Կունգորցևի դեմ «նոր ապացույցները» ի հայտ են եկել խորհրդակցական սենյակում
15-ամյա հանդբոլիստ Դավիթ Հովակիմյանի հայրը չի հաշտվում այն փաստի հետ, որ իր որդուն սպանողը ազատության մեջ է, իսկ մոտ երեք տարի բանտում անցկացնելուց հետո արդարացված վանաձորցի Կարեն Կունգորցևը (նկարում) կրկին կալանքի տակ է։
Այսօր Երևանում ասուլիսի ժամանակ սպանվածի հայրը ասել է, որ բողոքարկելու են Վերաքննիչ դատարանի դատավորներ Մհեր Արղամանյանի, Մանուշակ Պետրոսյանի և Մխիթար Պապոյանի վճիռը, որով Կունգորցևը 15 ամիս ազատության մեջ անցկացնելուց հետո նորից կալանավորվել է դատարանի դահլիճում։
Տուժողի իրավահաջորդի փաստաբան Արմինե Ֆարմանյանը պատմել է, որ արդարացված Կունգորցևին նորից կալանավորելու համար Վերաքննիչ դատարանը հղում է արել երկու երեխաների ցուցմունքների վրա, որոնք անգամ դեպքի վայրում չեն եղել, և կցել է մեկ այլ քրեական գործից բերված ձայնագրություն, որը այս գործի հետ որևէ կապ չունի։ «Ես դատական ակտը կարդում եմ՝ շուրջ 200 էջ, ամեն էջը կարդալիս ուզում ես հասկանալ՝ կարելի՞ էր, չէ, գործը ուսումնասիրել, նիստերի ձայնագրությունները լսել։ Անգամ մեղադրողը իր ճառում երկու առանցքային վկաների վրա հղում չկատարեց՝ հաստատված համարելով, որ էդ մարդիկ դեպքի վայրում չեն եղել։ Վերաքննիչ դատարանը չգիտես ինչ մեխանիզմով գտնում է, որ այդ մարդկանց նախկին ցուցմունքները արժանահավատ են։ Ոչ սկավառակն է ուսումնասիրել, ոչ գործի նյութերը, մեղադրողի ճառն անգամ չեն լսել։ Երկրորդը՝ այլ գործով օպերատիվ հետախուզական միջոցառում հայտնվեց մեր գործում։ Չգիտես ինչու, ինչ-որ մեկը այլ գործով որոշել էր Կարեն Կունգորցևի մասին խոսել։ Դատարանը անհասկանալիորեն այդ ձայնագրությունը դրել է մեղադրանքի հիմքում։ Մինչդեռ այդ ձայնասկավառակը պետք է նախ ապացույց ճանաչվեր։ Մենք՝ որպես կողմ դրանք վիճարկելու հնարավորություն չենք ունեցել, քանի որ մեզ համար կանխատեսելի չէր, որ դատարանը այն դնելու է մեղադրանքի հիմքում»։
Կունգորցևի պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը ևս նշել է, որ որոշ «ապացույցների» մասին իրենք իմացել են միայն վճիռը հրապարակելուց 50 օր անց։ Օրինակ՝ դատական ակտի պատճառաբանություններից է․ Նուբարաշեն ՔԿՀ֊ի պետը գրություն է ուղարկել Վերաքննիչ դատարան՝ Մանուշակ Պետրոսյանին, իրենք խորհրդակցական սենյակում այդ թուղթը դրել են որոշման հիմքում։ «Մենք դա իմանում ենք որոշումը կայացնելիս 50 օր հետո։ Այս ամենը ցույց է տալիս, որ դատարանը կատարել է որոշակի պատվեր։ Առաջինը՝ իրական հանցագործին վերցրին իրենց հովանու տակ։ Իշխանությանը ազատեցին Կունգորցևին 3 տարի կալանավորելու համար փոխհատուցում տալու պարտականությունից և հանցագործին բացահայտելու համար նոր քննություն սկսելուց», - ասել է Պապիկյանը։

The father of 15-year old Yerevan handball player Davit Hovakimyan, who was killed in Armenia’s second largest city of Vanadzor in 2013, said at a press conference on Tuesday that he still could not reconcile himself to the fact that his son’s “real killer is at large” while Vanadzor resident Karen Kungortsev, who was acquitted last year after three years of imprisonment, has again been sent to jail. The father added that his lawyers were going to challenge the decision of Appeal Court judges Mher Arghamanyan, Manushak Petrosyan and Mkhitar Papoyan to overturn the verdict of acquittal issued by the Lori first instance court in 2016.
Hovakimyan’s lawyer, Armine Farmanyan, said for her part that the Appeal Court’s decision to re-arrest Kungortsev was based solely on testimonies of two teenagers who had not even been at the scene of the murder. “Reading the judicial act - nearly 200 pages - one can’t help but think that the judges did not even properly study the case . They could have at least listened to the recordings of the hearings . The prosecutor had even disregarded the testimonies of these two witnesses, insisting that they had not been at the scene. The Appeal Court, however, decided somehow that these people’s previous testimonies were reliable. neither listened to the recordings of the hearings nor studied the case materials. They didn’t even listen to the prosecutor’s speech,” Farmanyan said.
Arayik Papikyan, a lawyer for Kungortsev, added that the defense found out about the “new evidence” only 50 days after the announcement of the verdict. For example, they found out that the head of the Nubarashen prison had sent a letter to the Appeal Court in the name of judge Manushak Petrosyan, which was subsequently considered a part of the basis for Kungortsev’s arrest. “We learned about this only 50 days after the announcement of the decision. Everything indicates that the court simply carried out a certain order. First of all, they took the real culprit under their protection. They also freed the authorities of the obligation to pay Kungortsev a compassion for the three years he spent in prison and to begin an investigation to establish the identity of the real killer,” Papikyan said.