Վանաձորում դասվարը աշակերտին բռնության է ենթարկել և ծաղրել
Վանաձորի 22-րդ դպրոցի 2-րդ դասարանի աշակերտը դասվարի կողմից պարբերաբար ենթարկվել է բռնության։ Այս մասին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին պատմել է երեխայի մայրը։
Ծնողն ասել է, որ 2017թ. փետրվարին ուսուցչուհի Ն. Անտոնյանը հանձնարարությունը ոչ բավարար կատարելու պատճառով հարվածել է երեխային։ Արդյունքում երեխայի ականջի վրա կապտուկներ են առաջացել, և երեխան վախից միզել է: Ծնողի փոխանցմամբ՝ դասվարը երեխային ամբողջ դասարանի առջև խայտառակել և այդ վիճակում է թողել մինչև դասերի ավարտը:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարություն և Վանաձորի թիվ 22 դպրոցի տնօրեն Դ. Մելքոնյանին: Նախարարությունից խոստացել են հետամուտ լինել դեպքին և վերականգնել երեխայի կրթության իրավունքը, իսկ դպրոցի տնօրենն էլ պնդել է, որ երեխայի մայրն իրականում իրադարձությունները ներկայացրել է չափազանցված։
Բացի դա, տնօրենը նշել է, որ երեխայի կապտուկները ոչ թե ուսուցչի գործողությունների, այլ համադասարանցիների հետ վեճի արդյունք են, որը դպրոցի փոխտնօրենի միջամտությամբ հարթվել է:
Դասվար Ն. Անտոնյանն էլ խոստովանել է, որ իրեն թույլ է տվել մանկավարժին ոչ վայել պահվածք, երեխային բարձր տոնով է նկատողություն արել և բարձրաձայնել, որ երեխայի վրայից տհաճ հոտ է գալիս: Նման պահվածքի համար դասվարը նկատողություն է ստացել տնօրինության կողմից:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ դպրոցի տնօրինությունը մերժել է տրամադրել երեխայի փաստաթղթերը, որոնք հարկավոր են եղել նրան այլ դպրոց տեղափոխելու համար, Դ. Մելքոնյանը նշել է, քանի որ երեխայի մայրը գտնվում է Հանրապետությունից դուրս, իսկ երեխայի խնամքով զբաղվող մորաքույրն ու տատիկը նրա օրինական ներկայացուցիչները չեն, հետևաբար՝ անձնական գործը նրանց տրամադրել չեն կարող:
2017 թ. նոյեմբերի 2-ին հարցը քննարկվել է Լոռու մարզպետարանի ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնում, ապա Կրթության, մշակույթի և uպորտի վարչությունում: Արդյունքում որոշվել է, որ երեխայի ծնողի բացակայության պայմաններում հիմք է ընդունելու վերջինիս էլեկտրոնային դիմումը և երեխայի կրթության իրավունքի իրացման նպատակով կազմակերպել նրա տեղափոխումն այլ դպրոց:

За насилие и издевательство над ребенком армянский учитель получил замечание
В школе N22 в городе Ванадзор классрук подверг насилию второклассника. Об этом ванадзорскому офису Хельсинкской гражданской ассамблеи рассказала мать ребенка.
По ее словам, в феврале учительница Н. Антонян ударила ребенка за неудовлетворительное выполнение задания, вследствие чего на ухе школьника появились синяки, от страха ребенок описался. Родитель заявил, что классрук унизила школьника на глазах у всего класса, и в таком состоянии он оставался до окончания занятий.
Правозащитная организация обратилась в министерство образования и науки, а также к директору школы. Министерство пообещало взять дело под свой контроль и восстановить право ребенка на образование, а директор учреждения настоял на том, что на самом деле мать преувеличивает. По словам директора, синяки у ребенка возникли не из-за действий учителя, а в результате ссоры с одноклассниками, а этот инцидент, по его словам, был исчерпан после вмешательства замдиректора.
Классрук Антонян призналась, что ее поведение не подобает учителю, она сделала ученику замечание высоким тоном и заявила, что от ребенка неприятно пахнет. Учитель получил замечание от дирекции.
Отказ дирекции предоставить документы школьника, необходимые для его перевода в другую школу, Мелконян объясняет тем, что мать школьника заграницей, а тетя и бабушка, на попечении которых он находится, не являются ее законными представителями, выдать им личное дело они не могут.
2 ноября вопрос обсудили в отделе защиты прав семьи, женщин и детей при администрации Лорийской области, затем в управлении образования, культуры и спорта. В результате было решено, что в отсутствие родителя за основу будет принято электронное заявление последнего, и с целью реализации права ребенка на образование его переведут в другую школу.