ԿԳՆ֊ն ուսումնասիրում է Մոնթե Մելքոնյանի անվան դպրոցի տնօրենի կոռումպացվածության մասին նամակը
Կրթության պետական տեսչությունը Մոնթե Մելքոնյանի անվան 11 դպրոցում տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանի դեմ ծնողների բողոքի հետքերով ուսումնասիրություն է կատարում։ Epress.am-ի հարցմանն ի պատասխան, այս մասին ասել են Կրթության և գիտության նախարարությունից։
Գերատեսչությանը հարցրել էինք՝ արդյոք տեղյակ են ծնողների տարածած բաց նամակից և ինչպես են արձագանքելու դրան։
Երկու շաբաթ առաջ հրապարակված բաց նամակում ծնողները պնդել են, որ դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանը չարաշահումներ է թույլ տվել։ Մասնավորապես, ըստ նամակի հեղինակների, Ազիզյանը ստիպում է ծնողներին և ուսուցիչներին որոշակի ծախսեր անել՝ գնել կոնկրետ համազգեստներ, գումար է վերցնում աշակերտից՝ քննությունը նշանակելու համար, կաշառք է պահանջում նաև դասղեկ նշանակելու, ատեստատ ստանալու համար։ Ծնողները նշում են, որ հարցը բազմիցս բարձրաձայնել են, սակայն պետական մարմիններն անտարբեր են գտնվել։
Ռուզաննա Ազիզյանը մի քանի անգամ հրապարակային հայտարարել է, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանի համակուրսեցին է, ասել է, որ ուսանող ժամանակ Սարգսյանը էր։
Սա առաջին անգամը չէ, երբ աշակերտների ծնողները բողոքում են տնօրենի դեմ։ 2012 թվականին Ազիզյանի կոռումպացվածության մասին նամակը հրապարակելու համար տնօրենը դատի էր տվել 7or.am կայքին։
Նշենք նաև, որ 11֊րդ դպրոցում կան ազգային հերոսների անուններով դասարաններ, դրանց շարքում ՀՀԿ֊ական օլիգարխ ։

The State Inspection of Education is looking into the complaint by a group of parents against Ruzanna Azizyan, headmaster of Yerevan's basic school № 11 after Monte Melkonyan, a spokesperson for Armenia's Ministry of Education and Science told Epress.am on Wednesday, promising that the findings will be published once the investigative process is completed.
Two weeks ago, the parents issued an open letter, in which they claimed that Azizyan was abusing her official position. In particular, the authors of the letter complain that the headmaster forces the teachers and the students' parents to buy school uniforms at their own expense, demands money from students for good grades, takes bribes for appointing head teachers. The parents also insist that they have raised the issue on several occasions, to which state authorities consistently remained indifferent.
Note, Ruzanna Azizyan has previously publicly boasted that she was a classmate of Armenian president Serzh Sargsyan, who, she claimed, “used to be a very fiery young man.” In 2012, the headmaster also sued 7or.am news website for publishing another open letter from the students' parents about her corruption.