ՊԵԿ֊ի նախկին աշխատակիցը վարչապետին պատմել է կոռուպցիոն սխեմաների մասին
Դատախազությունը հայտարարում է, որ մասքային մարմիններում հայտնաբերել է կոռուպցիայի դեպք և ձերբակալվել է «Բավրա» մաքսակետի պետը, սակայն մաքսային մարմիններում գործում են ավելի խոշոր կոռուպցիոն սխեմաներ, որոնց մասին մամուլը գրել է, որոնցում ներգրավված են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, սակայն դրանք մնում են չհետաքննված։ Այս սխեմաները շարադրելով` վարչապետ Կարեն Կարապետյանին է դիմել ՊԵԿ նախկին աշխատակից Ռոբերտ Նիկողոսյանը։
Իր նամակի հետ Նիկողոսյանն ուղարկել է դեռևս 2014 և 2015 թվականներին հրապարակված ԶԼՄ֊ների հոդվածները կոնրկետ կոռուպցիոն դեպքերի մասին։
«10 միլիոն զույգ կոշիկ էր ներմուծվել Հայաստան` 2 անհատ ձեռներեցների վկայականով և յուրաքանչյուր զույգ կոշիկը մաքսատանը գնահատվել էր ընդհամենը` 1 դոլլար և մաքսազերծվել էր այդ գնի հիման վրա:..…Պարզվել է, որ միայն Սպարտակ Մուրադյան անհատ ձեռներեցի անունով ներմուծվել է 42 միլիոն 780 հազար ԱՄՆ դոլարի միայն տրիկոտաժ: Տարբեր տեսակի ապրանքների համեմատության արդյունքում պարզվել է` որ օրինակ մանկահասակ երեխայի հագուստը Թուրքիայում սկսում է 2 ԱՄՆ դոլարից, հասնում է Հայաստան` դառնում է 0, 54 ցենտ և մաքսազերծվում այդ գնից, տղամարդու վերնաշապիկը` Թուրքիայում սկսում է 2 ԱՄՆ դոլարից, հասնում է Հայաստան` դառնում է 1,2 դոլլար և մաքսազերծվում` այդ գնից և այդպես մյուս ապրանքատեսակները թերհայտարարագրվում են մի քանի անգամ պակաս իրական գնից:
Այսինքն արդյունքում` միլիոնավոր դոլլարների մաքսային վճարներ պակաս են գանձվել պետական բյուջե, քանի որ հարկերը և մաքսատուրքերը հաշվարկվել են թերհայտարարագրված գներից ելնելով:
Վերը նշվածը տեղի է ունեցել ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախկին նախագահ` Գագիկ Խաչատրյանի ղեկավարության ժամանակ, որը մինչ օրս մաքսայինում գործող կոռուպցիոն սխեմաների հիմնադիրն ու ճարտարապետն է: Վերոգրյալի համար որևէ մեկը մինչ օրս պատասխանատվության չի ենթարկվել», ֊ նշված է Նիկողոսյանի՝ վարչապետին ուղարկված հաղորդման մեջ, որը ՊԵԿ֊ի նախկին աշխատակիցը տրամադրել է Epress.am-ին։

The office of Armenia’s Prosecutor General recently announced that law enforcement authorities had uncovered a corruption case in the customs service and arrested the head of the Bavra checkpoint on the Armenian-Georgian border; within the Armenian customs bodies, however, there are other large scale, high-volume corruption schemes involving high-ranking officials, which have been left uninvestigated, Robert Nikoghosyan, former employee of the State Revenue Committee, said in a letter to Armenian prime minister Karen Karapetyan.
Along with the letter, which Nikoghosyan agreed to let us publish, the former tax inspector also sent the prime minister several articles on specific corruption cases, which were reported by the Armenian media in 2014 and 2015.
“Ten million pairs of shoes were imported to Armenia by two private entrepreneurs; at customs, each pair of shoes was estimated at only $1 and cleared according to this price.[…] Then it turned out that private entrepreneur Spartak Muradyan had imported clothing worth 42 million 780 thousand dollars. The comparison of different goods revealed that, for example, the prices for baby clothes in Turkey start from $2, upon reaching Armenia, the price turns to 0.54 cents and is cleared according to this price. Men’s shirts in Turkey start from $2, in Armenia they turn to 1.2 dollars, etc. Similarly, other goods are also declared at prices several times lower than the actual price.
“As a result, the state budget lost several million dollars in customs payments because taxes and customs duties were calculated according to under-declared prices.
“The aforementioned happened under the former head of the State Revenue Committee Gagik Khachatrian, who is the founder and the architect of the corrupt schemes that are still in effect in the customs service. No one has been held responsible for the aforementioned incidents,” Nikoghosyan’s letter says.