Պետական հիմնարկի աշխատակիցներին 4 տարի է չեն վճարում 7 ամսվա աշխատավարձը
ՀՀ ոստիկանության համար համազգեստ կարող «Կոնտինենտ տեքս» ընկերության 126 աշխատակիցներին արդեն 4-րդ տարին է չեն վճարում 7 ամսվա աշխատավարձը։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել են ընկերության նախկին աշխատակիցները։
Գործարանը վնասով աշխատելու պատճառով լուծարվել է 2013 թվականին։ Այսօր արդեն ոստիկանական համազգեստն արտադրում է Քանաքեռի կարի ֆաբրիկան, որը մասնավոր է: Աշխատակիցների խոսքով՝ լուծարման օրվանից սկսած, իրենք խնդրի մասին բարձրաձայնել են բոլոր գերատեսչություններում, սակայն նրանց միշտ հավաստիացրել են, որ գործարանը կվաճառի գույքն ու կտա իրենց աշխատավարձերը։
«Մենք որտեղ դիմում ենք, ասում են՝ գույքը կվաճառեն, հարկայինի 53 միլիոն դրամ պարտքը կտան, հետո էլ ձեր գումարները կտան։ Բայց ուր ա՞, արդեն 4- րդ տարին է ոչ մի կոպեկ չեն վճարել։ Մենք դատարան էլ ենք դիմել, ու դատարանը մեր օգտնին որոշում է կայացրել, ըստ որի, գործարանը պետք է գույքը վաճառի և տա մեր գումարները: Բայց այնտեղ չկա ոչ մի պիտանի գույք, որ մի հատ էլ վաճառեն ու մեր փողերը տան»,- ասել է ընկերության աշխատակիցներից Գոհար Թումանյանը։
Գործարանը աշխատակիցներից յուրաքանչյուրին պարտք է 600 հազար դրամից մինչև մեկ միլիոն դրամ։
«Ամեն շաբաթ գնում ենք Կառավարության դեմը, կանգնում ենք, բայց մեկը դուրս չի գալիս հարցնի՝ էս կանայք ինչի՞ց են բողոքում, ինչո՞ւ են էսքան գալիս ստեղ։ 60 տարեկանից բարձր կանայք ենք, բայց սաղ օրը վազում ենք էս գերատեսչությունից մյուսը։ Մենք պետական հիմնարկում ենք աշխատել ու պետությունը պարտավոր է վճարել մեր աշխատավարձերը»,- ասել է աշխատակիցներից Հայկանուշ Գալստյանը։ Նա նշել է, որ հետախուզման մեջ գտնվող գործարանի տնօրեն Սամվել Բեկչյանին արդեն երեք տարի է չեն կարողանում գտնել։

Former employees of a textile plant that used to operate under the National Police of Armenia, formerly known as the Ministry of Internal Affairs, and supply uniforms to the country's law-enforcement bodies said in a meeting with reporters today that the the loss making plant, “Continent Text,” was was shut down in 2013, but its nearly 130 former employees are still owed their wages for the last seven months of production.
According to the laid-off employees, they have been bringing up the issue with various state institutions since the plant's shutdown and have always been promised that they would be given the money once the property of the plant is sold.
“No matter who we appeal to, they all say the same thing: the property will soon be sold, the 53 million dram tax debt will be paid, and then we'll receive our back wages. But it's been 4 years, and they have given us nothing. We have even gone to court, which issued a decision in our favor, obligating the plant's management to sell the property and pay our money. But this property that they speak of is not even worth anything,” Continent Text former seamstress Gohar Tumanyan said.
“We gather outside the government building every week, but no one comes out to ask what our protest is about. We are all over 60 years old, but we go from one to another all day. We used to work for a state institution, so now the state is obligated to pay our back wages,” Haykanush Galstyan said. She added that the plant's former director, Samvel Bekchyan, has been wanted by authorities for over 3 years, but he has yet to be located.