Սևանի բնակչին խոշտանգելով ստիպել են ցուցմունք գրել․ նամակ դատախազին
Սևանի բնակիչ Սևակ Ոսկանյանին ծեծել և խոշտանգել են ոստիկանությունում։ Այդ մասին նա գրել է ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին ուղղված դիմումում։ Նա այժմ թաքնվում է, և նրա հարազատները ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին խնդրել են հրապարակել դիմումը։
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում Փաշինյանը տեղադրել է դիմումը՝ նշելով, որ այն հրապարակում է «հիմնականում առանց սխալների ուղղման՝ բնագրին հավատարիմ»։
«Հայտնում եմ ձեզ, որ մի քանի օր առաջ, Սևանի ոստիկանության աշխատող Վահագ Միքայելյանը 098-78-10-17 համարով ինձ զանգեց և ասաց՝ արի հանդիպենք: Ես և նա հանդիպեցինք, Վահագը ինձ ասաց որ քո հին ընկեր Հայկ Ավանեսյանը բռնվել է զգույշ եղիր, կարող է որ քեզ էլ մի բան լինի, ես քեզ խաբար կանեմ: Երկու, թե երեք օր անց, օգոստոսի 18-ին ժամը 10-ն անց 30-ի մոտ, արդեն ուրիշ համարով ինձ զանգեց Վահագը և ասեց արի հանդիպենք:
Պայմանավորվեցինք հանդիպել Սևանի կայարանի շարժական գազալցակայանի մոտ: Ես հասա այնտեղ Վահագը չկար, հետ զանգեցի նրան, ասեցի ինչ եղար, նա էլ ասեց թե հեսա 3 րոպեից կգամ: Քիչ անց իմ մոտ կանգնեց մի սև գույնի մեքենա, որը քեմրի էր կոռոլա, մեջից իջան երկու հոքի, լրիվ սև հագնված և սև դիմակներով, միանգամից հարցակվեցին իմ վրա և հարվածեցին ուսերիս և ձեռնաշղթաներ դրեցին ձեռքերիս ու գլխիս հարվածելով գցեցին մեքենայի մեջ, հետո վիզս սեխմելով ներքև ծնկներիս մոտ, հայհոյանքներով ու վիրավորանքներով:
Ես ասեցի, ախպերներ ջան մի խբեք, թողեք շունչ քաշեմ, հասկանամ ինչ է կատարվաում: Վարորդի կողքի նստածը շրջվեց ու ասաց ախպերով չխոսաս ու գլուխս իր ափերի մեջ վերցնելով սկսեց խբել իր նստարանի սպինկին, ինձ հարցնում էին՝ գիտես քեզ ինչի՞ համար են բռնել, ասում էի ինչի համար, ասեցին 5 հատ տրուպ կա վրետ, ամբողջ ճանապարհին խբում ու հայհոյում էին, ճանապարհին նրանք մեկի հետ խոսեցին ու ասացին՝ Առաքելյան ջան հեսա կհասնենք:
Ինձ տարան Քյավառի վարչություն, կորացված վիճակում ինչ-որ աշխատասենյակ մտցրին, սկսեցին դիմակավորները խբել ինձ, ուսերիս, մեջքիս, ապտակում էին: Հետո ինձ նույն ձևով կորացված տարան մի ուրիշ սենյակ, գլխիս հավաքվեց 5 կամ 6 հոգի ու սկսեցին հարցնել, թե գիտե՞ս ինչի ենք քեզ այստեղ բերել:
Ներկա գտնվողներից քաղաքացիական հագուստով մեկը ներկայացրեց՝ Առաքել, ասելով թե գիտե՞ս նա ով է, նա վարչության Առաքելյանն է, դաժե գողերին է նա պարկացնում, փչացնում ու շատ լուրջ գործեր բացում: Ես իրա համար վոչմի բան եմ, ճիշտը պատմի Առաքելյանն ինձ ասեց։ Հիշի 2008-թ-ի մայիսը ու պատմի քո ընկեր Ռոմանի դեպքը:
Այս օր (…) նրան դանակահարել են: Ես ասացի, որ դրա հետ ես կապ չունեմ, ինձ նախկինում արդեն կանչել են քրեական քննիչի մոտ: Այդ պահին դիմակավորները հասան իմ վրա ու սկսեցին խբել հայհոյել, Առաքելյանն ասաց՝ էսի մեզ լավ չի ճանաչում, հեսա մի էրկու ռաունդ տղերքը հետը կաշխատեն, վերջում էլ շլվարը կհանեն տրուբա կկոխենք քամակը, նոր կպատմի: Ես վախից արդեն ահավոր ճնշված էի, խնդրեցի վոր ինձ Առաքելյանի հետ մենակ թողեն:
Բոլորը դուրս եկան, Առաքելյանը երրդվեց իր հոր արևով, որ Հայկը այս գործը վիզ է առել, ու քեզ էլ վորպես կազմակերպիչ է ներկայացրել: Ասեցի Հայկը նման բան չէր կարող ասել, նման բան չկա: Առաքելյանը բորբոքվելով՝ ասաց հեսա դիմակավոները քամակտ տրուբա կմցնեն: Ես հոգեպես ճնշված, չգիտեի թե ինչ անեմ, ու շարունակում էր ճնշում գործել, թե Հայկը քո վրա գրելա, դու խի չես ուզում մուռտ հանես։
Նա ասաց, քո հորյեղբոր տղան Էդգարը, հենց նա է քեզ ծանոթացրել Հայկի հետ ու դուք միասին էք կատարել: Ես վախից ասեցի վոր Ամեն ինչ արել է իմ հորեղբոր տղան, Հայկը կապ չունի: Այդպես ասացի քանի վոր նա մահացած էր: Առաքելյանն ասաց, թե ուզում ես դուրսը լինես ու երեխուտ էլի տենաս, պիտի Հայկի անուննել տաս, որ Հայկը բերդում իրա մումյան դնի:
Ես ել մի տեղ վախից, մի տեղ նրա սուտ երդումներին հավատալով ասացի, հա կանեմ: Ու սկսեց նա իր մտքերվ պատմել ու շարադրել այդ մասին: Հետո վարչություն եկան Սևանից 2 քննիչ՝ Պետրոսյանը և վոմն Հովո: Առաքելյանն ասեց նրանց, որ նա վիզ է վերցրել ու նրանց պատմում էր, թե ոնցա եղել, ինձ էլ հարցնում էր, թե ճիշտ է թե չէ:
Դրանից հետո ինձ տարան Քյավառի բաժին, քննիչները իմ հետ չեն խոսել, քննիչ Հովոն կամպյուտրով հավաքեց Առաքելյանի պատմածը ու տպեց ցուցմունքի վերջում ես գրեցի որ ճիշտ է և ստորագրեցի: Հարգելի պարոն դատախազ, այդ ցուցմունքը ճիշտ չե, ինձ ծեծի ենթարկելով շանտաժ, հոգեբանական ճնշում գործադրելով ցուցմունք են կորզել:
Ինձ ոստիկանությունում պահել են 10-ից 11-ժամ սոված, չեն թողել որևէ մեկին զանգեմ, միայն քննության վերջում եմ զանգել քննիչի հեռախոսով: Այն էլ ցուցմունքի ընդացքում: Խնդրում եմ պատժել իմ նկատմամբ անօրինական գործողություններ կատարող բոլոր անձանց:

Жителя Севана пытками заставили дать показания – письмо генпрокурору
Жителя города Севан Севака Восканяна избили и подвергли пыткам в полиции. Он написал об этом генпрокурору Армении Артуру Давтяну. В настоящее время Восканян скрывается, а родные мужчины попросили обнародовать заявление депутата от фракции «Елк» («Выход») Никола Пашиняна.
Парламентарий разместил его на своей странице в соцсети «Фейсбук».
«Сообщаю, что несколько дней назад сотрудник севанской полиции Вааг Микаелян позвонил мне с номера 098-78-10-17 и предложил встретиться. Мы встретились, Вааг сказал, мол, попался твой давний друг Айк Аванесян, будь осторожен, с тобой тоже может что-нибудь произойти, я тебе сообщу. Через два или три дня, 18 августа около 10:30 Вааг позвонил уже с другого номера и сказал «давай встретимся».
Договорились встретиться у передвижной автомобильной газозаправочной станции в Севане. Я пришел, Ваага не было. Перезвонил ему, спросил, что стало, он сказал, что будет через три минуты. Чуть позже рядом со мной остановился черный автомобиль, карми или корола, из которой вышли двое, одетые в черное и в черных масках, сразу напали на меня, ударили по плечам, надели наручники и, нанося удары по голове, запихнули в машину, потом стали сдавливать шею так, что голова оказалась у колен, матерились и оскорбляли.
Я сказал «братья, не бейте, дайте отдышаться, понять, что происходит». Сидевший рядом с водителем обернулся и сказал «не братайся», обхватил руками мою голову и стал бить о спинку сиденья. Спрашивали, знаю ли я, за что меня взяли, я говорю «за что?». Сказали, что на мне 5 трупов, всю дорогу били и матерились. По дороге они поговорили с кем-то, сказали «Аракелян джан, скоро будем».
Отвезли в управление в Гаваре, согнувшегося меня пихнули в какую-то комнату, люди в масках начали бить по плечам, спине, давали пощечины. Потом в таком же согнувшемся положении увели в другую комнату, собрались 5-6 человек и стали спрашивать «знаешь, почему мы тебя сюда привели?». Один в штатском представил кого-то по имени Аракел, спросил «знаешь, кто это? Аракелян из управления, даже воров он опускает и открывает очень серьезные дела». Расскажи правду, сказал мне Аракелян. Вспомни май 2008-ого и расскажи случай с твоим другом Романом.
В тот день он получил ножевое ранение. Я сказал, что не имею к этому отношения, прежде меня уже вызывали к уголовному следователю. В этот момент люди в масках накинулись на меня и начали бить, материться, Аракелян сказал «этот человек не знаком с нами, сейчас ребята поработают с ним, а в конце снимем с него штаны, засунем в задницу трубу, тогда и расскажет». Я был очень напуган, попросил, чтобы меня оставили наедине с Аракеляном.
Все вышли, Аракелян поклялся отцом, что Айк взял это дело на себя, а меня представил в качестве организатора. Я сказал, что Айк не мог этого сделать, это неправда. Аракелян взбесился, сказал, мол, сейчас люди в масках засунут тебе в зад трубу. Я не знал, что делать, они продолжали давить на меня, говорить, что Айк написал что-то против меня, спрашивали, почему я не хочу отомстить.
Он сказал, что с Айком меня познакомил мой двоюродный брат Эдгар, и что мы вместе совершили . От страха я сказал, что все сделал мой двоюродный брат, Айк не имеет к этому отношения. Я сказал это, потому что его нет в живых. Аракелян сказал, что если я хочу быть на свободе и снова увидеть своего ребенка, должен назвать и Айка, чтобы он сгнил в тюрьме.
А я, с одной стороны, от страха, с другой - поверив его лживым клятвам, сказал, что сделаю. И он начал рассказывать и излагать свои мысли. Затем в управление пришли двое следователей из Севана – Петросян и некто Ово. Аракелян сказал им, что я сознался, и стал рассказывать, как это случилось, а меня спрашивал, так это или нет.
Позже меня увезли в гаварское отделение, следователи со мной не говорили, следователь Ово набрал на компьютере рассказ Аракеляна и распечатал, я написал, что все правда, и подписал. Уважаемый господин прокурор, эти показания неверны, они были получены шантажом, избиением и под психологическим давлением.
В полиции меня продержали голодным 10-11 часов, не разрешали звонить, только в самом конце я позвонил с телефона следователя. И то в ходе дачи показаний. Прошу наказать всех совершивших беззакония по отношению ко мне.