заложников, незаконно перевозил и носил оружие и боеприпасы.
У него эрозия и трещина в пищеводе, линейная грыжа живота, болезнь Бехтерева.
Адвокаты Саргсяна на протяжении долгого времени заявляли о неоказании арестованному соответствующей медпомощи, кроме того, болезнь позвоночника, по закону, несопоставима с тюремным заключением. Пунктом 37 решения N825 правительство причислило болезнь Бехтерева к препятствующим отбыванию наказания.
Адвокаты также заявляли, что когда у Саргсяна диагностировали эрозию и трещину в пищеводе, в Нубарашенской тюрьме ему не предоставили медикаментов и не оказали медицинской помощи, а также не установили необходимого рациона питания, посоветовав арестованному обратиться к родственникам. В то же время ему не предоставили возможности связаться с внешним миром.
12 декабря защитники Саргсяна обратились в Минюст, управление уголовно-исполнительных учреждений при Минюсте, УИУ «Нубарашен» и офис Омбудсмена, требуя незамедлительного принятия всех необходимых мер для оказания ему необходимой медпомощи, однако никакой действенной реакции не поступило.
Артура Саргсяна освободили из-под стражи только после обращения в Европейский суд по правам человека.