«Տարոնը 10 հազարով ընտրվեց, հիմա մեզ փողո՞ց է քցում»․ Ֆիրդուսի առևտրականների բողոքը
Ֆիրդուսի փողոցի տների բակերում գտնվող բացօթյա տոնավաճառի մոտ 50 աշխատողներ այսօր Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա էին կազմակերպել՝ խնդրելով իրենց չստիպել շուկան ազատել 1 շաբաթվա ընթացքում։ Վերջերս նման որոշում էր կայացրել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը՝ պատճառաբանելով, որ այդ տարածքում պետք է շինարարություն սկսվի։
«Տարոնը, 5-10 հազար բաժանելով, ընտրվեց, հիմա մեզ փողո՞ց է քցում»,֊ ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
«Ընտրություններից առաջ ասում է՝ ավելի բարեկարգ Երևան, ավելի ապահով երկիր։ Այսուհետև թող ընտրություններից առաջ մեզ մոտ չգան․․»,֊ նշել է մեկ այլ բողոքի ակցիայի մասնակից։
Ակցիայի ընթացքում Ֆիրդուսի տոնվաճառի առևտրականները խնդրում էին իրենց ճիշտ հասկանալ․ «խնդրում են», ոչ թե «պահանջում»՝ բացատրելով․ «Մենք վարկեր են վերցրել, ապրանք ենք գնել, խնդրում ենք՝ Կառավարությունից կլինի, Քաղաքապետարանից կլինի, թողնեն մեզ մինչև դեկտեմբերի 31-ն աշխատել, մենք էլ ենք մարդ, իրացնենք մեր ապրանքը, փակենք մի քիչ մեր վարկերը, կփնտրենք այլ տեղ»։
Առևտրականների հետ այսօր բողոքում էին նաև Ֆիրդուսի տների սեփականատերերը։ «Էս մարդկանց մենք տեսնում ենք՝ ինչքան են չարչարվել, մենք բոլորս գիտենք՝ինչ ձմեռ ենք էս տարի անցկացրել։ Կանգնել են ցրտին, իմանալով, որ իրենց տանը երեխաներ կան, ծերեր կան, պետք է պահեն»,֊ ասել է շուկային կից տներից մեկի բնակիչը։
Բողոքի մասնակիցները վստահ են, որ քաղաքային իշխանությունները կարող են իրենց ժամանակ տալ, եթե ունեն ըմբռնում ու ցանկություն։
Շինարարությունը մի օրվա բան չի, որ սկսվի։ էս մարդիկ՝ տների սեփականատերերը, կառուցապատողի հետ դեռ պայմանագիր անգամ չեն կապել։ Եթե կապեն էլ, իրենց ժամանակ պետք է տրվի այլ տուն փնտրել գնելու համար։ Գուցե պայմանագիր կապեն, դեռ մի տարի էլ ոչինչ չկառուցվի։ Ինչո՞ւ այդ դեպքում մեզ հենց հիմա պետք է հանել տոնավաճառից», ֊ ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Բողոքողներից մեկը մեզ հայտնել է, որ Տարոն Մարգարյանի օգնականը, դուրս գալով Կառավարության նիստից, ասել է՝ առևտրականներին կընդունեն Քաղաքապետարանում և կլսեն նրանց։ Վաղը 5 հոգանոց պատվիրակություն պետք է գնա քաղաքապետարան՝ ներկայացնելու խնդիրը։

«Мэр избрался за 5-10 тысяч и выгоняет нас на улицу?» - акция сотрудников ереванской ярмарки
Несколько десятков сотрудников открытой ярмарки на улице Фирдуси пикетировали правительство Армении с просьбой не принуждать их освободить территорию в течение недели. Такое решение принял мэр Еревана, член правящей Республиканской партии Тарон Маргарян на том основании, что здесь должно начаться строительство.
«Тарон избрался, раздавая по 5-10 тысяч, а теперь выгоняет нас на улицу?», - говорит один из участников протеста.
«До выборов говорит о более благоустроенном Ереване , более безопасной стране . Отныне пусть не приходят к нам до выборов», - говорили торговцы.
Протестующие просили понять их правильно: «просим, а не требуем»: «Мы брали кредиты, купили товары, просим – правительство ли, мэрию – разрешить нам поработать до 31 декабря. Мы тоже люди, реализуем свой товар, частично погасим кредит и будем искать другое место».
Вместе с ними на акцию вышли владельцы домов на улице Фирдуси. «Мы знаем, как эти люди мучились, всем известно, какую зиму мы пережили. Они стояли на морозе, зная, что дома их ждут дети, пожилые, которых нужно содержать», - говорили они.
Городские власти, уверены собравшиеся, при желании могли бы дать торговцам время.
«Строительство начинают не за один день. Эти владельцы домов еще и договор с застройщиком не заключили. А если и заключат, им должны дать время на поиск и покупку другого дома. Может, заключат договор и еще год ничего строиться не будет. В таком случае почему нас нужно прямо сейчас выгонять с ярмарки?», - негодует участница акции.
По словам собеседницы, помощник Маргаряна, выйдя с заседания правительства, заявил, что сотрудников ярмарки примут и выслушают в мэрии. 9 июня на встречу отправится делегация из 5 человек.