Զինծառայողն ընդունել է՝ զինակցին սպանել է «իր սրբությունը հայհոյելու համար»
Արարատի մարզի Մխչյան գյուղի բնակիչ, 19-ամյա զինծառայող Հովհաննես Խուդավերդյանը իրեն մեղավոր է ճանաչել զինակցին, 19-ամյա Վահագն Վիրաբյանին սպանելու մեջ և դատապարտվել 9 տարի 9 ամիս ազատազրկման։
Լեռնային Ղարաբաղի հարավում տեղակայված զորմասերից մեկում զինառայության ժամանակ՝ 2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ին , Խուդավերդյանը և Վիրաբյանը վիճել են․ պատճառն այն է եղել, որ Խուդավերդյանը հայտնել էր վերադասներին, թե Վիրաբյանը մարտական դիտակետում քնում է։ Ըստ մեղադրյալի ցուցմունքի՝ Վահագն Վիրաբյանն իրեն ասել է, որ քնելու մասին դիրքի ավագին տեղյակ պահելը «լավ տղայի» քայլ չէ ու զորամաս վերադառնալուց հետո իր նկատմամբ վատ է վերաբերվելու` «գառլախելու» է: Ըստ մեղադրյալի՝ Վիրաբյանը նաև իր «սրբությանն է հայհոյել», ինչից հետո ինքը բացել է իրեն ամրակցված «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգի ապահովիչը, և կրակահերթ արձակել զինակցի ուղղությամբ։
Դատաբժշկական փորձաքննությունները Խուդավերդյանին համարել են մեղսունակ, և դատարանը հաստատված է համարել, որ նա գիտակցել է՝ ինչ է անում։ Ըստ Սյունիքի մարզի դատարանի դատավոր Նապոլեոն Օհանյանի վճռի ՝ Խուդավերդյանը վրեժ է լուծել, ինչը հաստատվել է նաև այլ զինծառայողների ցուցմունքներով։ Վկա զինծառայողները պատմել են, որ Խուդավերդյանն ասել է՝ Վիրաբյանը «լաբավոյ խլեշա անում, բա չխփեի», «Վահագնը սրբությանս քֆուրա արել, մագազինը պրծցրել եմ վրեն, ով էլ ըլներ` նույնը կաներ», «թող դատեն, ես քֆուրի տակ չեմ մնա»:

«Я ругательств не проглочу». Армянский солдат признался в убийстве сослуживца
Уроженец села Мхчян Араратской области Армении, 19-летний военнослужащий Ованес Худавердян признал себя виновным в убийстве 19-летнего сослуживца Ваагна Вирабяна и был приговорен к 9.9 годам тюрьмы.
14 октября 2016 года в ходе службы в одной из военчастей на юге Нагорного Карабаха между Худавердяном и Вирабяном произошел спор. Причиной послужило то, что Худавердян сообщил командованию, будто Вирабян спит на боевой позиции. Согласно показаниям обвиняемого, Вирабян сказал ему, что «хорошему парню» негоже докладывать об этом старшему, и после возвращения в воинскую часть его отношение изменится. Кроме того, Вирабян, по словам обвиняемого, «обругал его святыню», после чего он снял с предохранителя автомат и выпустил очередь в направлении сослуживца.
Судмедэкспертизы сочли Худавердяна вменяемым, суд постановил, что он осознавал свои действия. Согласно вердикту судьи суда Сюникской области Наполеона Оганяна, Худавердян отомстил, что также подтверждают показания других военнослужащих. Как рассказали свидетели, Худавердян говорил «ругается прямо в лицо, как я мог не убить?», «Ваагн обругал мои святыни, я выпустил в него весь магазин, любой бы так сделал», «пусть судят, я ругательств не проглочу».