Վանաձորում դասվարը աշակերտին բռնության է ենթարկել և ծաղրել
Վանաձորի 22-րդ դպրոցի 2-րդ դասարանի աշակերտը դասվարի կողմից պարբերաբար ենթարկվել է բռնության։ Այս մասին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին պատմել է երեխայի մայրը։
Ծնողն ասել է, որ 2017թ. փետրվարին ուսուցչուհի Ն. Անտոնյանը հանձնարարությունը ոչ բավարար կատարելու պատճառով հարվածել է երեխային։ Արդյունքում երեխայի ականջի վրա կապտուկներ են առաջացել, և երեխան վախից միզել է: Ծնողի փոխանցմամբ՝ դասվարը երեխային ամբողջ դասարանի առջև խայտառակել և այդ վիճակում է թողել մինչև դասերի ավարտը:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարություն և Վանաձորի թիվ 22 դպրոցի տնօրեն Դ. Մելքոնյանին: Նախարարությունից խոստացել են հետամուտ լինել դեպքին և վերականգնել երեխայի կրթության իրավունքը, իսկ դպրոցի տնօրենն էլ պնդել է, որ երեխայի մայրն իրականում իրադարձությունները ներկայացրել է չափազանցված։
Բացի դա, տնօրենը նշել է, որ երեխայի կապտուկները ոչ թե ուսուցչի գործողությունների, այլ համադասարանցիների հետ վեճի արդյունք են, որը դպրոցի փոխտնօրենի միջամտությամբ հարթվել է:
Դասվար Ն. Անտոնյանն էլ խոստովանել է, որ իրեն թույլ է տվել մանկավարժին ոչ վայել պահվածք, երեխային բարձր տոնով է նկատողություն արել և բարձրաձայնել, որ երեխայի վրայից տհաճ հոտ է գալիս: Նման պահվածքի համար դասվարը նկատողություն է ստացել տնօրինության կողմից:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ դպրոցի տնօրինությունը մերժել է տրամադրել երեխայի փաստաթղթերը, որոնք հարկավոր են եղել նրան այլ դպրոց տեղափոխելու համար, Դ. Մելքոնյանը նշել է, քանի որ երեխայի մայրը գտնվում է Հանրապետությունից դուրս, իսկ երեխայի խնամքով զբաղվող մորաքույրն ու տատիկը նրա օրինական ներկայացուցիչները չեն, հետևաբար՝ անձնական գործը նրանց տրամադրել չեն կարող:
2017 թ. նոյեմբերի 2-ին հարցը քննարկվել է Լոռու մարզպետարանի ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնում, ապա Կրթության, մշակույթի և uպորտի վարչությունում: Արդյունքում որոշվել է, որ երեխայի ծնողի բացակայության պայմաններում հիմք է ընդունելու վերջինիս էլեկտրոնային դիմումը և երեխայի կրթության իրավունքի իրացման նպատակով կազմակերպել նրա տեղափոխումն այլ դպրոց:

A second grade student of the N22 school in the Armenian third-largest city of Vanadzor was “periodically subjected to abuse” by the head of the class, the Helsinki Citizens Assembly Vanadzor office (HCAV) was informed by the child’s mother.
In February 2017, according to the mother, the teacher, N. Antonyan, hit the child and bruised his ear for unsatisfactory performance of a task; the child also urinated out of fear, while the teacher made him remain in his seat until the end of the class to further humiliate him in front of his classmates.
After receiving the complaint, HCAV appealed to the Ministry of Education and Science, and the headmaster of the school. The ministry promised to look into the case and restore the child's right to education; headmaster D. Melkonyan, meanwhile, insisted that the mother “had in fact exaggerated.” According to the headmaster, the child’s bruises did not appear because of the teacher’s actions, but as a result of a quarrel with classmates, which, he said, had ended after the intervention of the deputy headmaster.
Class Head N. Antonyan, in turn, admitted that her behavior had been in appropriate for a teacher; she said she had reprimanded the student too loudly and had told him that he “stinked.” The teacher has received a warning from the headmaster for her “unbefitting conduct.”