Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ ընկեր չեմ․ Փոստանջյանը՝ «Ժառանգությունը» լքելու մասին
Երեկ Ազգային ժողովի պատգամավոր Զարուհի Փոտանջյանը հայտարարել է, որ դադարեցնում է իր անդամակցությունը «Ժառանգություն» կուսակցությանը: Դրա պատճառների և իր հետագա քայլերի մասին պատագամավորը խոսել է «Ազատության» «Ֆեյսբուքյան ասուլիս» հաղորդաշարի եթերում:
«Շատ դժվար որոշում էր, այդ որոշումը կայացնելու համար, իհարկե, կային հիմքեր։ Եվ այդ հիմքերը հիմնականում վերաբերվում են այն ճանապարհին, որն անցել է «Ժառանգություն»-ը և այսօր ինքը փաստացի մերժում է իր անցած ուղին և արժեքային համակարգը։ Ես պարտավորված էի այդպիսի որոշում կայացնել», - օգտատերերի՝ կուսակցությունը լքելու որոշման մասին հարցերին այսպես է պատասխանել պատգամավորը։
Փոստանջյանը պատմել է, որ ինքը, որպես փաստաբան, «Ժառանգություն» գնաց այն ժամանակ, երբ գրասենյակը ապօրինի փակված էր․
«Ինձ հրավիրեցին, որ ես ներկայացնեմ «Ժառանգությունը» տարբեր պետական ատյաններում, որպեսզի կարողանանք հաղթահարել խնդիրը՝ թույլ տան, որ կուսակցությունը գործի: Հասանք նրան, որ բացեցին «Ժառանգություն» կուսակցության դուռը: Ինձ հրավիրեցին անդամակցելու կուսակցությանը և ես՝ այդ գաղափարին հավատացող, այդ արժեքերը կիսող, ընդգրկվեցի դրա մեջ: Ես կարծում էի՝ այնտեղ կհասնեմ իմ երազանքին»:
Օգտատերերից մեկը հարցրել է՝ մի՞թե նա չի նկատել, որ «Ժառանգության» իր կուսակիցները թաքուն և դավադիր համաձայնության են գնացել իշխանությունների հետ և պայմանավորվել աշխատել առանց Փոստանջյանի:
«Միգուցե ես ունեցել եմ սխալներ և չպետք է թույլ տայի, որ ամեն ինչ հասներ վերջին օրվան, բայց, այնուամենայնիվ, այս պարագայում ես այլ որոշում չէի կարող կայացնել, որովհետև ես սպասեցի, պայքարեցի, որ նման որոշում չլիներ, ես պայքարել եմ, ցանկացել եմ նրանց բոլորին հետ պահել: Սակայն, դե ոչինչ, այդպես ասեմ», -ասել է պատգամավորը:
«Ինչպիսի՞ն էր Րաֆֆի Հովհաննիսյանի արձագանքը» հարցին, պատգամավորը պատասխանել է. «Այս պահին ես չունեմ որևիցե արձագանք։ Բայց նա հավանաբար ցանկանում էր, որ նման որոշում լիներ. ես լքեի ժառանգության շարքերը»։ Նա հավելել է, որ ինքը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այժմ ընկերներ չեն։
Փոստանջյանը նշել է, որ կարիք չի տեսնում միանալ որևէ միավորի, դաշինքի․ «Ի սկզբանե ես ասել եմ, որ մենք ունենք մեր պատկերացումները, թեպետ այն կուսակցությունը, որին ես անդամակցում էի, դադարել է կրել իր արժեքային համակարգը, բայց ես այդ գաղափարների համար շարունակելու եմ պայքարել»:
Պատգամավորն ասել է, որ անմասն չի լինելու ոչ մի քաղաքական գործընթացից և առաջիկայում կհրապարակի՝ ինչով է զբաղվելու:
Նկատի ունենալով այն, որ Պաշտպանության նախկին նախարար Սերյան Օհանյանը, նախկին արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը միասին դաշինքն են կազմել, օգտատերերը հետաքրքվել են, թե ինչպես է Փոստանջյանը վերաբերվում Օհանյանին և արդյոք նախկին նախարարը կապ ունի 2008 թվականի Մարտի 1-ի դեպքերի հետ։
«Այդ պահին ինքը բարձրաստիճան պետական պաշտոնյա էր, իսկ Մարտի 1-ի դեպքերը կապված էին մարդու իրավունքների զանգվածայի խախտումների հետ: Հետևաբար, երբ այդ ժամանակ դու բարձրաստիճան պետական պաշտոնյա ես ու չես բարձրաձայնել, ուրեմն դու ունես կապ», - պատասխանել է Փոստանջյանը:
Օգտատերերից մեկը հարցրել է՝ եթե Սերժ Սարգսյանը նրան պաշտոն առաջարկի, որտեղ իրեն կտեսներ պատգամավորը:
«Նախ և առաջ, Սերժ Սարգսյանը ո՞վ է, որ ինչ-որ մեկին առաջարկի պաշտոն: Ես անձնապես իրեն չեմ ճանաչում որպես պետական պաշտոնյայի ով կարող է առաջարկներ ներկայացնել: Ես իրեն ճանաչում եմ որպես հանցագործի»։

'Hovhannisyan And I Are Not Friends;' Postanjyan on Her Exit From Opposition Party
Opposition parliamentarian Zaruhi Postanjyan on Monday announced that she was leaving the Zharangutyun (Heritage) party in protest against its leader Raffi Hovhannisyan's decision to form an alliance with former Armenian defense minister Seyran Ohanyan and former foreign minister Vardan Oskanyan ahead of the April parliamentary elections in Armenia. During a Facebook press conference held on Tuesday by RFE/RL's Armenian Service (Azatutyun.am), Postanjyan spoke about her motives for exiting the party and her future plans.
“It was indeed a very difficult decision, but it was not without its reasons. Zharangutyun is, in essence, currently rejecting its past and its original value system, and I was therefore forced to make such a decision,” Postanjyan said, answering Facebook users' questions.
According to the oppositionist, she went to Zharangutyun as a lawyer at a time when the party's office had illegally been closed down; “I was invited to represent Zharangutyun in various state institutions, to help the party to overcome its problems and ensure that it was again allowed to operate properly. We were subsequently able to achieve this, and I was offered a membership in the party. I accepted the offer because I believed in their ideas and shared their values. I thought I would achieve my dreams with Zharangutyun.”
One of the users asked Postanjyan whether she had not noticed that her party fellows had gone into a huddle with government representatives and agreed to leave her out of their further plans. “I may have made mistakes; maybe I should not have allowed the situation to get this far, but anyhow, I could not have done anything else at the time. I wanted to fight , I wanted to keep them from resorting to this step,” Postanjyan replied.
When answering a question regarding party leader Raffi Hovhannisyan's reaction to her decision, Postanjyan said; “There has been none so far. But I assume that he had been wanting me to leave the Zharangutyun ranks. Hovhannisyan and I have long stopped being friends.”
The parliamentarian went on to say that currently she did not see a need to become a member of any political alliance or union; “I have already spoken about my visions, and although the party in which I used to hold a membership has ceased to be the bearer of its original value system, I will continue to fight for these ideas.” Postanjyan added that she did not intend to leave active politics and would soon let the public know about her future plans.
The parliamentarian was also asked about her stance on Hovhannisyan's recent ally Seyran Ohanyan and his possible involvement in the deadly post-election unrest in 2008. “ was a high-ranking state official at the time, and the March 1 events were related to massive violations of human rights. When you are a high-ranking government official and you fail to speak out about the issue, then you have your share of responsibility ,” Postanjyan replied.
A user then inquired what Postanjyan would do if Armenian president Serzh Sargsyan were to offer her a position. “First of all, who is Serzh Sargsyan to offer anyone a position? I, personally, do not acknowledge him as a state official who is entitled to make any offers. I only know him as a criminal,” she stated.