ՊԵԿ֊ի նախկին աշխատակիցը վարչապետին պատմել է կոռուպցիոն սխեմաների մասին
Դատախազությունը հայտարարում է, որ մասքային մարմիններում հայտնաբերել է կոռուպցիայի դեպք և ձերբակալվել է «Բավրա» մաքսակետի պետը, սակայն մաքսային մարմիններում գործում են ավելի խոշոր կոռուպցիոն սխեմաներ, որոնց մասին մամուլը գրել է, որոնցում ներգրավված են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, սակայն դրանք մնում են չհետաքննված։ Այս սխեմաները շարադրելով` վարչապետ Կարեն Կարապետյանին է դիմել ՊԵԿ նախկին աշխատակից Ռոբերտ Նիկողոսյանը։
Իր նամակի հետ Նիկողոսյանն ուղարկել է դեռևս 2014 և 2015 թվականներին հրապարակված ԶԼՄ֊ների հոդվածները կոնրկետ կոռուպցիոն դեպքերի մասին։
«10 միլիոն զույգ կոշիկ էր ներմուծվել Հայաստան` 2 անհատ ձեռներեցների վկայականով և յուրաքանչյուր զույգ կոշիկը մաքսատանը գնահատվել էր ընդհամենը` 1 դոլլար և մաքսազերծվել էր այդ գնի հիման վրա:..…Պարզվել է, որ միայն Սպարտակ Մուրադյան անհատ ձեռներեցի անունով ներմուծվել է 42 միլիոն 780 հազար ԱՄՆ դոլարի միայն տրիկոտաժ: Տարբեր տեսակի ապրանքների համեմատության արդյունքում պարզվել է` որ օրինակ մանկահասակ երեխայի հագուստը Թուրքիայում սկսում է 2 ԱՄՆ դոլարից, հասնում է Հայաստան` դառնում է 0, 54 ցենտ և մաքսազերծվում այդ գնից, տղամարդու վերնաշապիկը` Թուրքիայում սկսում է 2 ԱՄՆ դոլարից, հասնում է Հայաստան` դառնում է 1,2 դոլլար և մաքսազերծվում` այդ գնից և այդպես մյուս ապրանքատեսակները թերհայտարարագրվում են մի քանի անգամ պակաս իրական գնից:
Այսինքն արդյունքում` միլիոնավոր դոլլարների մաքսային վճարներ պակաս են գանձվել պետական բյուջե, քանի որ հարկերը և մաքսատուրքերը հաշվարկվել են թերհայտարարագրված գներից ելնելով:
Վերը նշվածը տեղի է ունեցել ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախկին նախագահ` Գագիկ Խաչատրյանի ղեկավարության ժամանակ, որը մինչ օրս մաքսայինում գործող կոռուպցիոն սխեմաների հիմնադիրն ու ճարտարապետն է: Վերոգրյալի համար որևէ մեկը մինչ օրս պատասխանատվության չի ենթարկվել», ֊ նշված է Նիկողոսյանի՝ վարչապետին ուղարկված հաղորդման մեջ, որը ՊԵԿ֊ի նախկին աշխատակիցը տրամադրել է Epress.am-ին։

Бывший сотрудник Комитета по госдоходам написал премьеру Армении о коррупционных схемах
Прокуратура Армении заявляет, что в таможенных органах обнаружен случай коррупции, арестован начальник таможенного пункта «Бавра», однако в таможенных органах действуют более крупные коррупционные схемы, о которых сообщалось в прессе. В них вовлечены высокопоставленные чиновники, при этом расследования не проводится. Бывший сотрудник Комитета по госдоходам Роберт Никогосян обратился к премьеру Карену Карапетяну, рассказав о данных схемах.
Вместе с письмом Никогосян отправил опубликованные СМИ в 2014-ом и 2015-ом гг. статьи о конкретных случаях коррупции.
«В Армению импортировали 10 миллионов пар обуви со свидетельством на имена двух частных предпринимателей. На таможне каждую пару обуви оценили всего в доллар и растаможили на основе этой цены. Выяснилось, что только на имя частного предпринимателя Спартака Мурадяна импортировали трикотаж на сумму 42 миллиона 780 тысяч долларов США. В результате сравнения разных товаров выяснилось, что, к примеру, цены на детскую одежду в Турции начинаются с 2 долларов, в Армении цена превращается в 0.54 цента и растамаживается в соответствии с этой ценой, мужская рубашка в Турции – от 2 долларов, в Армении – 1.2 доллара. Так и другие товары декларируют по ценам, в несколько раз ниже настоящих.
То есть в результате в госбюджет поступило таможенных выплат на несколько миллионов долларов меньше, так как налоги и таможенные пошлины высчитывались на основе частично задекларированных цен.
Это происходило при бывшем главе Комитета по госдоходам Гагике Хачатряне, который является основателем и архитектором действующих по сей день в налоговой службе коррупционных схем. За вышеотмеченное никто не был привлечен к ответственности», - говорится в предоставленном Epress.am письме Никогосяна к премьеру.