Պետական հիմնարկի աշխատակիցներին 4 տարի է չեն վճարում 7 ամսվա աշխատավարձը
ՀՀ ոստիկանության համար համազգեստ կարող «Կոնտինենտ տեքս» ընկերության 126 աշխատակիցներին արդեն 4-րդ տարին է չեն վճարում 7 ամսվա աշխատավարձը։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել են ընկերության նախկին աշխատակիցները։
Գործարանը վնասով աշխատելու պատճառով լուծարվել է 2013 թվականին։ Այսօր արդեն ոստիկանական համազգեստն արտադրում է Քանաքեռի կարի ֆաբրիկան, որը մասնավոր է: Աշխատակիցների խոսքով՝ լուծարման օրվանից սկսած, իրենք խնդրի մասին բարձրաձայնել են բոլոր գերատեսչություններում, սակայն նրանց միշտ հավաստիացրել են, որ գործարանը կվաճառի գույքն ու կտա իրենց աշխատավարձերը։
«Մենք որտեղ դիմում ենք, ասում են՝ գույքը կվաճառեն, հարկայինի 53 միլիոն դրամ պարտքը կտան, հետո էլ ձեր գումարները կտան։ Բայց ուր ա՞, արդեն 4- րդ տարին է ոչ մի կոպեկ չեն վճարել։ Մենք դատարան էլ ենք դիմել, ու դատարանը մեր օգտնին որոշում է կայացրել, ըստ որի, գործարանը պետք է գույքը վաճառի և տա մեր գումարները: Բայց այնտեղ չկա ոչ մի պիտանի գույք, որ մի հատ էլ վաճառեն ու մեր փողերը տան»,- ասել է ընկերության աշխատակիցներից Գոհար Թումանյանը։
Գործարանը աշխատակիցներից յուրաքանչյուրին պարտք է 600 հազար դրամից մինչև մեկ միլիոն դրամ։
«Ամեն շաբաթ գնում ենք Կառավարության դեմը, կանգնում ենք, բայց մեկը դուրս չի գալիս հարցնի՝ էս կանայք ինչի՞ց են բողոքում, ինչո՞ւ են էսքան գալիս ստեղ։ 60 տարեկանից բարձր կանայք ենք, բայց սաղ օրը վազում ենք էս գերատեսչությունից մյուսը։ Մենք պետական հիմնարկում ենք աշխատել ու պետությունը պարտավոր է վճարել մեր աշխատավարձերը»,- ասել է աշխատակիցներից Հայկանուշ Գալստյանը։ Նա նշել է, որ հետախուզման մեջ գտնվող գործարանի տնօրեն Սամվել Բեկչյանին արդեն երեք տարի է չեն կարողանում գտնել։

В Армении бывшие сотрудники швейного завода четвертый год не могут добиться выплаты зарплат
Четвертый год 126 сотрудникам компании «Континент текс», изготавливающей униформу для полиции Армении, не выплачивают зарплату за 7 месяцев. Об этом бывшие сотрудники рассказали на пресс-конференции в понедельник, 23 января.
В 2013 году завод закрыли из-за убытков. Уже сегодня форму для полицейских производит частная Канакерская швейная фабрика. По словам бывших сотрудников, после закрытия они обращались во все ведомства, где их заверяли, что завод продаст имущество и выплатит задолженность.
«Куда бы мы ни обратились, говорят, что имущество продадут, заплатят налоги в размере 53 миллионов драмов (более $109 000), а потом и мы получим свое. Но уже четвертый год мы ни копейки не получаем. Мы и в суд обращались, и суд вынес вердикт в нашу пользу: завод должен продать имущество и заплатить нам. Но никакого пригодного к продаже имущества там нет», - заявила Гоар Туманян.
Завод задолжал сотрудникам от 600 000 до миллиона драмов. «Каждую неделю мы собираемся у здания правительства, но никто не интересуется, почему эти женщины протестуют, почему приходят сюда. Нам больше 60 лет, но мы постоянно бегаем из одного учреждения в другое. Мы работали в госучреждении, и государство обязано выдать нам зарплаты», - в свою очередь, сказала Айкануш Галстян. По ее словам, им разыскиваемого директора завода Самвела Бекчяна не удается найти уже три года.