Երաշտը գյուղացու համար է միայն․ ակցիա Կառավարության դիմաց
Այս տարվա աննախադեպ երաշտի պատճառով Արարատի մարզի մի շարք գյուղերի բնակիչներ ամիսներ շարունակ չեն կարողանում ջրել իրենց բերքատու այգիները։ Դրա հետևանքով գյուղացիների եկամտի հիմնական աղբյուրը՝ բերքը, չորացել է։ Երաշտը, սակայն,միայն հասարակ գյուղացիներին է «վերաբերվում»։ Կառավարության շենքի մոտ այսօր հավաքված Արարատի մարզի Գոռավան համայնքի բնակիչները Epress.am-ի հետ զրույցում պնդել են, որ «թիկունք ունեցողները» կարողանում են օգտվել ջրից։
«Ժողովրդին ասում են՝ հասկացեք, երաշտ է։ Էդ երաշտը ոչ մարզպետին է վերաբերվում, ոչ ներկա ու նախկին գյուղապետերին է վերաբերվում, որ ոռոգում են իրենց 40-50 հա պտղատու մրգի այգիները։ Հենց վերաբերվում է ժողովրդին, ջուրը կտրվում է», - ասել է Գոռավանի բնակիչներից Պետիկ Գուլգուլյանը։ Նրա խոսքով՝ մարզի երկու գյուղերի՝ Ուրցաձորի և Դաշտավանի միջով հոսող Վեդի գետի ջուրը կարելի է բաժանել այդ երկու գյուղերի միջև, իսկ մնացած ջրից էլ կարող են իրենք օգտվել։
Մեկ ամիս շարունակ Գուլգուլյանը չի ջրել իր պտղատու այգին, ջուր եղած ժամանակ էլ ասում են՝ սպասեք ձեր հերթին։
«100 լիտրանոց նասոսը տալիս են, որ նախկին ջրկոմի նախագահը պտղատու այգի ջրի, իսկ մենք սպասենք», - ասել է գոռավանցին։
Մոտ 500 տնտեսություն ունեցող գյուղին, գոռավանցիների խոսքով, տալիս են ընդամենը 20 տոննա ջուր, այն դեպքում, երբ «թիկունք ունեցողներին» 100 տոննա է հասնում։
Ակցիայի եկած մեկ այլ գյուղացու՝ Գուրգեն Խաչատրյանի խոսքով էլ՝ ինքը փող տվել է, սակայն չի կարողանում օգտվել ջրից․ «Երաշտը միայն մե՞ր համար է։ Երաշտը գյուղացու համար է»։
Ջրային պետական կոմիտեից գյուղացիներին հանդիպել, ասել են, որ համաբերեն, շուտով ջրամբար են կառուցելու․ «Մեր հիմնած այգիները թողնենք, որ 4 տարուց ջրամաբար կառուցեն... դե, 4 տարին ինչ է որ»։
Խնդրի հետ կապված՝ Epress.am-ի թղթակիցը զրուցել է Արտաշատի Ջրօգտագործողների ընկերության տնօրեն Արթուր Ղազարյանը հետ։
«Գոռավանցիներն այս տարի անընդհատ բողոքում են, իրենք էլ չգիտեն՝ ինչից։ Գոռավանում մաս կա, որ մեր կանալը չի անցնում այդ մասով։ Պետք է էդ մասը ջրեն գետի ջրով, սակայն գետի ջուրը չի հասնում այդտեղ, քանի որ այս տարի երաշտ է։ Իրենք տարել, նենց տեղ են իրենց բույսը ցանել, որ վարյանտ չկա ջուր բերելու։ Ցիստեռո՞վ տանենք, որ ջրեն»։ Ղազարյանի խոսքով՝ ջուր, այնուամենայնիվ, գյուղ մտնում է և ճիշտ բաշխում է կատարվում․ «Իրենց գյուղից է ջրբաշխը, մենք հետևում ենք, որ նորմալ բաժանի․․․ Պատահում է՝ էդ գյուղացիները հենց նենց տեղն էլ են բողոքում», - ասել է Ղազարյանը։
Նշենք, որ վերջերս Epress.am կայքի լրագրողներն այցելել էին Ուրցաձոր գյուղ։ Այնտեղի բնակիչները նույնպես նշել են, որ չոր ամառվա պայմաններում ջուրը չի բավարարում, բացի դա, այն սխալ է բաշխվում։ «Կարճ ասած՝ ով ուժեղ ա, ջուր կունենա, ով թույլ ա, չի ունենա», - նշել էին գյուղացիները։

Due to the extreme drought this year, residents of some villages of Armenia’s Ararat region have for months been deprived of the opportunity to water their orchards. As a result, the villagers have lost their harvest and consequently any hope they had for decent income. The drought, however, has only affected “ordinary villagers,” who gathered today outside the Armenian government to protest against the fact that “those who have a strong back are able to get sufficient water supply.”
“They tell to the people that there’s a drought, but this drought has affected neither the governor nor the former and current village heads who are able to water their 50-hectare orchards. The water disappears only when it comes to the villagers,” a resident of the village of Goravan, Petik Gulgulyan, complained.
Gulgulyan has been unable to water his orchard for over a month. “When there is any water, they tell us to wait for our turn. They give a 100-liter pump to the former head of the water utility to water his crops, while we are forced to wait for ‘our turn.’” The entire village of Goravan, which has nearly 500 households, is provided with only 20 tons of water, while “those who have a strong back get 100 tons,” the villager added.
Representatives of the State Water Management Committee have told the villagers to be patient and wait until a water reservoir is constructed in the area; “They suggest that we abandon our gardens and wait until a reservoir is constructed in 4 years. After all, 4 years is nothing, right?”
An Epress.am correspondent contacted the head of the Water Resources Management Agency, Artur Ghazaryan, for clarifications: “Goravan villagers have been constantly complaining this year, and they don’t even have an idea what they complain about. There is an area in Goravan where our channel does not pass. They should water this area with river water, which, however, does not reach those places this year due to the drought.”
Nevertheless, according to Ghazaryan, the village does get water, and “which is evenly distributed among the villagers.”
“The person responsible for water distribution is a resident of their village, and we follow that the water is distributed properly. It just happens that these villagers complain even when there is nothing to complain about,” the official charged.