Դիտորդին բռնության են ենթարկել․ բազմաթիվ խախտումներ տեղամասում
Գեղարքունիքի մարզի Զոլաքար գյուղում գտնվող 21/28 ընտրատեղամասում հարձակվել են «Անկախ դիտորդ» դիտորդական դաշինքի ներկայացուցչի վրա։ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փոխանցմամբ՝ «Անկախ դիտորդ» դաշինքը ներկայացնող դիտորդ Էդմոն Ոսկանյանը փորձել է կանխել ընտրախախտումը, սակայն հանձնաժողովի անդամները և մի քանի վաստահված անձ (չի նշվում որ կուսակցությունների) հարձակվել են նրա վրա և բռնությամբ դուրս հանել տեղամասից:
Գրասենյակից նաև տեղեկացրել են, որ այդ տեղամասում ներկա այլ դիտորդներ ահազանգում են բազմաթիվ խախտումների մասին կան՝ բաց քվեարկության դեպքեր, ուղղորդումներ, մի քանի հոգով քվեախցիկ մտնելու դեպքեր, այլ միջադեպեր:
«Անկախ դիտորդ» դաշինքի դիտորդի աշխատանքին փորձել են խոչնդոտել նաև Երևանի Մալաթիա֊Սեբաստիա համայնքում գտնվող 07/53 ընտրատեղամասում։ Երբ դիտորդ Մադլեն Անտոնյանը փորձել է շրջել տեղամասի տարածքում և ըստ անհրաժեշտության խոսել հեռախոսով, վստահված անձանցից մեկը սկզբում դժգոհել է դրանից, ապա վիրավորել դիտորդին, որից հետո փորձել համոզել նրան, որ լքի տեղամասը:
Երբ դիտորդը հանձնաժողովի նախագահից պահանջել է արձանագրություն կազմել միջադեպի վերաբերյալ, վերջինս նշել է, որ ոչինչ չի նկատել և չի կարող արձանագրություն կազմել։

A representative of the Independent Observer monitoring group, Edmon Voskanyan, was attacked today at the 21/28 polling station in the Gegharkunik province Zolakar village, the Helsinki Citizens Assembly Vanadzor office (HCAV) reports.
Members of the election commission, along with several proxies of various political parties and blocs, forcibly removed Voskanyan from the premises after the observer tried to prevent occurring electoral violations.
The activities of another Independent Observer monitor, Madlen Antonyan, were hampered at a Malatia-Sebastia polling station in Yerevan, the HCAV statement said. A proxy for one of the parties first complained that Antonyan was walking around in the polling station while having a talk on the phone and then insulted her and tried to force the observer to leave the station.
When Antonyan demanded that head of the election commission make a record of the hampering behavior, the official claimed he had not “noticed anything.”