«Սասնա ծռերի» աջակիցն «իր ոտքով բանտ մտավ, անկողնային վիճակով դուրս եկավ»
Մի շարք ծանր հիվանդություններով տառապող, «Սասնա ծռեր»  խմբի աջակից Արթուր Սարգսյանը, իր ոտքով մտավ բանտ, անկողնային վիճակով դուրս եկավ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա հարազատներից մեկը, ով խնդրել է չհրապարակել իր անունը:
Չնայած արդեն մոտ տասն օր՝ դեկտեմբերի 31-ից, Սարգսյանն ազատվել է բանտից, սակայն նրա վիճակը շարունակում է ծանր մնալ:
«Սիստեմաների տակ հիմա տանը պառկած է, մեկ-մեկ վեր է կենում, նստում, բայց ամեն դեպքում վատ է: Անպայման մեկը պետք է տանը լինի, որ նրան խնամի, անկողնային վիճակում է», - ասել է Սարգսյանի հարազատը:
Նրա խոսքով՝ Սարգսյանի վիճակը գուցե այդքան չվատանար, եթե նրան ավելի վաղ ազատեին բանտից: Նա ընդգծել է, որ իր հարազատը թեև մինչև բանտարկվելն ուներ առողջական խնդիրներ, սակայն «ոտքով-ձեռքով էր, իսկ հիմա՝ անկողնային»:
Սարգսյանը, ով 2016-ի հուլիսի 26-ին ճեղքել է ոստիկանական պատնեշը և սննունդ հասցրել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին և գրավված ՊՊԾ գնդի տարածքում գտնվող բժիշկներին, ըստ մեղադրանքի, «օժանդակել է բժիշկներին պատանդ պահելուն, ապօրինի զենք-զինամթերք է փոխադրել և կրել»։
Սարգսյանը տառապում է մի շարք հիվանդություններով. ունի կերակրափողի էրոզիա և ճաք, որովայնային գծային ճողվածք, Բեխտերևի հիվանդություն (ողնաշարի հիվանդություն) ։
Տևական ժամանակ Սարգսյանի պաշտպանները՝ Տիգրան Եգորյանը և Դավիթ Գյուրջյանը, ահազանգում էին, որ նրան բանտում համապատասխան բուժօգնություն չի ցուցաբերվում, բացի դրանից՝ Սարգսյանի ողնաշարի հիվանդությունը,  ըստ օրենքի, անհամատեղելի է կալանքի հետ: Կառավարությունն իր N 825 որոշման 37-րդ կետով այս հիվանդությունը դասել է պատիժը կրելուն խոչընդոտող հիվանդությունների շարքին։
Փաստաբանները բարձրաձայում էին նաև, որ երբ Սարգսյանի  մոտ ախտորոշել են ստամոքսի և կերակրափողի էրոզիաներ և կերակրափողի ճաք, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊ում նրան չի տրամադրվել ո՛չ դեղորայք, ո՛չ բուժհսկողություն և օգնություն, և ոչ էլ հատուկ սննդակարգ՝ պատճառաբանելով, որ համապատասխան դեղորայք և հատուկ սնունդ չունեն՝ կալանավորին խորհուրդ տալով այդ հարցով դիմել իր ազգականներին:  Միևնույն ժամանակ նրան չէին տրամադրում որևէ կապի միջոց՝ արտաքին աշխարհի հետ կապ հաստատելու համար։
Դեկտեմբերի 12-ին Արթուր Սարգսյանի պաշտպանները դիմել էին Արդարադատության նախարարություն, ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկների վարչություն, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ՝ պահանջելով անհապաղ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Արթուր Սարգսյանին պատշաճ բուժզննություն և բժշկական պատշաճ օգնություն տրամադրելու ուղղությամբ, սակայն որևէ գործուն արձագանք չեն ստացել։
Միայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) ներկայացված միջնորդությունից հետո Սարգսյանին ազատել են բանտից:

Supporter of Yerevan Gunmen Bedbound Since Release from Prison
Artur Sargsyan, the man who on July 26 drove through the police cordon around the seized Yerevan police station to deliver food to the members of the “Daredevils of Sasun” armed group and was subsequently charged with assisting the gunmen in hostage-taking and illegal firearms and ammunition transportation, has been bedbound and suffering from numerous ailments since his release from prison on December 31, one of Sargsyan's relatives who did not wish to disclose his name said in a conversation with Epress.am on Tuesday.
“He has been receiving IV treatments at home; he hardly ever gets up, and someone has to constantly be at home to look after him. His condition is very serious,” the relative said, stressing that Sargsyan's health has suffered greatly in the period spent in jail; “It's true that Sargsyan had had health complaints prior to imprisonment, but the condition would not have gotten as bad had he been released earlier. He was at least able to take care of himself, while now he is completely bedbound.”
Sargsyan began experiencing a dramatic health deterioration right after his arrest and was transferred to the Erebuni hospital in Yerevan following multiple episodes of blood vomiting and dizziness. Erebuni doctors diagnosed the man with esophageal erosion and ulcers, and a number of other gastrointestinal problems, and recommended that he undergoes a drug treatment. However, his lawyers, Tigran Yegoryan and Davit Gyurjyan, subsequently complained that Sargsyan was not being provided with the necessary medication and proper treatment in prison, and filed an appeal with the European Court of Human Rights asking for assistance in ensuring that Armenia’s authorities provide the inmate with proper medical care and transfer him to a civilian hospital.
In the appeal, the lawyers stressed that the Bechterew’s disease, which the inmate has previously undergone a spine surgery for, is grounds alone for changing his preventive measure, since it is incompatible with prison conditions. “For this reason, under the No. 825.37 government decree, this disease has been ranked as one not compatible with detention. Meanwhile, the provisional arrest regime implemented in Armenia provides for more stringent restrictions on prisoners than the penalty of confinement envisaged by the law.”