Զինծառայողն ընդունել է՝ զինակցին սպանել է «իր սրբությունը հայհոյելու համար»
Արարատի մարզի Մխչյան գյուղի բնակիչ, 19-ամյա զինծառայող Հովհաննես Խուդավերդյանը իրեն մեղավոր է ճանաչել զինակցին, 19-ամյա Վահագն Վիրաբյանին սպանելու մեջ և դատապարտվել 9 տարի 9 ամիս ազատազրկման։
Լեռնային Ղարաբաղի հարավում տեղակայված զորմասերից մեկում զինառայության ժամանակ՝ 2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ին , Խուդավերդյանը և Վիրաբյանը վիճել են․ պատճառն այն է եղել, որ Խուդավերդյանը հայտնել էր վերադասներին, թե Վիրաբյանը մարտական դիտակետում քնում է։ Ըստ մեղադրյալի ցուցմունքի՝ Վահագն Վիրաբյանն իրեն ասել է, որ քնելու մասին դիրքի ավագին տեղյակ պահելը «լավ տղայի» քայլ չէ ու զորամաս վերադառնալուց հետո իր նկատմամբ վատ է վերաբերվելու` «գառլախելու» է: Ըստ մեղադրյալի՝ Վիրաբյանը նաև իր «սրբությանն է հայհոյել», ինչից հետո ինքը բացել է իրեն ամրակցված «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգի ապահովիչը, և կրակահերթ արձակել զինակցի ուղղությամբ։
Դատաբժշկական փորձաքննությունները Խուդավերդյանին համարել են մեղսունակ, և դատարանը հաստատված է համարել, որ նա գիտակցել է՝ ինչ է անում։ Ըստ Սյունիքի մարզի դատարանի դատավոր Նապոլեոն Օհանյանի վճռի ՝ Խուդավերդյանը վրեժ է լուծել, ինչը հաստատվել է նաև այլ զինծառայողների ցուցմունքներով։ Վկա զինծառայողները պատմել են, որ Խուդավերդյանն ասել է՝ Վիրաբյանը «լաբավոյ խլեշա անում, բա չխփեի», «Վահագնը սրբությանս քֆուրա արել, մագազինը պրծցրել եմ վրեն, ով էլ ըլներ` նույնը կաներ», «թող դատեն, ես քֆուրի տակ չեմ մնա»:

19-Year-Old Soldier Pleads Guilty to Murder of Fellow Serviceman
Hovhannes Khudaverdyan, a 19-year-old native of the village of Mkhchyan, pleaded guilty to killing a fellow soldier in 2016 and was sentenced to 9 years and 9 months in prison.
During their service at a southern military unit in Nagorno Karabakh, Khudaverdyan and Vahagn Virabyan ended up brawling after Virabyan supposedly notified their superiors that Khudaverdyan had fallen asleep while on guard duty. According to the defendant’s own testimony, he told Virabyan that “a good guy” would never tell on his peer and promised to beat him up once they were back at the unit. Khudaverdyan also told the court that Virabyan had also swore at him during the argument and “insulted all that is sacred to me,” thereby prompting him to grab his rifle and open fire on the soldier.
Forensic examinations also found that Khudaverdyan was conscious at the time of the murder and all his actions were a product of his own volition. Syunik district court judge Napoleon Ohanyan ruled that Virabyan was killed “in reprisal” for telling on Khudaverdyan and swearing at him.