Արդյոք ազատամարտիկը մահացել է Ջունգլի ծեծի հետևանքով․ գործով նոր փորձաքննություն կանցկացվի
2014 թվականին մահացած ղարաբաղյան պատերազմի վետերան Վարդան Թումանյանի գործով դատավարությունը ձգվում է 2 տարի, և այս պահին այն փակուղի է մտել, քանի որ դատաբժշկական 4 փորձաքննությունները հակասում են միմյանց։
Թումանյանի իրավահաջորդի՝ այրի Տանյա Մելքումյանի ներկայացուցիչ Տիգրան Մուրադյանը Epress.am-ին ասել է, որ դատարանը օգոստոսի 17-ին որոշել է բավարարել նոր դատաբժշկական փորձաքննությունն անցկացնելու մասին իրենց միջնորդությունը։ Մուրադյանն արդեն իսկ իր հարցերն ուղղել է նոր փորձագետին։
Թումանյանի իրավահաջորդներն աբսուրդ են համարում դատական գործում առկա վերջին բժշկական եզրակացությունը, ըստ որի` ազատամարտիկի մահը կապ չի ունեցել դրանից մեկ օր առաջ գրացնված ծեծի հետ։ Թումանյանին ծեծի էին ենթարկել Վիկտոր Հովսեփյանը, Սարգիս Ղուկասյանը և նրանց քեռին՝ Ջունգլ մականունով հայտնի Գևորգ Սարգսյանը: Երիտասարդները եկել են նրան «տեսնելու» նրանից հետո, երբ Վարդանը շախմատ խաղալիս վիճել է իրենց պապի հետ։
Փորձագիտական եզրակացություններից մեկում վարկած է առաջ քաշվել, թե Թումանյանը, գուցե, ունեցել է բնական արատ, ու համընկումով հենց ծեծից հետո է մահացել։
Այդ եզրակացությունը տվել են Առողջապահության նախարարության հրավիրած լրացուցիչ հանձնաժողովային քննությունը կատարած փորձագետները։ Երեք մեղադրյալներն իրենց օգտին եզրակացությունից հետո ազատվել էին կալանավորումից և ստորագրել երկրից չհեռանալու մասին պարտավորագիր։
Այժմ Ջունգլը և Սարգիս Ղուկասյանը կրկին կալանավորվել են, քանի որ փորձել են խախտել չհեռանալու մասին պայմանը։ Տիգրան Մուրադյանը ուրախ է, որ իր միջնորդությունը բավարարվել է և հույս ունի, որ փորձագետների նոր խումբը կլինի անկողմնակալ։
Ավելի վաղ Վարդան Թումանյանի քույրը՝ Մարիետա Թումանյանը Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել էր, որ նախաքննության փուլում իրենք բազմիցս լսել են պաշտպանական կողմի պնդումները, թե մեղադրյալներին դատել չեն կարող, քանի որ «իրենց մեջքին կանգնած է «Ջավախքը»» (նկատի ունի «Ջավախք» հայրենակցական միությունը)։

New Forensic Examination to Be Conducted in Case of Armenian Veteran’s Death
The investigation into the 2014 death of Karabakh war veteran Vardan Tumanyan has been ongoing for two years; currently, it is in a deadlock since the results of the four forensic medical examinations conducted as part of the case contradict each other.
Tigran Muradyan, lawyer for Tumanyan’s widow Tanya Melkumyan, told Epress.am on Friday that at an August 17 hearing the court decided to grant their motion for a new forensic medical examination. Muradyan has already submitted his question to the new expert.
Tumanyan’s legal successors consider it absurd that the latest medical examination concluded that the veteran’s death was not caused by the beating to which he had been subjected the day before. Tumanyan has been beaten by Victor Hovsepyan, Sargis Ghukasyan and their uncle Gevorg Sargsyan, known by the nickname Jungle. The young people had come “to see” Tumanyan after the latter quarrelled with their grandfather while playing chess.
A forensic medical examination conducted by a group of experts invited by Armenia’s health ministry had found that Tumanyan's death was caused by a birth defect. After this conclusion, the three defendants were released on their own recognizance. Sargis Ghukasyan and Gevorg Sargsyan, however, have recently been arrested again due to an attempt to leave the country.
In an earlier interview with Epress.am, Vardan Tumanyan’s sister, Marieta Tumanyan, has stated that during the preliminary investigation they had repeatedly heard the defense declare that the defendants could not be sentenced to imprisonment because “Javakhk has their back.”