ՏԻՄ ընտրություններին փորձարկված էլեկտրոնային սարքերը խնդիրներ են առաջացրել
Փետրվարի 12-ին Սեմյոնովկա համայնքի ընտրական տեղամասում փորձարկված ընտրողների գրանցման էլեկտրոնային տեխնիկական սարքերի հետ կապված մի շարք խնդիրներ են առաջացել, արձանագրում է նախաձեռնությունը։
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը փետրվարի 12-ին 15 դիտորդներով դիտարկել է Գեղարքունիքի մարզի Սեմյոնովկա գյուղի ավագանու ընտրությունները, որի ընթացքում փորձարկվել են ընտրողների գրանցման էլեկտրոնային տեխնիկական սարքերը: «Անկախ դիտորդ»֊ը տարածած հաղորդագրության մեջ նշում է, որ իրենց դիտորդները և գործընկեր զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները տեղամասում են գտնվել 10:30-13:30, որի ընթացքում ընտրողների գրանցման էլեկտրոնային սարքերի կիրառման տարբեր փորձարկումներ են եղել:
Փորձարկումների սահմաններում սարքերի հետ կապված գրանցվել են հետևյալ խնդիրները.
- Սարքը գրեթե առանց խնդիրների ընթերցել է ընտրողների նույնականացման քարտերը, սակայն մեծ դժվարությամբ է ընթերցել սովորական անձնագրերը, իսկ կենսաչափական անձնագրերի դեպքում տվյալները մուտքագրվել են միայն ձեռքով: Սրա պատճառ կարող է լինել թե թղթի որակը, թե այն, որ սարքի կառուցվածքը հարմար չէ անձնագրերի ընթերցման համար:
- Նկատվել է դեպք, երբ անձնագրի ընթերցումից հետո սարքը վառել է դեղին ազդանշանը, սակայն նույն ընտրողի տվյալները ձեռքով մուտքագրելուց հետո վառել է կանաչ նշանը:
- Սովորական անձնագրով քվեարկությունից հետո փորձարկվել է նույն անձի կողմից կենսաչափական անձնագրով քվեարկությունը, և տեխնիկական սարքը թույլատրել է քվեարկել՝ կրկին վառելով կանաչ ազդանշանը (այդ կերպ թույլատրելով կրկնաքվեարկությունը):
- Սարքն ընթերցել է անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը, ընդունելով այն որպես օրիգինալ անձնագիր:
- Ազդանշանի տողը չափազանց բարակ է եղել և դժվար տեսանելի, ինչը պատշաճ վերահսկողության տեսանկյունից խնդրահարույց է:
- Սարքը դժվարությամբ է ընթերցել մատնահետքերը: Ընտրողների մասնակցության և հերթական համարների վերաբերյալ զուգահեռ աշխատած երկու տեխնիկական սարքերի կողմից տպված տեղեկանքների տվյալների միջև եղել են անհամապատասխանություններ:
- Քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների թվի վերաբերյալ երկու տեխնիկական սարքերի կողմից տպված տեղեկանքների տվյալը (76 ընտրող) չի համապատասխանել քվեաթերթիկների օգտագործված ելունդների թվին (83 ելունդ):
«Տեղամասում ներկա էին նաև ԿԸՀ-ի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը, ԿԸՀ-ի անդամներ, կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ովքեր գործընթացքի հետ կապված պարզաբանումներ ներկայացրին, ինչպես նաև խոստացան, մինչև ապրիլի 2-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունները, հնարավորինս լուծումներ տալ փորձարկման ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրներին:
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը գտնում է, որ վերոնշյալ բոլոր խնդիրները վերացնելը ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների սահուն ընթացքի համար կարևոր նախապայման է:
Ավելին՝ Դաշինքը համարում է, որ արդյունավետ կլինի բոլոր խնդիրները լուծելուց հետո, սակայն նախքան ՀՀ Ազգային Ժողովի ընտրությունները, ևս մեկ անգամ փորձնական կիրառել ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման սարքեր՝ պարզելու համար, թե որքանով են լուծվել վերոնիշյալ խնդիրները», ֊ ասված է դաշինքի հայտարարության մեջ:

On February 12, 2017, the Independent Observer public alliance with 15 observers monitored the elections of the Council of Elders in Semyonovka village of Gegharkunik province during which the voter registration electronic technical devices were tested. The observers of the Independent Observer and representatives of the partner mass media stayed at the polling station for the period of 10:30 am-13:30 pm and witnessed various tests of applying the voter registration electronic devices.
During the testing of devices, the following problems were identified:
– The device read voters’ identification cards almost without any difficulty but read ordinary passports with significant difficulty. As for biometric passports, the data were entered only manually. This might be caused by both the quality of the paper and the fact that the structure of the device is not suitable for reading passports.
– A case was identified when after reading a passport the device showed a yellow signal but after the same voter’s data were entered manually, it showed a green signal.
– After voting with an ordinary passport, the voting by the same person’s biometric passport was tested and the technical device allowed voting again by showing a green signal (thus allowing double voting).
– The device read a photocopy of an identification document and recognized it as an original passport.
– The signal line is too thin and hard to see which is problematic in terms of adequate supervision.
– The device found it difficult to read fingerprints.
– There were discrepancies between the data of the references on voter turnout and serial numbers printed by the 2 technical devices operating simultaneously.
– The data (76 voters) in the references on the number of voters who voted in the election printed by the 2 technical devices operated simultaneously did not correspond to the number of the used ballot stubs (83 stubs).
Tigran Mukuchyan, Chairman of the Central Electoral Commission, members of the Central Electoral Commission, Davit Harutyunyan, Head and Chairman of the Staff of the Government, were also present at the polling station; they provided explanations in terms of the process and promised to solve to the extent possible the problems identified while testing before the RA National Assembly elections of April 2.
The Independent Observer public alliance believes that solving all the said problems is an essential prerequisite for the smooth process of the RA National Assembly elections.
Moreover, the Alliance considers it efficient to test the voter registration electronic devices once again after solving all the problems before the RA National Assembly elections to find out to what extent the above problems are solved.