Ինչու երիտասարդները բանակ չեն շտապում
Բանակը բավականին զգայուն թեմա է, շատ անգամ մարդիկ վախենում են ասել այն ինչ իրականում մտածում են: Օրինակ, այդ գիտության, ուսուցման հետ կապված բլա-բլա-բլան իրականում ոչ այլ ինչ է եթե ոչ իրական մտքերի ու զգացմունքների անհաջող քողարկում:
Երիտասարդները չեն ուզում գնալ բանակ (ու ճիշտ էլ անում են), որովհետև երկրի ու բանակի բարձր ղեկավարությունից ոչ մեկը չի կարող երաշխավորել մի քանի շատ կարևոր պայմաններ.
նորմալ կեցություն (հագուստ, սնունդ, տաքություն, մարմնի մաքրություն՝ ինչու՞ ծնողները պիտի մարշրուտկայով ամիսը մեկ մայկա-տռուսիկ, գուլպա, օճառ, ատամի մածուկ ու խոզանակ, ուտելիք ուղարկեն),
տանելի պայմաններ հատկապես առաջնագծում, արդարություն (ինչու՞ առաջնագծում հայտնվում են միայն աղքատների զավակներ, ինչու՞ չինովնիկների զավակները միշտ տաքուկ տեղերում են պատսպարվում և վայելում են ղեկավարության հատուկ վերաբերմունքը, ինչու՞ ոչ մի հանցագործություն բանակում չի ստանում իր արդարացի բացահայտումն ու պատիժը),
արժանապատվություն (ինչու՞ չեն կարող կանխվել ծեծկրտուքներ, նվաստացումներ, սպանություններ, ինքնասպանություններին հասցնելը),
ժամանակի ոչ թե կորուստն, այլ ճիշտ օգտագործումը (ինչու՞ բանակում չեն յուրացնում նոր մասնագիտություններ, ինչու՞ լեզուներ չեն սովորում, չէ՞ որ լիքը ժամանակ կա դրա համար),
ու իհարկե ամենակարևորը, կյանքին սպառանցող վտանգ, որը հիմնականում ոչ թե թշնամու հետ է կապված, այլ պաշտպանության թույլ կազմակերպումից, զենքի և զինամթերքի պակասից, կանխարգելիչ միջոցների թուլությունից, որոնք իրենց հերթին կախված են բանակում գոյություն ունեցող ահռելի կոռուպցիայից և գողություններից:
Դա՛ պիտի ասվի, այլ ոչ թե ուսում-գիտությունը հղվի: Պիտի ասվի, որ բոլորին բանակ տանելուց առաջ դատի տվե՛ք գող բանակայիններին, բռնագրավեք նրանց կողմից հափշտակած միջոցները, կազմակերպեք ծառայության նորմալ պայմաններ, արդարության սկզբունք մտցրեք, ա՛յ այդ ժամանակ նման խնդիր չի էլ ծագի: Իսկ մինչ այդ ես համարում եմ, որ ուսանողները պիտի պայքարեն:

Почему армянская молодежь не спешит в армию
Тема армии довольно чувствительная, зачастую люди боятся говорить то, что думают на самом деле. К примеру, это бла-бла-бла по поводу науки и обучения не что иное, как неудачная маскировка мыслей и чувств.
Молодежь не хочет в армию (и правильно делает), потому что никто из высшего руководства страны и армии не может гарантировать несколько очень важных условий:
нормальный быт (одежда, питание, тепло, чистота тела: почему раз в неделю родители должны отправлять на маршрутке майки, трусы, носки, мыло, зубную пасту и щетку?);
терпимые условия особенно на передовой, справедливость (почему на передовой оказываются только сыновья бедняков? почему сыновья чиновников всегда укрываются в тепленьких местечках и пользуются особым отношением руководства? почему ни одно совершенное в армии преступление не получает справедливого наказания?);
достоинство (почему нельзя предотвратить драки, унижения, убийства, доведение до самоубийств?);
не потеря, а правильное использование времени (почему в армии не осваивают новые профессии? почему не учат языки, ведь для этого есть куча времени?);
и, конечно, самое главное – угроза жизни, которая в основном связана не с врагом, а со слабой организацией обороны, нехваткой оружия и боеприпасов, слабостью превентивных мер, которые в свою очередь являются следствием колоссальной коррупции и воровства в армии.
Вот, о чем надо говорить, а не об образовании и науке. Необходимо заявлять, что прежде, чем забирать всех в армию, судите армейских воров, конфискуйте у них ворованное, организуйте нормальные условия службы, внедрите принцип справедливости, вот тогда подобной проблемы и не возникнет. А до тех пор я считаю, что студенты должны бороться.