Վերջին 3 տարում Հայաստանից արտագաղթել է բնակչության 5 տոկոսը. «ՀԺ»
Վերջին երեք տարիներին Հայաստանից արտագաղթել է մոտ 150 հազար մարդ, գրում է «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթը։
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության երեկ հրապարակած պաշտոնական տվյալների համաձայն, 2016 թվականի ընթացքում Հայաստանից գնացած և Հայաստան մուտք գործած ՀՀ քաղաքացիների թվի տարբերությունը կազմում է 54 հազար 31 մարդ:
«Այլ կերպ ասած, ավելի քան 54 հազար մարդ անցած տարի անվերադարձ հեռացել է Հայաստանից: Սա, ըստ էության, 2016 թվականի արտագաղթի թիվն է: Համեմատության համար նշենք, որ 2015 թվականին այդ ցուցանիշը եղել է 47 հազար 676 մարդ, իսկ 2014-ին` 47 հազար 74 մարդ: Անցած տարվա արտագաղթի այսպիսի մեծ ցուցանիշը կարող է պայմանավորված լինել նախ ապրիլյան քառօրյա պատերազմական գործողություններով ինչպես նաև ամռանը` ՊՊԾ գնդի շուրջ ծավալված իրադարձություններով: Փաստորեն, միայն վերջին երեք տարիներին Հայաստանից արտագաղթել է մոտ 150 հազար մարդ կամ ՀՀ բնակչության 5 տոկոսը», ֊ նշում է թերթը:

5% of Population Emigrated from Armenia Over Past 3 Years
Nearly 150 000 people - or 5% of the country's population - have emigrated from Armenia over the past 3 years, Haykakan Zhamanak newspaper reports. According to the official data published by Armenia's National Statistical Service on Tuesday, the difference between the number of those who left and those who arrived in the country in 2016 amounted to 54 031.
“In other words, more than 54 000 people permanently left Armenia in the past year. This, in essence, is the net emigration figure for 2016. For comparison, in 2015, the number of emigrants was 47 676 people, and in 2014 - 47 074 people.
“The 2016 rise in the emigration rates could be linked to the , and the summer events surrounding the armed takeover of the headquarters of a police patrol service regiment in Yerevan,” the paper suggests.